کیست های تخمدان

کیست های تخمدان

تخمدان در حالت و شرایط عادی به اندازه یک بادام و یا حتی کوچکتر آن هستند. در هر ماه که یک تخمک از تخمدان آزاد می شود شروع به رشد می کند و دور آن را یک مایعی می گیرد و زمانی که به سایز آن به یک سانت یا یک سانت و نیم برسد می ترکد و تخمک را آزاد می کند. گاهی اوقات ممکن است این پارگی اتفاق نیفتد و تخمک تبدیل به کیست تخمدان شود. در خانم های زیر سن یائسگی یعنی زیر ۵۰ سالگی کیست های تخمدان اکثرا بی علامت و خوش خیم هستند. اندازه کیست ها اهمیت زیادی دارند اگر این کیست ها زیر ۳ سانتی متر باشند اصلا کیست محسوب نمی شوند و کیست های بالای ۳ سانتی متر هم معمولا پس از مدتی از بین می روند.

انواع کیست های تخمدان

  • کیست های پاتولوژیک
  • کیست های فیزیولوژیک
دکتر لیلا تدین جراح و متخصص زنان دارای بورد تخصصی زنان و زايمان از دانشگاه تهران، به بررسی و تشخیص بیماری های زنان می پردازد. برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با شماره ۲۶۳۲۹۶۲۰ تماس بگیرید یا به آدرس اینستاگرام مراجعه کنید.

 

کیست های پاتولوژیک

در واقع درصد بسیار کمی از کیست ها از این نوع می باشند و معمولا به دو نوع تقسیم می شوند:

نوع خوش خیم و نوع بدخیم

کیست های خوش خیم معمولا در بانوانی که در سنین باروری و جوان تر هستند تشکیل می شود و که شامل کیست های اندومتریوز یا کیست های شکلاتی یا خونی نام دارند. اگر فردی دارای این کیست باشد و هنگام نزدیکی درد زیادی داشته باشد حتما باید توسط متخصصی که در زمینه آندومتریوز تخصص و تبحر دارد ویزیت شود. این کیست ها به علت برگشت خون قاعدگی ایجاد می شود و باعث ایجاد چسبندگی، درد و مشکلات دیگر می شود. نوع دیگر کیست های خوش خیم وجود دارند که کیست های درموئید یا تراتوما نام دارند معمولا داخل ان کیست ها بقای مو، دندان یا استخوان جنین مشاهده می شود. این کیست ها با درمان دارویی جواب نمی دهد و بسته به نوع کیست، شرایط بیمار و نظر پزشک با عمل جراحی برداشته می شود. نوع بدخیم این کیست ها معمولا کمترین درصد را دارد.

کیست های فیزیولوژیک

این نوع از کیست ها در سیکل یک تخمک گذاری ایجاد می شوند در سیکل تخمک گذاری، فولیکول ایجاد شده به جای اینکه اینکه پاره شود و تخمک را آزاد کند یک مایعی دور آن ایجاد می شود و و ایجاد کیست می کند این کیست ها بعد از دو تا سه دوره درمان دارویی و یا بدون درمان دارویی از بین می روند و مشکلی برای بیمار ایجاد نمی کند.

تاثیر سن در تشکیل کیست های تخمدان

کیست های تخمدان در هر سنی ممکن است به وجود آید شایع ترین زمان به وجود آمدن آنها سنین بین ۱۵ تا ۴۹ سالگی است اما بعد از دوران یائسگی این کیست ها اهمیت زیادی پیدا می کنند زیرا می توانند از نشانه های سرطان تخمدان باشند. در خانم ها جوان معمولا کیست های تخمدان خوش خیم هستند ولی زمانی که اندازه آنها بزرگ شود می تواند مشکلات زیادی از جمله پیچیدن تخمدان به دور خود و پارگی کیست های تخمدان را نیز ایجاد کند ولی معمولا در کیست های کوچکتر این اتفاقات معمولا کمتر رخ می دهد.

کیست های تخمدان

کیست های تخمدان

درمان کیست های تخمدان

بعد از تشخیص کیست ها توسط سونوگرافی پزشکان بسته به نوع کیست ها درمان های مختلفی را شروع می کنند. اگر این کیست ها عملکردی باشد با مصرف یک دوره کوتاه معمولا دو تا سه ماه استفاده از قرص های جلوگیری می توان روند رشد کیست را کنترل کرد. در مواردی که درمان کیست ها نیاز به جراحی داشته باشد این جراحی به صورت کم تهاجمی تقریبا در تمام موارد با لاپاراسکوپی انجام می شود و حدالامکان بدون اینکه تخمدان برداشته شود این جراحی انجام می شود حتی در مواقعی که کیست اندازه بزرگی داشته باشد.

منتطر نظرات و پیشنهادات شما عزیزان هستیم.

با تشکر مدیریت سایت دکتر لیلا تدین

 

مقالات مرتبط با این مطلب:

درمان تنبلی تخمدان

پاسخ

دو + ده =