تنبلی تخمدان

تنبلی تخمدان

آیا تنبلی تخمدان درمان پذیر است؟

علائم تنبلی تخمدان به چه صورتی می باشد؟

سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) شایع ترین اختلال هورمونی در زنان در سن فرزندآوری است و یکی از اصلی ترین دلایل ناباروری در زنان به شمار می آید.

تنبلی تخمدان

علائم تنبلی تخمدان

علائم PCOS می تواند در هر زمان در طول زندگی زن از شروع بلوغ و حتی پس از یائسگی بروز کند. اما بسیاری از خانم ها معمولاً وقتی در بارداری دچار مشکل می شوند در ۲۰ و ۳۰ سالگی خود این بیماری را دارند و علائم در آنان ظاهر می شود.
به عنوان مثال ، هنگامی که خانم ها چرخه قاعدگی خود را از دست می دهند و رشد بیش از حد مو در صورت و بدن دارند ، این دو علائم برای همه با PCOS یکسان نیست و ممکن است از نظر شدت آن ها متفاوت باشد.
برای تشخیص یک زن مبتلا به PCOS ، باید حداقل دو از سه نشانه اصلی که در ادامه شرح داده شده را تجربه کنید.
چرخه های قاعدگی نامنظم: دوره های نامنظم ، نادر یا بدون وقفه به دلیل عدم تخمک گذاری ایجاد می شود. به عنوان مثال ، یک خانم ممکن است کمتر از نه دوره در سال داشته باشد یا دوره های غیرقابل پیش بینی داشته باشد.
بالاتر از حد طبیعی هورمون های مردانه (آندروژن ها). یک زن به طور معمول مقادیر کمی از هورمون های جنسی مردانه ، مانند تستوسترون ایجاد می کند. اما هنگامی که تخمدان های او مقدار زیادی آندروژن ایجاد می کند ، این ممکن است باعث شود که زن رشد موهای ناخواسته روی صورت و بدن خود نداشته باشد ، معروف به هیرسوتیسم. سطح بالای آندروژن همچنین ممکن است منجر به آکنه شدید و نازک شدن موهای روی پوست سر شود که به عنوان طاسی با الگوی مرد شناخته می شود.
تخمدان های پلی کیستیک. سونوگرافی تخمدان های خانم نشان می دهد که مجموعه های کوچکی از فولیکول های توسعه نیافته را دارد. بعضی از تخمدان های بیماران PCOS طبیعی به نظر می رسند و برخی دیگر از بانوان که کیست (کیسه های پر از مایعات) در تخمدان هایشان دارند ، PCOS نمی باشد.

تنبلی تخمدان

باید بگوییم که بیماری تنبلی تخمدان یا تخمدان پلی کیستیک مانند بیماری دیابت بالاترین شیوع را دارد. این دو بیماری با یکدیگر مرتبط هستند. از چهار خانم یک نفر مبتلا به تنبلی تخمدان می شود، یعنی ۲۵ درصد که آمار بسیار بالایی است. به این ترتیب که زمانی که نوزاد دختری به دنیا می آید میلیون ها تخمک در تخمدان وی وجود دارد. بعد از بلوغ انتظار می رود هر ماه در وسط سیکل روز، چهاردهم یک تخمک آزاد کند . خانم هایی که مبتلا به تخمدان پلی کیستیک هستند داخل یک کیست یا کیسه این تخمک بزرگ می شود و آزاد نمی شود بنابراین داخل تخمدان می ماند به این ترتیب هر ماه یک کیسه ایجاد می شود پس از مدتی یک تخمدان پر از کیست های ریز ایجاد می شود در این مورد شاید تخمدان بزرگ نشده باشد بلکه یک جدار ضخیمی از این کیست ها که تخمدان صدفی نام می گیرد دور آن را فرا می گیرد. در هر حال تخمکی آزاد نمی شود. این افراد تخمک دارند ولی تخمک ها نابارورند و آزاد نمی شوند.

