درمان زگیل تناسلی

درمان زگیل تناسلی

زگیل تناسلی یکی از دغدغه های امروز جامعه ما می باشد و متاسفانه در دهه گذشته تا حد زیادی توسعه پیدا کرده. پیشگیری از ابتلا به این بیماری و کنترل آن یکی از عوامل بسیار مهم افزایش آگاهی و دانش نسبت به این بیماری است و هرچه جامعه آگاه تر باشد و افراد دانش بیشتری داشته باشند کنترل این بیماری راحت تر می باشد.

دکتر لیلا تدین جراح و متخصص زنان و زایمان دارای بورد تخصصی زنان و زايمان از دانشگاه تهران، به بررسی و تشخیص بیماری های زنان می پردازد. برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با شماره ۲۶۳۲۹۶۲۰ تماس بگیرید یا به آدرس اینستاگرام مراجعه کنید.

زگیل تناسلی چیست؟

زگیل تناسلی زنان معمولا به شکل یک خال گوشتی در ناحیه تناسلی و نواحی اطراف آن خود را نشان می دهد و ممکن است به صورت متعدد و پراکنده یا به صورت به هم پیوسته و خوشه ای باشد.

علت ایجاد زگیل تناسلی

عامل اصلی این بیماری ویروسی به نام پاپیلومای انسانی است که به اختصار HPV گفته می شود. این ویروس دارای ۱۰۰ تیپ مختلف می باشد که ۴۰ تیپ آن پتاسیل ایجاد زگیل در ناحیه تناسلی را دارد.

آیا زگیل تناسلی کشنده است؟

انواع ویروس هایی که ناحیه تناسلی را درگیر می کند به دو نوع پرخطر و کم خطر طبقه بندی می شود. بیشتر از ۹۰ درصد موارد ابتلای به زگیل تناسلی از ویروس های کم خطر، عمدتا از تیپ های ۶ و ۱۱ تشکیل شده اند و حدود ۱۰ درصد از موارد ابتلا به تیپ های خطرناک که عمدتا با شماره های ۱۶ و ۱۸ شناخته می شوند، به وجود می آیند. دلیل پر خطر بودن برخی از این ویروس ها است که امکان زمینه ساز بودن بروز سرطان در برخی از نواحی بدن باشد. نواحی که ممکن است درگیر سرطان شوند در درجه اول دهانه رحم در خانم ها، دهان، مری حلق و همینطور مقعد در هر دو جنس می باشد.

نکته ای که باید به آن توجه داشت این است که ابتلا به این بیماری مستقیما به منزله ابتلا به سرطان نسیت بلکه این زگیل یا ویروس باعث ایجاد زمینه بروز این سرطان ها را فراهم می کند و اگر این بیماری به سرعت تشخیص داده نشود و اگر اقدامات لازم در مورد آن انجام شود تا حد زیادی می توان امیدوار بود که از ابتلا به سرطان اجتناب شود.

پیشگیری از ابتلا به زگیل تناسلی

اگر افراد برای درمان این بیماری دیرتر اقدام کنند این مساله منجر به پیچیده شدن درمان این بیماری می شود. بهترین راه برای عدم ابتلا به این بیماری واکسناسیون قبل از اولین تماس جنسی، پرهیز از روابط جنسی خارج از چهارچوب خانواده و همینطور محدود کردن شرکای جنسی می باشد که بدین ترتیب می توان تا حد زیادی از بروز این بیماری پیشگیری کرد. واکسیناسیون علیه این بیماری توسط واکسنی به نام گارداسیل انجام می شود.

راه های انتقال زگیل تناسلی

راه های انتقال این بیماری عمدتا از طریق روابط جنسی است اما راه های دیگری مانند استخر و سونای عمومی، توالت فرنگی مشترک و همینطور روش های اپیلاسیون که به صورت غیربهداشتی انجام شود می تواند باعث انتقال این بیماری شود که البته احتمال آن از دیگر روش ها کمتر است. اگر سیستم ایمنی فرد سالم باشد بدن سعی می کند این بیماری را از بین ببرد و تا حد زیادی می تواند در محدود کردن این ویروس موفق باشد. بنابراین یکی از راه های کنترل این بیماری تقویت سیستم ایمنی بدن می باشد.

درمان زگیل تناسلی

درمان زگیل تناسلی

درمان زگیل تناسلی

برای درمان زگیل تناسلی این بیماری چند روش مختلف وجود دارد:

  • یکی از این روش ها استفاده از داروی موضعی پودوفیلین می باشد که خیلی مورد استقبال افراد قرار نمی گیرد.
  • روش بعدی روش انجماد یا کرایوتراپی است.
  • روش سوم که موثرترین و دقیق ترین روش می باشد استفاده از لیزرهای تخریبی است.

البته هیچ کدام از این روش ها منجر به درمان کامل بیماری نمی شود و مهم ترین کاری که این روش ها انجام می دهند این است که بار ویروس را در ناحیه مبتلا کم کند تا بدن بتواند راحت تر بر این ویروس غلیه کند. انتخاب روش را پزشک با توجه به شرایط بالینی فرد بیمار تعیین می کند.

راه های ارتباطی با دکتر لیلا تدین:

۰۲۱۲۶۳۲۹۶۲۰

صفحه اینستاگرام

info@drtadayon.com

پاسخ

بیست − شش =