تهران، شمس آباد، خیابان استاد بنا، بالاتر از میدان ملت، مجتمع یاس، پلاک ۸۳۵، طبقه ۲، واحد ۵

3 / 5. 2

۴ دقیقه
اندازه فیبروم رحم چقدر است؟

اندازه فیبروم رحم

آنچه می خوانید...

اندازه فیبروم رحم

فیبروم های رحم توده های خوش خیمی در خانما هستند که بسیار شایع اند. 70-80% در بعضی آمارها موارد ابتلا دیده شده. این توده ها خوش خیم هستند و خوشبختانه احتمال بدخیمی آنها بسیار نادر و نزدیک به صفر است. این توده ها از عضلات صاف رحم منشا می گیرند و اکثر مواقع بی علامت هستند و حتی در مواقعی ممکن است فرد سالها میوم داشته باشد و بی خبر باشد. در فیبروم های رحم احتمال بدخیم شدن ناچیز است.

علامت های وجود فیبروم رحم

  • خونریزی های شدید قاعدگی یا خونریزی های با فواصل کوتاه ( دوبار در ماه)
  • دردهای شدید زیر شکمی و احساس سنگینی در لگن
  • ادرار زیاد
  • احساس پری در پایین شکم
دکتر لیلا تدین جراح و متخصص زنان دارای بورد تخصصی زنان و زايمان از دانشگاه تهران، به بررسی و تشخیص بیماری های زنان می پردازد. برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با شماره 26329620 تماس بگیرید یا به آدرس اینستاگرام مراجعه کنید.

اندازه فیبروم ها

فیبروم ها از نظر شکل اندازه و فرم و محل قرار گیری آنها با یکدیگر متفاوت هستند. برخی از این فیبروم ها ممکن است سالها رشدی نداشته باشند ولی گاهی هم ممکن است در مدت کوتاهی رشد قابل توجهی داشته باشند. در سنین 30تا 45 و بعد از یائسگی به علت کاهش سطح هورمون های تخمدانی اندازه و رشد فیبروم ها کاهش پیدا می کند، یعنی اگر خانمی یک فیبرومی با سایز کوچکی در رحم خود دارد نباید نگران باشد زیرا نزدیک سن یائسگی و بعد از آن رشدش کاهش پیدا می کند و تبدیل به توده های بسیار ریزی می شود که نیازی به عمل جراحی ندارند.

درمان فیبروم رحم

فیبروم رحم نیاز به اقدام درمانی خاصی ندارد و فرد می تواند با کنترل مناسب و انجام سونوگرافی های هر شش ماه یک بار می تواند فقط سرعت رشد فیبروم ها را کنترل کند . این فیبروم ها ممکن است گاهی در مدت کوتاهی افزایش سایز قابل توجهی داشته باشند، در این موارد ممکن است نیاز به به جراحی وجود داشته باشد. اگر فرد علائم بسیار شدیدی داشته باشد نیاز به جراحی پیدا می کند. معمولا اکثر فیبروم ها نیاز به درمان با جراحی ندارند. درست است میوم ها خوش خیم اند ولی در بعضی از مواقع نیاز به درمان های طبی و جراحی دارند و با مصرف داروهایی که سطح هورمون های جنسی را در بدن پایین می آورند که باعث کوچک تر شدن میوم ها می شوند.

فیبروم های رحمی را می توان با جراحی باز یا بسته  به صورت لاپاراتومی یا لاپاراسکوپی انجام داد. معمولا در خانم های جوانی که تازه ازدواج کرده اند و فرزند آنها کامل نشده یا دخترانی که ازدواج نکرده اند درمان میوم رحم به صورت خروج فیبروم ها است و باید رحم بخاطر از بین نرفتن قدرت باروری حفظ شود ولی در خانم های که بعد از سن یائسگی هستند درمان قطعی با برداشت رحم انجام می شود.

اندازه فیبروم رحم
اندازه فیبروم رحم

پیشگیری از فیبروم رحم

زمینه فیبروم ارثی و خانوادگی است و این افراد بیشتر در معرض ابتلا به فیبروم می باشند. بنابراین نیاز است اینگونه افراد سونوگرافی سالیانه و در مواردی دوبار در سال را انجام بدهند. در صورت بروز خونریزی های غیر عادی، افزایش میزان خونریزی، دفع لخته و فاصله کمتر از 21 روز بین پریود ها حتما باید به پزشک زنان مراجعه شود . میزان خونریزی های طبیعی در هر فرد در هر ماه حدود 80 سی سی یا کمتر است ولی اگر فردی خونریزی شدید یا حتی اگر لکه بینی های زیادی در فاصله بین پریودها دارد باید به پزشک مراجعه کند حتما زیرا این لکه بینی و خونریزی های خفیف حتی در دراز مدت باعث کم خونی و افت شدید هموگلوبین می شود پس درمان به موقع میوم بسیار اهمیت دارد.

با تشخیص به موقع هیسترکتوم ها و درمان آن می توان از انجام بسیاری از اعمال جراحی های غیر ضروری پیشگیری کرد. مراجعه به موقع به پزشک و در صورت وجود علائم هشدار دهنده حتما مساله را جدی گرفته شود و با انجام یک سونوگرافی ساده می توان وجود این بیماری را مشخص کرد.

مقالات مرتبط:

درمان تنبلی تخمدان

دکتر لیلا تدین

جراح و متخصص زنان اخذ مدرک دكترای عمومی از دانشگاه علوم پزشكی تهران دريافت مدرك تخصصی جراح زنان و زايمان از دانشگاه علوم پزشكی تهران دارای بورد تخصصی زنان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × 4 =