افسردگی بعد از زایمان

افسردگی بعد از زایمان

افسردگی بعد از زایمان ممکن است از زمان شروع بارداری تا زمانی که نوزاد به دنیا بیاید خود را نشان می دهد. این علائم تا حداکثر ۴ هفته پس از زایمان وجود دارد. مشاهده علائم افسردگی از زمان بارداری تا ۴ هفته بعد از زایمان طبیعی است و جزء افسردگی بعد از زایمان تلقی می شود. اگر پس از زایمان و تا ۲ تا ۴ ماه پس از زایمان همچنان این علائم در فرد مشاهده شد باید برای درمان افسردگی یا اختلال روانی به یک روانپزشک مراجعه کند.

دکتر لیلا تدین جراح و متخصص زنان دارای بورد تخصصی زنان و زایمان از دانشگاه تهران، به بررسی و تشخیص بیماری های زنان می پردازد. برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با شماره ۲۶۳۲۹۶۲۰ تماس بگیرید یا به آدرس اینستاگرام مراجعه کنید.

احتمال بروز افسردگی بعد از زایمان

در بین ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ خانم باردار یک مورد ممکن است به افسردگی بعد از زایمان مبتلا شود. این افسردگی شدت های مختلفی می تواند داشته باشد گاهی ممکن است تعداد علائم و نشانه ها بسیار بیشتر از موارد بیان شده باشد. برای تشخیص افسردگی پس از زایمان فرد باید حداقل ۵ مورد از نشانه های افسردگی را داشته باشد و فرد حتما باید از نظر عملکرد شغلی، ارتباطی، تحصیلی دچار اشکال شده باشد در غیر این صورت نمی توان تشخیص اختلال افسردگی پس از زایمان را داد.

میزان افسردگی پس از زایمان

افسردگی پس از زایمان از شدت کم تا زیاد را شامل می شود. در شدت کم این بیماری فرد ممکن است یک یا دو مورد از این علائم را داشته باشد و عملکرد او را مختل نکرده باشد. اما در شدت های زیاد افسردگی فرد علائم و نشانه های بیشتری را دارد و به حدی عملکرد او را مختل می کند که فرد حتی  قادر به خروج از منزل نیست و حتی در مواردی ممکن است فکر آسیب رساندن به خود یا حتی نوزاد خود را داشته باشد. در موارد بسیار حاد ممکن است توهم و هذیان گویی به فرد دست بدهد اما احتمال ابتلا به این میزان افسردگی بسیار کم می باشد مگر اینکه مادری قبل از بارداری سابقه افسردگی را داشته اند یا حتی قبل از بارداری به دلیل افسردگی بستری شدند. این افراد افسردگی پس از زایمان شدیدتری را تجربه کنند. بنابراین احتمال عود افسردگی در دوان بارداری در این مادران نیز بیشتر خواهد بود.

افسردگی بعد از زایمان

افسردگی بعد از زایمان

درمان افسردگی پس از زایمان

  • مادرانی که دچار افسردگی هستند و دارو مصرف می کنند در دوران بارداری باید با پزشک روانشناس خود در ارتباط باشند و حتی جلسات ملاقات خود را با روانشناس و روانپزشک خود را افزایش بدهند چرا که احتمال عود مجدد بیماری بیشتر خواهد بود.
  • طبیعتا هر چقدر شدت بیماری شدیدتر باشد ضرورت و لزوم اینکه ارتباط با یک متخصص علوم بهداشت روانی بیشتر است و به هیچ عنوان در این دوره خود درمانی جایز نیست.
  • بعد از تشخیص وجود یک سری نشانه ها و علائم افسردگی در فرد ضرورت مراجعه به یک پزشک روانشناس افزایش پیدا می کند.
بیشتر بخوانید
تشخیص جنسیت جنین در چند هفتگی

نتیجه گیری

معمولا یک سری علائم، تغیر نوسانات خلقی و هورمونی در فرد اتفاق می افتد و نباید به هیچ عنوان با دیدن این علائم نگران نباشند. افسردگی یک اختلال بسیار شایعی است و علائم آن به حدی زیاد است که حتی تحت عنوان سرماخوردگی بیماری های روانی گفته می شود. با مشاهده هر یک از این نشانه ها نباید ترسید و نباید از افراد غیر متخصص و غیر مطلع درخواست راهنمایی و کمک کرد و تحت تاثیر آنها قرار گرفت. اولین قدم و در اولین فرصت باید با یک متخصص زنان و زایمان در ارتباط قرار گرفت.

 

مقالات مرتبط با این مطلب:

زایمان طبیعی

زایمان سزارین

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: میانگین: ]
دکتر لیلا تدین

دکتر لیلا تدین، جراح و متخصص زنان دارای مدرک دكترای عمومی و مدرک تخصصی جراح زنان و زايمان از دانشگاه علوم پزشکی تهران داراي بورد تخصصي زنان و زايمان از دانشگاه تهران

پاسخ

1 + 14 =

مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه
Call Now Buttonتماس با پزشک