دیابت در بارداری

دیابت در بارداری

بیماری دیابت در بارداری را می توان به ترتیب زیر تقسیم بندی کرد :

  • اگر دیابت مادر قبل از حاملگی تشخیص داده شود دیابت وی دیابت قبل از حاملگی یا دیابت آشکار نامیده می شود و اگر دیابت مادر در طی حاملگی تشخیص داده شود دیابت وی دیابت GDM نامیده می شود .
دیابت در بارداری می تواند زندگی خود مادر و جنین را تهدید کند به همین خاطر در صورت وجود علائم و مشاهده آن می بایستی حتما تحت نظر پزشک این بیماری برطرف و درمان شود . دکتر لیلا تدین متخصص زنان می تواند دیابت در بارداری را در اسرع وقت به همراه معاینات پزشکی تشخیص دهد و با روش های به روز درمان کند .جهت مشاوره و وقت دهی می توانید با شماره های ۲۶۳۲۹۶۲۰-۰۲۱ و ۰۹۳۶۶۰۶۱۳۸۲ تماس حاصل فرمائید.

تشخیص دیابت آشکار در بارداری

دیابت شایع ترین عارضه طبی در حاملگی است . زنانی که میزان گلوکز پلاسمای آنان در یک نمونه تصادفی بیش از ۲۰۰ میلی گرم در دسی لیتر است و علائم کلاسیکی مانند پرنوشی – پلی اوری و کاهش وزن غیر قابل توجیه را نشان می دهند . و یا گلوکز ناشتای خون آنان بیش از ۱۲۵ میلی گرم در دسی لیتر باشد  مبتلا به دیابت آشکار هستند .

گلوکزوری اغلب نشان دهنده اختلال تحمل گلوکز نیست بلکه افزایش فیلتراسیون گلرومرولی را نشان می دهد با وجود این تشخیص گلوکوزوری در دوران حاملگی ، بررسی دیابت را ضروری می سازد . عوامل خطر مختل بودن متابولیسم کربوهیدرات در زنان باردار عبارتند از سابقه خانوادگی دیابت – سابقه به دنیا آوردن نوزاد بزرگ – گلوکوزوری یا سقط های بدون توجیه .

دیابت در بارداری

دیابت در بارداری

استفاده از واژه حاملگی به این معنی است که این اختلال در اثر بارداری القا می شود و عامل احتمالی آن تشدید تغییرات فیزیولوژیک در متابولیسم گلوکز است . توضیح دیگر در این زمینه این است که دیابت حاملگی در واقع همان دیابت نوع دو است که در دوران حاملگی آشکار یا شناسایی می شود احتمال مرگ جنین در موارد که دیابت حاملگی خوب درمان نشده است تفاوتی با جمعیت عمومی ندارد . مهم ترین نگرانی که در دوره پری ناتال مطرح می شود رشد بیش از حد جنین است که ممکن است منجر به ترومای زایمانی هم برای مادر و برای جنین شود . بیش از نیمی از زنان مبتلا به دیابت در بارداری در نهایت طی ۲۰ سال بعدی مبتلا به دیابت آشکار می شوند . ارزیابی خطر بارداری باید در اولین ویزیت پره ناتال انجام  شود .

بیشتر بخوانید
زایمان طبیعی بدون درد در بیمارستان خاتم الانبیاء

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: میانگین: ]
دکتر لیلا تدین

دکتر لیلا تدین، جراح و متخصص زنان دارای مدرک دكترای عمومی و مدرک تخصصی جراح زنان و زايمان از دانشگاه علوم پزشکی تهران داراي بورد تخصصي زنان و زايمان از دانشگاه تهران

پاسخ

20 + چهار =

مدت زمان مطالعه ۳ دقیقه
Call Now Buttonتماس با پزشک