زایمان سزارین

زایمان سزارین

زایمان سزارین یا زایمان طبیعی ؟ این سوالی است که تمامی بانوان در هنگام بارداری از خود و یا متخصص زنان خود می پرسند . زایمان سزارین چگونه است ؟ زایمان سزارین در چند هفتگی انجام می شود ؟ مراحل زایمان سزارین چیست ؟ آیا زایمان سزارین با بی حسی انجام می شود ؟ تمامی این ها مواردی است که بیشتر از متخصصین زنان سوال می شود. در صورتی که باردار هستید و یا تصمیم به بارداری دارید بهتر است مقاله زیر را مطالعه کنید .

زایمان سزارین

در روش زایمان سزارین کودک از طریق شکم مادر خارج می شود . این روش زایمان تنها در موارد خاص به مادر توصیه می شود . گاهی مادر بیش از یک کودک حمل  می کند  و یا سلامت نوزاد و مادر در خطر است  در این موارد تنها روشی که می تواند تمام این مشکلات را برطرف کند انتخاب روش زایمان سزارین است . می توان گفت  روش جراحی برای مادر و نوزاد به نسبت ایمن تر می باشد با این حال خطرات و عوارض خاص خود را دارد .

برای انجام زایمان سزارین لازم است تا با کمک برش جراحی در شکم مادر و رحم ،تحویل کودک صورت گیرد . در بیشتر موارد جراحی سزارین به علت عوارض پیش بینی نشده مورد نیاز می شود . در حقیقت اگر مادر و یا  کودک  در معرض خطری جدی باشند ، زایمان سزارین تجویز می گردد .

شرایط زایمان سزارین

در بعضی موارد، متخصص زنان  شما به جای زایمان واژینال یک بخش c  یا زایمان سزارین را توصیه می کند. به عنوان مثال، ممکن است یک بخش  زایمان سزارین برنامه ریزی شده نیاز داشته باشید  در صورتی که :

 • مادر سابقه انجام زایمان سزارین با یک برش کلاسیک عمودی رحم داشته باشد ،در حقیقت این برش نادر است و یا در مواردی مادر سابقه انجام چندین بار زایمان سزازین را داشته باشد . در این موارد به طور قابل توجهی خطر ابتلا به اختلالات رحم در هنگام زایمان واژینال یا طبیعی افزایش می یابد .
 • در مواردی که مادر سابقه انجام جراحی های تهاجمی رحمی مانند میومکتومی ،که باعث افزایش ریسک اختلالت رحمی در طول زایمان واژینال می گردد بهتر است زایمان سزارین انجام شود .
 • در مواردی که مادر بیش از یک کودک حمل می کند بهترین روش زایمان تنها روش زایمان سزارین است و با انجام زایمان طبیعی ممکن است جان مادر و کودک به خطر بیافتد . بسته به عوامل ، مانند چگونگی دوران بارداری که در هنگام تحویل و موقعیت دوقلوها وجود دارد.
 • گاهی وزن نوزاد بالاتر از حد طبیعی خود می باشد . در شرایطی که نوزاد به دلیل یک بیماری همچون ماکروزومی بزرگتر از حد طبیعی باشد توصیه می شود که حتما به روش سزارین ،زایمان انجام شود .
 • گاهی مادر مبتلا به برخی از بیماری ها همچون دیابت و.. است که می تواند شرایط انجام زایمان را با اختلال مواجه کند .. در این شراتیط بهترین روش انتخابی برای زایمان ،سزارین می باشد .
 • زمانی که مادر یک انسداد دارد که تحویل زایمان واژینال را مشکل و یا غیر ممکن می سازد همچون وجود فیبر بزرگ
 • به دلیل ناهنجاری های شناخته شده نوزاد، زایمان طبیعی این  عوارض را مستعد سازد ،بعضی از این موارد همچون نقص لوله عصبی می باشد

