چسبندگی جفت

چسبندگی جفت

چسبندگی جفت زمانی اتفاق می افتد که جفت در بارداری خیلی محکم به دیواره رحم بچسبد و بعد از زایمان همچنان به آن متصل بماند  . در حالت طبیعی جفت در دوران بارداری به دیواره رحم می چسبد تا بتواند مواد مغذی را از مادر به جنین انتقال دهد و پس از زایمان و خروج جنین جفت کم کم از دیواره رحم جدا می شود . در موارد چسبندگی جفت عروق جفت کمی بیشتر از حالت عادی به درون دیواره رحم نفوذ کرده و ممکن است در سه ماهه سوم بارداری مادر را با خطر خونریزی ، خونریزی داخلی و از دست دادن مقادیر زیاد خون حین زایمان مواجه کند .

انواع چسبندگی جفت

چسبندگی جفت بسته به میزان نفوذ جفت به درون دیواره رحم به چند نوع تقسیم می شود .

چسبندگی جفت

چسبندگی جفت

  • پلاسنتا آکرتا – اینکرتا و پرکرتا

در حالت طبیعی یک لایه دسیدوا ، ویلوس های جفت را از میومتر محل کاشته شدن جفت جدا می کند . در موارد بسیار نادر جفت از دیواره رحم جدا نمی شود زیرا به دلیل فقدان نسبی یا کامل دسیدوا جفت یا مستقیما به سطح میومتر چسبیده یا به میومتر نفوذ کرده و یا از میومتر گذشته است .

آیا می دانستید چسبندگی جفت می تواند خطراتی را برای جنین ایجاد کند . چسبندگی جفت شاید روزانه چند مادر را گریبان گیر خود کند . دکتر لیلا تدین متخصص زنان می تواند چسبندگی جفت را به بهترین شکل ممکن درمان کند و مادر را در طول بارداری کمک وهمراهی کند . جهت مشاوره و وقت دهی می توانید با شماره های ۲۶۳۲۹۶۲۰-۰۲۱ و ۰۹۳۶۶۰۶۱۳۸۲ تماس حاصل فرمائید .

تقسیم بندی جفت های کرتا

  • برحسب عمق چسبندگی
  • جفت Accreta : ویلوس های جفت به سطح میومتر چسبیده اند .
  • جفت Increta : ویلوس های جفت میومتر را مورد تهاجم قرار می دهند .
  • جفت Percreta : ویلوس های جفت به تمام ضخامت میومتر نفوذ کرده اند .

از روی میزان درگیری جفت

  • چسبندگی فوکال : یک کوتیلیدون درگیر می شود .
  • چسبندگی نسبی : یک یا چند کوتیلیدون درگیر می شود .
  • چسبندگی توتال : کل جفت درگیر می شود .

شیوع : شیوع جفت آکرتا ، اینکرتا و پرکرتا به ترتیب ۸۵ ، ۱۵ ، ۵ درصد است .

اهمیت : موربیدیته و مرگ و میر ناشی از خونریزی شدید ، سوراخ شدن رحم و عفونت – سزارین ، میزان بروز چسبندگی های غیر طبیعی جفت را افزایش می دهد .

بیشتر بخوانید
تشخیص جنسیت جنین در چند هفتگی

اتیولوژی : چسبندگی غیر طبیعی جفت زمانی ایجاد می شود که محل لانه گزینی جفت دارای فقدان نسبی یا کامل دسیدوای قاعده ای و تکامل ناقص لایه فیبرینوئیدی است . و در نتیجه جفت به میومتر می چسبد . اگرچه علت دقیق جفت های اکرتا نامعلوم است ولی عوامل خطر عبارتند از : سابقه سزارین – جفت سر راهی – سابقه کورتاژ رحم – مولتی پاریتی بالا و سندرم آشرمن – کرتاها –تمایل زیادی به لانه گزینی در سگمان تحتانی رحم در محل اسکار سزارین قبلی دارند . همچنین شیوع آن ها بعد از کورتاژ افزایش می یابد .

تشخیص

در اوایل حاملگی ممکن است مقدار آلفا فیتوپروتئین سرم مادر افزایش پیدا کند . خونریزی قبل از زایمان شایع است . اما در اکثر قریب به اتفاق زنان خونریزی قبل از زایمان در نتیجه همراهی پلاسنتا آکرتا با جفت سر راهی رخ می دهد . لانه گزینی کرتا در محل اسکار سزارین قبل می تواند منجر به پارگی رحم قبل از آغاز لیبر شود .

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: میانگین: ]
دکتر لیلا تدین

دکتر لیلا تدین، جراح و متخصص زنان دارای مدرک دكترای عمومی و مدرک تخصصی جراح زنان و زايمان از دانشگاه علوم پزشکی تهران داراي بورد تخصصي زنان و زايمان از دانشگاه تهران

پاسخ

سه × پنج =

مدت زمان مطالعه ۳ دقیقه
Call Now Buttonتماس با پزشک