تهران، شمس آباد، خیابان استاد بنا، بالاتر از میدان ملت، مجتمع یاس، پلاک ۸۳۵، طبقه ۲، واحد ۵

دکتر لیلا تدین / بیماری و مشکلات زنان / بی اختیاری ادرار در زنان با لیزر درمان می شود !

0 / 5. 0

۴ دقیقه
درمان بی اختیاری ادرار در زنان با لیزر

بی اختیاری ادرار در زنان با لیزر درمان می شود !

آنچه می خوانید...

بی اختیاری ادرار در زنان با لیزر درمان می شود !

بی اختیاری ادرار یا همان از دست دادن کنترل مثانه مساله رایج در بین بانوان است . حداقل یک نفر از هر هشت خانم بالای 40 سال دارای درجاتی از بی اختیاری ادرار است . اما این مساله در هر سنی و به دلایلی مختلف می تواند اتفاق بیافتد . برخی از زنان مبتلا به این مشکل علائم متوسطی از این مشکل را نشان داده و دردسر کمتری دارند . در حالی که در عده دیگر این علائم شدید بوده و موجب شده تا این مسئله به مشکل بزرگی در زندگی آنها تبدیل شود . به هر حال تمامی این افراد بدون توجه به میزان علائم خود با داشتن یک سری آگاهی ها قادر خواهند بود تا کیفیت زندگی خود را بهبود ببخشند . در ادامه با ما همراه باشید تا به این موضوع بپردازیم.

بی اختیاری ادراری چیست ؟

دفع بدون کنترل و ناگهانی ادرار بی اختیاری ادرار می گویند . مقدار این ادرار می تواند از یک نشت کوچک تا حجم زیادی دفع شود .

شیوع بی اختیاری ادرار در زنان

بیماری بی اختیاری ادرار هم در مردان و هم در زنان وجود دارد اما در زنان شایع تر است . این بیماری بخصوص در زنان بالای 40 سال بیشتر شیوع دارد .

درمان بی اختیاری ادرار در زنان
درمان بی اختیاری ادرار در زنان

علت بی اختیاری ادرار در زنان

  1. زایمان

در طول بارداری تمام قسمتهای بدن مادر ، تحت کشش قرار می گیرند . زمانی که نوزاد از کانال زایمان عبور می کند ، تمام اندامها ، عضلات و رباطهای ناحیه لگن دچار کشیدگی می شوند . اعصاب متصل به ماهیچه های کف لگن و اندامهای داخل آن کشیده شده و ممکن است که پایانه های عصبی آسیب ببینند . محل قرارگیری پیشابراه در داخل لگن ، سبب آسیب پذیرتر شدن آن در طول زایمان می شود . استفاده از ابزارهایی مانند چنگال ها یا وکیوم ها برای کمک به خارج کردن بچه در طول زایمان می تواند شانس ایجاد تروما در پرینئوم را افزایش دهد . تمام کشش ها و صدمات وارد شده به ناحیه لگن می توانند روی میزان تحرک و توانایی بسته بودن پیشابراه ، انقباض اسفنکر آن و میزان حمایت ماهیچه ها و رباط ها از ساختارهای لگنی تاثیر بگذارند ماهیچه های ضعیف شده که اطراف بافت های همبند قرار دارند ، در صورت افزایش فشار به حفره شکم نمی توانند نقش خود را به خوبی ایفا کنند و اغلب اوقات این آسیب ها سبب بروز بی اختیاری استرسی می شوند.

     2. افتادگی ( پرولاپس ) و شل شدگی مهبل

مهبل در وسط منطقه لگن واقع شده است . جلوی آن به سمت ناف ، پیشابراه و مثانه و در پشت آن رکتوم و در بالای آن روده کوچک قرار دارد . در امتداد مهبل ، گردن رحم قرار دارند . عضلات ، رباط ها و سایر بافت های نگهدارند مهبل در حفره لگن از آن محافظت می کنند . اگر این عضلات حمایتی ضعیف شوند ، مهبل منبسط می شود و یک یا تعداد بیشتری از اندامهای موجود در لگن هم احتمالا نقش حمایتی خود را از دست داده و از موقعیت اصلی خود دور می شوند و به سمت مهبل پیش می آیند . این حالت پرولاپس نامیده می شود که نوع و شدت آن روی دستگاه ادراری اثرات متفاوتی می گذارد .

وقتی مهبل از جلو و یا کناره ها حمایت نشود ، پیشابراه ، مثانه یا هر دو می توانند به سمت دیواره مهبل برآمده شوند . اگر فقط پیشابراه درگیر باشد آن را بیرون زدگی پیشابراه ، اگر مثانه درگیر باشد بیرون زدگی مثانه و اگر هر دو در بروز این مشکل دخالت داشته باشند سیستورتروسل رایج ترین نوع پرولاپس در خانمها نامیده می شود .

دکتر لیلا تدین جراح و متخصص زنان دارای بورد تخصصی زنان و زايمان از دانشگاه تهران،از جدیدترین لیزر مونالیزا تاچ برای تنگ کردن  ناحیه تناسلی بانوان استفاده می کند . برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با شماره 26329620 تماس بگیرید یا به آدرس اینستاگرام مراجعه کنید.

درمان بی اختیاری ادرار در زنان

درمان های متنوعی برای بی اختیاری ادرار وجود دارد. که شامل درمان های دارویی ، جراحی ، تمرینات ورزشی می باشد .

  1. درمان دارویی

استفاده از دارو برای کنترل و کاهش علائم این بیماری استفاده می شود که باعث تحکیم ماهیچه های اسفنکر ، کاهش ادرار ، کاهش حساسیت یا بیش فعالی مثانه می شود .

  1. جراحی

معمولا درصدی از بیماران بعد از درمان دارویی نشانه های بیماری را مجدد مشاهده می کنند یا افرادی که با این درمان بهبود پیدا نمی کنند از روش جراحی استفاده می کنند. این جراحی ها شامل عمل سوسپانسیون ، اسلینگ ، عمل با نوارهای مهبلی بدون کشش ، لاپاراسکوپی می باشد.

  1. درمان با لیزر

نوع بی اختیاری فوریتی و اورژانسی را می توان به راحتی با دستگاه لیزر درمان کرد . معمولا در یک تا سه جلسه درمان صورت می گیرد .

دکتر لیلا تدین

جراح و متخصص زنان اخذ مدرک دكترای عمومی از دانشگاه علوم پزشكی تهران دريافت مدرك تخصصی جراح زنان و زايمان از دانشگاه علوم پزشكی تهران دارای بورد تخصصی زنان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 − دو =