زایمان سزارین

تکنیک زایمان سزارین

معمولا از برش های عمودی خط وسط یا عرضی سوپر اپوبیک استفاده می شود . برش عرضی ،خطوط لانجر کشش پوستی را دنبال می نماید ،بنابر این نتایج زیبایی عالی در پی دارد . همچنین در این برش میزان درد پس از جراحی ،از هم گسیختگی فاشیا و هرنی انسیزیونال کاهش می یابد . در مواردی که احتیاج به فضای جراحی بزرگتر می باشد و یا دسترسی به قسمت فوقانی شکم ضروری است ،انسیزیون فن اشتایل توصیه نمی شود . مواقعی که فضای بیشتری مورد نیاز است و احتیاج به یک برش عرض داریم ،انسیزیون Maylard  یک گزینه بی خطر است .

برش عمودی (Vertical Incision )

ایجاد یک برش عمودی خط وسط در زیر ناف در سریع ترین زمان ممکن صورت می گیرد . برش باید به اندازه کافی بزگ باشد که زایمان نوزاد بدون مشکل صورت پذیرد . بنابر این طول آن باید متناسب با اندازه تخمینی جنین باشد . دیسکسیون شارپ در سطح قدامی غلاف  رکتوس که عاری از چربی زیر جلدی است داده شده  تا یک  نوار با پهنای  ۲cm  از فاشیا  در خط وسط نمایان شود . برخی از متخصصین زنان ترجیح می دهند که غلاف رکتوس را با اسکالپل  در طول برش فاشیا باز کنند . برخی دیگر یک سوراخ کوچک  در آن ایجاد نموده و لایه فاشیا را با قیچی برش می دهند . عضلات رکتوس  و پیرامیدالیس  در خط وسط  توسط دیسکسیون  شارپ  و پلانت از هم جدا شده تا فاشیاری ترانسور سالیس و پریتوئن نمایان شوند .

بیشتر بخوانید
سوالات متداول زنان

برش های عرضی

در برش تعدیل شده فن اشتایل ،پوست و بافت زیر جلد  با یک انسیزیون عرضی ،تحتانی  و اندک منحنی باز می شود . انسیزیون در سطح خط رویش  موهای پوبیس ایجاد شده  و تا حاشیه های جانبی عضلات رکتوس ادامه می  یابد . دیسکسیون شاپ لایه زیر جلدی تا روی  فاشیا امتداد می یابد . عروق اپیگاستریک سطحی معمولا در وسط  فاصله پوست و فاشیا  چند سانتیمتر  از خط  وسط قابل شناسایی هستند . در  صورتی که این عروق پاره شوند  می توان آنها را لیگاتوریا  ،کوتر  نمود . بعد از جداسازی بافت زیر جلد از فاشیاری زیرین  به میزان ۱cm یا بیشتر از هر سمت ،فاشیا را باز می کنیم . در این سطح ،فاشیاری قدامی شکم  معمولا  از دو لایه قابل مشاهده تشکیل شده است .

زایمان طبیعی یا زایمان سزارین

در واقع نمی توان  گفت کدام روش زایمان بهتر است ،هر کدام از روش های فوق فواید خاص خود را دارد . مهم این است که  یک متخصص خوب انتخابی آگاهانه داشته باشد ،و برای هر فرد متناسب با شرایط بهترین روش زایمان را انتخاب کند . واقعیت این است که اگر  خانمی شرایط  لازم برای  زایمان طبیعی را داشته باشد  و در معاینه توسط متخصص زنان ،شرایط قرار گیری جنین  و شرایط جسمانی مادر  به گونه ای باشد که برای  زایمان طبیعی آماده باشد ،بهتر است که تنها به روش  طبیعی زایمان انجام شود  . خیلی از بانوان از درد زایمان طبیعی می ترسند و این می تواند دلیلی باشد که زایمان سزارین را انتخاب کنند . امروزه  روش های متعددی  برای کاهش درد زایمان طبیعی وجود دارد ،با کمک این روش ها  مادر می تواند تجربه داشتن یک زایمان طبیعی بدون درد را داشته باشد .

