تهران، شمس آباد، خیابان استاد بنا، بالاتر از میدان ملت، مجتمع یاس، پلاک ۸۳۵، طبقه ۲، واحد ۵

0 / 5. 0

۳ دقیقه
افتادگی رحم چیست؟

افتادگی رحم

آنچه می خوانید...

افتادگی رحم

با افزایش سن ممکن است افتادگی رحم اتفاق بیفتد اما رخ دادن این مسله در سنین پایین تر هم امکان پذیر است. بهتر است تنها از عنوان افتادگی رحم استفاده نشود و از عنوان افتادگی ارگان ها و اعضای لگنی استفاده شود زیرا فقط بحث افتادگی رحم نیست. در لگن زن دستگاه ها و اعضای مختلفی وجود دارد که شامل سیستم تناسلی، واژن، سرویکس یا دهانه رحم، و رحم تناسلی می باشد که با ارگان های دیگر مجاورت دارند. سیستم تناسلی زن از جلو با سیستم ادراری مانند مثانه و مجرای خروج ادرار یا پیشابراه که در جلو و قدام واژن قرار گرفته و از عقب با قسمت انتهای روده که اصطلاحا رکتوم نامیده می شود، مجاورت دارد. این اعضا و ارگان ها در رحم آزاد و رها نیستند و توسط نسوج و بافت های هم بند در جای خود نسبتا ثابت قرار گرفتند و اعضای مختلف را به قسمت های استخوانی لگن متصل می کنند و اگر به هر دلیلی این نسوج هم بند که این اعضای داخلی لگن را ثابت نگه داشته اند پارگی یا ضعفی ایجاد شود، باعث می شود افتادگی یا در واقع ضعف عضلات کف لگن اتفاق بیفتد. همینطور کف لگن را عضلاتی تشکیل می دهند که اصطلاحا عضلات کف لگن نامیده می شود.

افتادگی رحم
افتادگی رحم

کسانی که افتادگی رحم دارند به دو دسته تقسیم می شوند:

  • کسانی که رحم آنها از مهبل قابل رویت باشد.
  • کسانی که با زور زدن می توانند رحم خود را لمس کنند یا دهانه رحم را ببینند.

افتادگی رحم فقط در کسانی که زایمان های مکرر داشته اند به وجود نمی آید و ممکن است در خانم های راهبه یا کسانی که هنوز ازدواج نکرده اند یا کسانی که هنوز بچه دار نشده اند نیز به وجود می آید. عدم ورزش و تحرک به دلیل ضعف بافت هم بند باعث می شود تا عضلات قدرت نگه داری رحم را نداشته باشند . این افتادگی رحم می تواند مختص خود رحم باشد یا همراه با افتادگی مثانه با روده راست پیش آید. افتادگی رحم درجات مختلفی دارد. بیرون آمدن رحم با زور زدن در درجه آخر یا چهارم وجود دارد.

دکتر لیلا تدین جراح و متخصص زنان دارای بورد تخصصی زنان و زايمان از دانشگاه تهران، به بررسی و تشخیص بیماری ها و همچنین جراحی زببایی می پردازد. برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با شماره 26329620 تماس بگیرید یا به آدرس اینستاگرام مراجعه کنید.

 

دلایل افتادگی رحم

زمانی که افتادگی اتفاق می افتد در نسوجی که رحم را نگه میدارند پارگی و ضعف عضلات ایجاد می شود. با افزایش سن بافت ها و ارگان های بدن قوام و سفتی خود را از دست می دهند مانند پوست که شل می شود نسوج هم بند به دلیل اینکه طراوت و تازگی جوانی را ندارند، ضعف پیدا می کنند. از عوامل دیگر افتادگی رحم که می توان به آن اشاره کرد:

  • ضربه ها و آسیب هایی است که ممکن است به نسوج وارد شود
  • زایمان های واژینال های سخت و مشکل یا بزرگ بودن کودک باعث می شود
  • پارگی حین زایمان یا استفاده از دستگاه هایی برای خروج بچه
  • ژنتیک، ارث و آسیب های متعدد و جدی به رحم
  • افزایش فشار در ناحیه داخلی شکم و لگن مانند یبوست ها مکرر و طولانی مدت، سرفه های بسیار زیاد و بیماری های مزمن ریوی
  • چاقی شکمی

 

 

دکتر لیلا تدین

جراح و متخصص زنان اخذ مدرک دكترای عمومی از دانشگاه علوم پزشكی تهران دريافت مدرك تخصصی جراح زنان و زايمان از دانشگاه علوم پزشكی تهران دارای بورد تخصصی زنان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

8 − 4 =