علل تشکیل تخمدان پلی کیستیک

در دختران امروزی به دلیل این که دیرتر ازدواج می کنند و بارداری دیرتری دارند تخمک بعد از تخمک گذاری تحریک می شود و در اثر این تحریک ها ، این بیماری خود را بیشتر نشان می دهد.

درمان تنبلی تخمدان  

درمان تخمدان پلی کیستیک شامل سه مرحله می باشد:
رژیم غذایی: شامل مصرف میوه جات و سبزیجات تازه ۵ بار در روز، مصرف آب فراوان، عدم مصرف چربی اشباع، مصرف چربی مایع به میزان کم، رعایت مصرف کربوهیدرات، عدم مصرف شیرینی جات و قند های ساده و کاهش مصرف کربوهیدرات های مرکب مانند برنج و نون که شامل کربوهیدرات ها می شود.
ورزش هوازی: چهار بار در روز هر بار ۲۰ تا ۳۰ دقیقه به صورت دو، شنا و ایروبیک
درمان دارویی: مهم ترین روش درمان درمان دارویی است که در راس آن مصرف قرص های ال دی و جلوگیری و قرص متفورمین می باشد زیرا این بیماری از نظر ژنی با دیابت مرتبط است. با تجویز ال دی سعی بر این است تخمک گذاری مهار شود و تخمدان فرد آروم شود تا تخمک گذاری انجام ندهد و اگر تخمک گذاری انجام نشود کیست هم تشکیل نمی شود. در واقع تخمدان را در حالت سلامت نگه داشته می شود. البته تجویز قرص های ال دی و تمام قرص های هورمونی حتما باید تحت نظر پزشک جراح باشد.
سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) شایع ترین اختلال هورمونی در زنان در سن فرزندآوری است و یکی از اصلی ترین دلایل ناباروری در زنان به شمار می آید.

دکتر لیلا تدین  متخصص زنان و جراح زیبایی زنان دارای بورد تخصصی زنان و زايمان از دانشگاه تهران، به بررسی و تشخیص بیماری های زنان می پردازد. برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با شماره ۲۶۳۲۹۶۲۰ تماس بگیرید یا به آدرس اینستاگرام مراجعه کنید.

عوارض خطرناک تخمدان پلی کیستیک و پیشگیری از آن به چه صورت می باشد؟

تخمدان پلی کیستیک زمینه ابتلا به سرطان را در بافت های وابسته به هورمون فراهم می کند. اولین بافتی که درگیر می شود بافت آندومتر رحم است که با هر بار پریود این بافت خون ریزی می کند و یک بافت جدید تشکیل می شود و اگر این پریود بی موقع اتفاق بیفتد ممکن است بافت به سمت ضایعات سرطان برود و علاوه بر این که درمان سخت تر می شود شانس باروری بیمار نیز کمتر می شود. علائم سرطان تخمدان خیلی دیر رویت می شود و زمانی که پزشک تشخیص می دهد که سرطان به همه بافت ها سرایت کرده. با یک تشخیص و اقدام به موقع می توان این بیماری را پیشگیری و از بروز آن جلوگیری کرد.

تنبلی تخمدان

چکیده مطلب

یکی از راههایی که متخصص زنان و زایمان به راحتی می تواند کیست های متعدد کوچک در تخمدان را مشاهده کند، همان تخمدان پلی کیستیک می باشد که به راحتی در سونوگرافی قابل مشاهده است.
باید متذکر شویم برای درمان تنبلی تخمدان باید در ابتدا عادت ماهانه تنظیم شود و سپس معاینه تخمک گذاری نرمال. داشتن رزش روتین و رژیم غذایی نیز در این راستا بی تاثیر نخواهد بود.

باتشکر مدیریت سایت دکتر لیلا تدین جراح زیبایی زنان.

پاسخ

14 + 12 =

Call Now Button