زایمان سزارین

اما اگر زایمان طبیعی به هر دلیل برای مادر مشکل ایجاد ایجاد کند ،  مشکلاتی از قبیل تنگی لگن ،موقعیت نامناسب جنین  ،عدم پذیرش زایمان طبیعی از لحاظ روحی و… همگی می تواند دلیل بر انجام زایمان سزارین باشد ،بهتر است که زایمان سزارین انتخاب شود . زایمان سزارین تنها در مواردی که مادر به هر دلیلی قادر به انجام زایمان به روش طبیعی نمی باشد توصیه می گردد . در نتیجه نباید  بر هیچ روش زایمان تاکید  کرد .

تکنیک برش عرضی زایمان سزارین

معمولا رحم به گونه ای چرخیده که لیگامان گرد چپ نسبت به راست ،قدامی تر و نزدیک تر  به خط وسط است . در موارد مکونیوم  غلیظ یا مایع آمنیون عفونی ،برخی متخصصین زنان ترجیح می دهند ،یک پک لاپاراتومی مرطوب  در هر یک از ناودانهای جانبی صفاتی  قرار دهند  تا مایع  و خون  خارج شده  از رحم باز شده  را جذب کند . چین برگشت پریتوئن روی لبه فوقانی  مثانه و پوشاننده قدام سگمان تحتانی رحم (فلاپ  مثانه ) در خط وسط توسط فورسپس گرفته شده  و با قیچی به صورت عرضی  برش داده می شود . قیچی بین سروز مثانه ای  رحمی  و میومتر  سگمان تحتانی رحم قرار داده می شود .  قیچی از خط وسط به طرفین هل داده می شود  و سپس در حالی که تیغه های آن  به صورت متناوب و نسبی از هم باز می شوند به  عقب کشیده می شود . با این کار یک نوار سروزی  با پهنای ۲cm  جدا می شود که سپس برش داده می شود . وقتی لبه های جانبی  در هر سمت مشخص شدند ،قیچی تا اندازه ای به سمت سری جهت داده می شود . فلاپ تحتانی پریتوئن بالا آورده شده و مثانه به آرامی  و با دیسکسیون شارپ  یا بلانت  از میومتر زیرین جدا می شود . در کل عمق جداسازی مثانه  نباید  بیشتر از ۵ cm  باشد و معمولا باید کمتر  باشد . به خصوص در موارد وجود یک سرویکس  دیلاته  و با افاسمان می تواند دیسکسیون رو به پایین تا  روی واژن  ادامه داد .

برش رحم

رحم را می توان با تکنیک های مختلف برش داد . همه این روش ها با استفاده از  یک اسکالپل جهت برش عرضی سگمان رحمی تحنتانی  نمایان شده به میزان  ۱-۲cm   در خط وسط آغاز می شوند . این کار باید  با دقت  جهت جلوگیری  از آسیب  جنین صورت پذیرد . لاسراسیون  پوست  شایعترین صدمه  جنینی است . ورود بلانت  با دقت  با استفاده از  هموستاس یا نوک انگشت  برای جدا کردن  عضله می تواند کمک کننده باشد . هنگامی که  رحم باز شد  می توان  انسیزیون  را با برش  از طرفین  و سپس اندکی  رو به بالا  با قیچی  گشترش داد . همچنین وقتی  که سگمان تحتانی  رحم نازک  است ،انسیزیون  را می توان  با استفاده  از کشش  به طرفین   و رو  به بالا با استفاده  از انگشتان اشاره ،گسترش داد . در یک مطالعه بیان شده که گسترش  دادن شارپ انسیزیون ،هدر رفت خون و نیاز به ترانسفوزیون را بالا می برد . انسیزیون رحمی باید به اندازه ای باشد که اجازه زایمان سر و تنه جنین را بدهد ،بدون اینکه با ورود  به حواشی  جانبی رحم باعث پارگی عروق رحمی شود .

