تهران، شمس آباد، خیابان استاد بنا، بالاتر از میدان ملت، مجتمع یاس، پلاک ۸۳۵، طبقه ۲، واحد ۵

0 / 5. 0

۴ دقیقه
فرآیند اهدای تخمک

اهدای تخمک

آنچه می خوانید...

اهدای تخمک

اهدای تخمک یکی از روش هایی است که برای درمان ناباروری انجام می شود . برخی از زوج ها به علت های گوناگونی در خانم قادر به این نمی باشند که بچه دار شوند . بیشتر این مشکلات به وسیله روش های دارویی یا جراحی برطرف می شوند اما متاسفانه در مواقعی که هیچ کدام از روش های درمانی یا دارویی کمک کننده نمی باشند می بایستی از شخص سومی کمک گرفت . این شخص سوم به عنوان اهدا کننده تخمک به خانم نابارور کمک می کند .

دکتر لیلا تدین با تمام مهارتی که دارد می تواند درمان ناباروری را به روش های مختلفی انجام دهد .اهدای تخمک یکی از روش هایی است نیاز به تخصص و مهارت ویژه ای دارد .اگر شما هم از آن دسته زوجینی هستید که به دلایل گوناگون از داشتن فرزند محروم هستید می توانید به کمک دکتر لیلا تدین و به وسیله روش های درمان ناباروری این مشکل خود را برطرف کنید. جهت مشاوره و وقت دهی می توانید با شماره های 26329620-021 و 09366061382 تماس حاصل فرمائید .

دلایل بسیار گوناگونی وجود دارد که برخی از خانم ها قادر نیستند از تخمک خود جهت بارداری استفاده کنند که برخی از این علت ها مانند یائسگی زودرس – تخمک با کیفیت ضعیف – فاقد بودن تخمدان در زمان تولد – شیمی درمانی – جراحی هایی که در گذشته انجام شده است – اختلالات ژنتیک و … می باشد .

شخصی که اهدا کننده تخمک می باشد دارای چه شرایطی باید باشد

  • فرد در رده سنی بین 18 الی 33 سال باشد .
  • فرد می بایستی از لحاظ جسمی و روانی سالم باشد
  • فرد می بایستی سیگاری نباشد و از هر نوع مواد مخدر عاری باشد .
  • دارای وزن مناسب باشد
  • شناسنامه و یا کارت ملی دارا باشد
  • حداقل باید یک فرزند داشته باشد

تمام آزمایشات لازم اعم از بررسی های پزشکی – ارزیابی ژنتیکی – ارزیابی روحی و روانی می بایست انجام شود .

فردی که اهدای تخمک را انجام می دهد یعنی همان فرد اهدا کننده تخمک در یک برهه زمانی 8 الی 11 روزه به وسیله سونوگرافی واژینال می بایستی تحت نظارت باشد .

در طی این دوره اهدا کننده داروهای تحریک کننده تخمک گذاری که به وسیله پزشک تجویز می شود را تحت کنترل کادر تخصصصی مرکز مورد استفاده قرار می دهد .

فرد اهدا کننده در طول این دوره به صورت میانگین چهار بار جهت انجام سونوگرافی مراجعه می کند تا اطمینان خاطر پیدا کند که دریافت داروهای تحریک تخمک گذاری فولیکول های در حال رشد به اندازه مورد نظر رسیده اند یا خیر . اگر نیاز باشد امکان دارد پزشک بر طبق شرایط موجود دوز داروها را کم و زیاد کند .

زمانی که فولیکول ها به اندازه مورد نظر رسید داروی نهایی برای آزاد کردن تخمک داده می شود . 36 ساعت بعد از تجویز داروی مورد نظر آزاد سازی تخمک انجام می شود .

اهدای تخمک
اهدای تخمک

مرحله نهایی تخمک کشی می باشد که در آن فرد اهدا کننده تحت نظر بیهوشی بسیار سبک حداکثر 15 دقیقه قرار می گیرد . در زمان عمل شکم باز نمی شود تنها یک سوزن بسیار کوچک به وسیله دیواره واژن به تخمدان وارد می شود  و تخمک ها به این وسیله کشیده می شوند . اهدای تخمک عملی بسیار آسان می باشد و فوری بدون هیچ فاصله زمانی انجام می شود . و فرد اهدا کننده احساس هیچ گونه دردی و ناراحتی نمی کند .

بعد از اینکه تمام مراحل فوق انجام شد اهدا کننده در درمانگاه برای یک الی دو ساعت پس از بیهوشی تحت مراقبت قرار می گیرد و پس از آن می تواند به فعالیت های روزانه خود رسیدگی کند .

با در نظر گرفتن این که فرد اهدا کننده تخمک برای انجام دوره و پروسه نیاز چندین مرتبه زمان اختصاص دهد و طول مدت چرخه اهدا نیاز است بررسی و ارزیابی شود و دارو استفاده کند . برای این که فرد اهدا کننده تخمک متحمل رنج و زحمت می شود زوجین می بایستی به عنوان تشکر از این عمل انسان دوستانه هزینه ای را به عنوان تشکر به این فرد پرداخت کنند .

دکتر لیلا تدین

جراح و متخصص زنان اخذ مدرک دكترای عمومی از دانشگاه علوم پزشكی تهران دريافت مدرك تخصصی جراح زنان و زايمان از دانشگاه علوم پزشكی تهران دارای بورد تخصصی زنان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

12 + 8 =