تهران، شمس آباد، خیابان استاد بنا، بالاتر از میدان ملت، مجتمع یاس، پلاک ۸۳۵، طبقه ۲، واحد ۵

دکتر لیلا تدین / بارداری و زایمان / آزمایشات غربالگری دوران بارداری

0 / 5. 0

۴ دقیقه
آزمایشات غربالگری در دوره بارداری

آزمایشات غربالگری دوران بارداری

آنچه می خوانید...

آزمایشات غربالگری دوران بارداری

دوران بارداری دوران بسیار مهمی می باشد و معمولا نگرانی های بسیاری در رابطه با سلامتی مادر و جنین وجود دارد. اما آیا راهی برای اطمینان از سلامتی جنین وجود دارد؟ چگونه باید از سلامتی جنین خود آگاهی پیدا کرد؟ با مطالعه مقاله زیر با ما همراه باشید.

دکتر لیلا تدین جراح و متخصص زنان و زایمان دارای بورد تخصصی زنان و زايمان از دانشگاه تهران، به بررسی و تشخیص بیماری های زنان می پردازد. برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با شماره 26329620 تماس بگیرید یا به آدرس اینستاگرام مراجعه کنید.

انواع آزمایش غربالگری در دوران بارداری

یکی از راه های تشخیص سلامتی جنین انجام آزمایشات غربالگری می باشد. عموما تصور بر این است اگر قرار است غربالگری بارداری صورت گیرد قبل از بارداری انجام شود اما باید این نکته را در نظر داشت که آزمایشات غربالگری در دوران بارداری هم قابل انجام می باشد. در گذشته تصور بر این بود که غربالگری در سنین بالا ممکن است مشکلات عدیده ای از جمله سندروم دان و مونگولیسم را در جنین ایجاد کند و فقط برای مادران با سنین بالاتر یا مادرانی که بارداری با ریسک بالاتری داشتند، انجام می شد. اما امروزه برای تمام خانم ها باردار در هر سنی این طرح غربالگری باید انجام شود و این طرح غربالگری اجباری می باشد و همه باید آن را انجام دهند.

مواردی که در غربالگری در سه ماهه اول و سه ماهه دوم تشخیص داده می شود متفاوت است. نوع جدید غربالگری که به تازگی بر روی سلول های جنینی وارد شده به بدن مادر از طریق ارتباط خونی که بین جفت و بندناف با مادر صورت می گیرد، سلول ها و DNA جنین را می توان در بدن مادر یافت. بر همین اساس می توان آزمایشات بسیاری را انجام داد. یکی از این آزمایشات آزمایش سل فری می باشد.

آزمایش سل فری یا نیفتی چیست؟

آزمایش است که معمولا پیش از تولد برای تشخیص اختلالات کروموزومی از آزمایش خون مادر می باشد. هزینه این آزمایش نسبت به تست های دیگر قدری بیشتر می باشد و برای همه انجام نمی شود. حساسیت این آزمایش بسیار بالا است یعنی اگر این تست منفی شد با قاطعیت می توان عدم وجود مشکل را در جنین اعلام کرد. این آزمایش معمولا تا قبل از هفته 15 انجام می شود و ظرف دو سه روز جواب آماده می شود.

این آزمایشات فقط در شرایط خاصی انجام می شود از جمله:

  • تمایل بیمار
  • بارداری در سن بالا
  • داشتن سابقه سقط های مکرر
  • سابقه داشتن یک فرزند مشکل دار
  • خانمی که تست غربالگری اش در سه ماهه اول بارداری مشکل داشته باشد یا مشکوک باشد.
  • خانمی که جفت پایین تری دارد می توان به جای اینکه نمونه گیری از داخل خود مایع آمنیوتیک صورت گیرد می توان این روش را جایگزین نمود.

آزمایش های غربالگری سه ماهه اول بارداری

سونوگرافی و آزمایش خونی که در سه ماهه اول بین 11 تا 13 هفته انجام می شود، باید در یک روز انجام شود. بیمار که برای سونوگرافی فرستاده می شود CRL جنین (طول سر تا پای جنین ) باید  بین 64 تا 85 باشد این عدد بسیار مهم است. اگر این عدد درست باشد چین پشت گردن جنین را که یک تست بسیار مهم در غربالگری سندروم دان می باشد چک می شود. اما اگر چین پشت گردن جنین بیشتر از حد مجاز بود با قاطعیت تمام بیمار باید برای انجام آزمایش آمینوسنتز فرستاده شود.

آزمایشات غربالگری دوران بارداری
آزمایشات غربالگری دوران بارداری

تعداد سونوگرافی های دوران بارداری

یکی از سوالاتی که معمولا مادران باردار بیشتر سوال می کنند و در رابطه با آن نگرانی دارند ضرر و آسیب های وارده احتمالی از سونوگرافی سه بعدی به جنین می باشد. اما باید توضیح داد که سونوگرافی سه بعدی جوری تنظیم می شود، گرمایی که به جنین می رسد را نشان می دهد اگر این گرما از یک حدی بالاتر برود مشخص می شود اما به دلیل اینکه با سرعت بالایی انجام می شود عملا آسیبی به جنین نمی رساند. اگر خانمی تست بارداری مثبتی داشت لازم است حتما یک سونوگرافی در ابتدای بارداری انجام دهد که بسیار اهمیت دارد. سونوگرافی هایی که در طول دوران بارداری مورد نیاز می باشد یک بار در غربالگری اول انجام می شود. دومین سونوگرافی در 18 هفتگی و بعد تقریبا تا انتهای بارداری و زایمان طبیعی یا سزارین معمولا نیازی به سونوگرافی نیست مگر آنکه مورد خاصی در مادر وجود داشته باشد.

راه های ارتباطی با دکتر لیلا تدین:

دکتر لیلا تدین

جراح و متخصص زنان اخذ مدرک دكترای عمومی از دانشگاه علوم پزشكی تهران دريافت مدرك تخصصی جراح زنان و زايمان از دانشگاه علوم پزشكی تهران دارای بورد تخصصی زنان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × 2 =