بیشتر بخوانید
جفت سر راهی

زایمان سزارین

احتمال چسبندگی بعد از زایمان سزارین چه مقدار است 

معمولا بعد از زایمان سزارین چسبندگی در فضای مثانه ای – رحمی یا در بین قسمت  قدامی شکم و رحم ایجاد می شود . با هر زایمان موفق ،شدت و در صد  ابتلا افزایش می یابد . می توان با ظرافت در انجام کار ،دستیابی  به هموستاز ،انجام کمترین ایسکمی بافتی ،عفونت و واکنش  به جسم خارجی میزان چسبندگی ها را کاهش داد .

مراقبت بعد از زایمان سزارین

تحقیقات نشان  داده مورفین  در مقایسه  با مپریدین ،اثرات ضد دردی  و تسکین دهنده بهترین دارد  و به میزان  قابل توجهی میزان تداوم شیر دهی و هم اتاقی نوزاد با مادر را بهبود می بخشد . شیر دهی را می توان در روز جراحی آغاز نمود . پس از انتقال به اتاق ،علائم حیاتی بیمار حداقل هر ساعت  به مدت ۴ ساعت و سپس با فواصل ۴ ساعت ،بررسی می شود علائم حیاتی ،تون رحمی ،برون ده ادرار و مقدار خونریزی ارزیابی می شوند . در صورتی که زایمان سزارین از قبل پیش بینی نشده باشد پره اکلامپسی شدید ،استفراغ ،تب ،لیبر طول کشیده  بدون دریافت کافی مایع ،خونریزی قابل توجه و سپسیس از علل کاهش  یا افزایش پاتولوژیک مایع خارج سلولی هستند .

کاتتر مثانه باید ۱۲ ساعت پس از عمل یا حداکثر صبح روز بعد از عمل خارج شود . شیوع احتباس ادراری به دنبال  زایمان سزارین حدود ۳ تا ۷ درصد است . آنالژی منطقه ای و عدم پیشرفت لیبر بعد از جراحی ،یک خطر شناخته شده است . در موارد بدون عرضه ،غذای جامد طی ۸ ساعت پس از جراحی توصیه می شود .

توصیه می شود زنانی که تحت زایمان سزارین قرار می گیرند نسبت به زایمان واژینال در خطر افزایش ترومبوآمبولی قرار دارند . عوامل خطر آن عبارتند از سن بالای ۳۵ سال ،تعداد زایمان سزارین اورژانسی ،عفونت همزمان بیماری عمده ،پره اکلامپسی ،واریس های بزرگ ،بی تحرکی اخیر و سابقه ترومبوزه وریدی عمقی یا ترومبوفیلی . تحرک زودرس خطر ترومبوز وریدی و آمبولی ریوی را کاهش می دهد در اکثر موارد روز بعد از جراحی زایمان سزارین مادر باید حداقل ۲ مرتبه به مدت کوتاهی  از تخت خارج شود و به آرامی قدم بزند .

زایمان طبیعی یا سزارین؟

به طور کلی سزارین یک نوع عمل جراحی می باشد و معمولا زمانی انجام می شود که خطری مادر یا جنین را تهدید کند. در این مواقع پزشکان برای نجات جان آنها به وبژه مادر عمل جراحی سزارین را به صورت اورژانسی انجام می دهند اما در کل زایمان طبیعی مزایای بیشتری نسبت به سزارین دارد. متاسفانه به دلیل افزایش تبلیغات منفی علیه زایمان طبیعی صورت گرفته و به دلیل ترس مادران از درد، خانواده ها بیشتر به سمت سزارین گرایش پیدا کرده اند.

مزایای زایمان طبیعی

مهم ترین مزایای زایمان طبیعی این است که مادر خونریزی کمتری دارد و به سرعت و راحت تر به زندگی عادی خود بر می گردد اما در سزارین شروع درد بعد از عمل جراحی آغاز می شود. در زایمان طبیعی رحم زودتر جمع می شود و از نظر فیزیولوژی و ساختار بدنی و برگشت اندام ها و افزایش وزنی که در دوره بارداری بود در زایمان طبیعی زودتر به حال عادی بر می گردد. در زایمان طبیعی مادر روند زایمان خود را مشاهده می کند و به راحتی می تواند بلافاصله بعد از زایمان و حتی قبل از خروج جفت نوزاد خود را بغل کند و تماس عاطفی با نوزاد خود برقرار کند که این موضوع در روحیه نوزاد در آینده بسیار اثر گذار خواهد بود.

دکتر لیلا تدین جراح و متخصص زنان و زایمان دارای بورد تخصصی زنان و زایمان از دانشگاه تهران، به بررسی و تشخیص بیماری های زنان می پردازد. برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با شماره ۲۶۳۲۹۶۲۰ تماس بگیرید یا به آدرس اینستاگرام مراجعه کنید.

زایمان فیزیولوژیک چیست؟

زایمان فیزیولوژیک یعنی زایمان طبیعی بدون مداخله یعنی اگر مادر بارداری مشکلی نداشته یاشد در روند زایمانش هیچ دخالت پزشکی صورت نگیرد و پزشکان فقط نقش حمایتی داشته باشند یعنی از مادر باردار حمایت شود، اراده او را تقویت کرد و از نظر روحی پشتیبانش بود در عین حال روش های کاهش درد غیر دارویی مانند آروماتراپی ماساژ درمانی گرما درمانی سرما درمانی هیپنوتیزم ریلکسیشن یا تن آرامی بر روی مادر انجام شود تا مادر اطمینان حاصل کند که پیشرفت خوبی داشته و می تواند زایمان کند.

بیشتر بخوانید
اهدای تخمک

آیا کسی که یک بار زایمان سزارین داشته برای بار بعدی می تواند زایمان طبیعی داشته باشد؟

در مادری که قبلا زایمان سزارین داشته برشی که بر روی شکم او به صورت عرضی ایجاد شده باشد از نظر علمی می شود با امکانات عالی که هم شرایط سزارین محیا باشد و هم شرایط زایمان طبیعی، تا مادر بتواند زایمان طبیعی را انجام دهد اما فعلا در کشور ما مادری که یک بار سزارین شده است ترجیحا برای بار دوم هم سزارین صورت می گیرد.

زایمان طبیعی یا سزارین

چه زمانی زایمان سزارین الزامی است؟

 • جنین در شرایط مناسبی نباشد و ضربان قلبش کند باشد
 • انجام روند زایمان طبیعی کند یا متوقف شده باشد
 • جنین بزرگ باشد
 • در بندناف و جف مشکلی وجود داشته باشد

عوارض زایمان سزارین

 • احتمال وجود خون ریزی بعد از زایمان
 • دوره نقاهت طولانی
 • وجود دردهای لگنی
 • تورم و درد در ناحیه بخیه

افسردگی بعد از زایمان

افسردگی بعد از زایمان ممکن است از زمان شروع بارداری تا زمانی که نوزاد به دنیا بیاید خود را نشان می دهد. این علائم تا حداکثر ۴ هفته پس از زایمان وجود دارد. مشاهده علائم افسردگی از زمان بارداری تا ۴ هفته بعد از زایمان طبیعی است و جزء افسردگی بعد از زایمان تلقی می شود. اگر پس از زایمان و تا ۲ تا ۴ ماه پس از زایمان همچنان این علائم در فرد مشاهده شد باید برای درمان افسردگی یا اختلال روانی به یک روانپزشک مراجعه کند.

احتمال بروز افسردگی بعد از زایمان

در بین ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ خانم باردار یک مورد ممکن است به افسردگی بعد از زایمان مبتلا شود. این افسردگی شدت های مختلفی می تواند داشته باشد گاهی ممکن است تعداد علائم و نشانه ها بسیار بیشتر از موارد بیان شده باشد. برای تشخیص افسردگی پس از زایمان فرد باید حداقل ۵ مورد از نشانه های افسردگی را داشته باشد و فرد حتما باید از نظر عملکرد شغلی، ارتباطی، تحصیلی دچار اشکال شده باشد در غیر این صورت نمی توان تشخیص اختلال افسردگی پس از زایمان را داد.

میزان افسردگی پس از زایمان

افسردگی پس از زایمان از شدت کم تا زیاد را شامل می شود. در شدت کم این بیماری فرد ممکن است یک یا دو مورد از این علائم را داشته باشد و عملکرد او را مختل نکرده باشد. اما در شدت های زیاد افسردگی فرد علائم و نشانه های بیشتری را دارد و به حدی عملکرد او را مختل می کند که فرد حتی  قادر به خروج از منزل نیست و حتی در مواردی ممکن است فکر آسیب رساندن به خود یا حتی نوزاد خود را داشته باشد. در موارد بسیار حاد ممکن است توهم و هذیان گویی به فرد دست بدهد اما احتمال ابتلا به این میزان افسردگی بسیار کم می باشد مگر اینکه مادری قبل از بارداری سابقه افسردگی را داشته اند یا حتی قبل از بارداری به دلیل افسردگی بستری شدند. این افراد افسردگی پس از زایمان شدیدتری را تجربه کنند. بنابراین احتمال عود افسردگی در دوان بارداری در این مادران نیز بیشتر خواهد بود.

افسردگی بعد از زایمان

درمان افسردگی پس از زایمان

 • مادرانی که دچار افسردگی هستند و دارو مصرف می کنند در دوران بارداری باید با پزشک روانشناس خود در ارتباط باشند و حتی جلسات ملاقات خود را با روانشناس و روانپزشک خود را افزایش بدهند چرا که احتمال عود مجدد بیماری بیشتر خواهد بود.
 • طبیعتا هر چقدر شدت بیماری شدیدتر باشد ضرورت و لزوم اینکه ارتباط با یک متخصص علوم بهداشت روانی بیشتر است و به هیچ عنوان در این دوره خود درمانی جایز نیست.
 • بعد از تشخیص وجود یک سری نشانه ها و علائم افسردگی در فرد ضرورت مراجعه به یک پزشک روانشناس افزایش پیدا می کند.

نتیجه گیری

معمولا یک سری علائم، تغیر نوسانات خلقی و هورمونی در فرد اتفاق می افتد و نباید به هیچ عنوان با دیدن این علائم نگران نباشند. افسردگی یک اختلال بسیار شایعی است و علائم آن به حدی زیاد است که حتی تحت عنوان سرماخوردگی بیماری های روانی گفته می شود. با مشاهده هر یک از این نشانه ها نباید ترسید و نباید از افراد غیر متخصص و غیر مطلع درخواست راهنمایی و کمک کرد و تحت تاثیر آنها قرار گرفت. اولین قدم و در اولین فرصت باید با یک متخصص زنان و زایمان در ارتباط قرار گرفت.

راه های ارتباطی با دکتر لیلا تدین جراح و متخصص زنان و زایمان:

 •   ۲۶ ۳۲ ۹۶ ۰۲۱ ۲۰
 •   ۶۰ ۶۱ ۰۹۳۶ ۳۸۲
 • صفحه اینستاگرام
 • info@drtadayon.com

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: میانگین: ]
دکتر لیلا تدین

دکتر لیلا تدین، جراح و متخصص زنان دارای مدرک دكترای عمومی و مدرک تخصصی جراح زنان و زايمان از دانشگاه علوم پزشکی تهران داراي بورد تخصصي زنان و زايمان از دانشگاه تهران

پاسخ

دوازده + شش =

مدت زمان مطالعه ۱۵ دقیقه
Call Now Buttonتماس با پزشک