تهران، شمس آباد، خیابان استاد بنا، بالاتر از میدان ملت، مجتمع یاس، پلاک ۸۳۵، طبقه ۲، واحد ۵

0 / 5. 0

۴ دقیقه
پاپ اسمیر

تست پاپ اسمیر

آنچه می خوانید...

تست پاپ اسمیر

سرطان دهانه رحم یکی از شایع ترین سرطان ها در خانم ها می باشد که معمولا بعد از سن بارداری انجام می شود که با افزایش سن رو به افزایش می باشد. سرطان دهانه رحم خوشبختانه یکی از انواع سرطان هایی است که می توان آن را زودتر تشخیص داد و بهترین راه تشخیص زودتر سرطان دهانه رحم یا سرویکس معاینات مرتب می باشد. آیا سرطان دهانه رحم کشنده است؟ بهترین راه تشخیص سرطان دهانه رحم چیست؟ برای پاسخ به این سوالات با مطالعه مقاله زیر با ما همراه باشید.

دکتر لیلا تدین جراح و متخصص زنان و زایمان دارای بورد تخصصی زنان و زايمان از دانشگاه تهران، به بررسی و تشخیص بیماری های زنان می پردازد. برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با شماره 26329620 تماس بگیرید یا به آدرس اینستاگرام مراجعه کنید.

تست پاپ اسمیر چیست؟

یکی از آزمایشات ها و تست هایی که خانم ها باید انجام دهند تست پاپ اسمیر می باشد. این تست برای غربالگری سرطان دهانه رحم می باشد. در واقع به واسطه این تست سلول های بدخیم یا پیش بدخیم دهانه رحم بسیار زودتر تشخیص داده می شوند و این شانس را به فرد می دهند تا قبل از اینکه سلول ها به سمت بدخیم شدن بروند تشخیص داده شود و درمان شود.

زمان انجام تست پاپ اسمیر

این تست برای افراد بالای 21 سال توصیه می شود که باید هر سه سال یکبار انجام شود، اما اگر در فردی علائم خطر وجود داشته باشد یعنی اگر سابقه سرطان یا سابقه سلول های پیش سرطانی در تست های قبلی وجود داشته باشد یا افرادی که دچار ضعف سیستم ایمنی بدن هستند، افرادی که مبتلا به ایدز هستند یا افرادی که سیگار می کشند ممکن است  شانس خطر ابتلا به سرطان دهانه رحم بالاتر برود. بنابراین در این شرایط تست پاپ اسمیر باید در فواصل کمتری انجام شود  و تا سن 65 سالگی ادامه پیدا کند. افرادی که پایین تر از سن 21 سالگی ازدواج می کنند و زودتر وارد رابطه جنسی می شوند هم بعد از 1 سال باید این تست را انجام دهند.

تست پاپ اسمیر چگونه انجام می شود؟

پزشک طی یک معاینه معمولی لگن با استفاده از یک اسپکولومی که داخل واژن می کند سلول های دهانه رحم را به وسیله ی برس نرم برمی دارد و داخل یک شیشه مایع می گذارد. این سلول ها به آزمایشگاه ارسال می شود پاتولوژیست آنها را بررسی می کند. بر اساس جواب پاپ اسمیر، پزشک اقدامات بعدی را  مشخص می کند. اگر تست پاپ  اسمیر سالم باشد یعنی اگر تست پاپ اسمیر منفی باشد اقدام خاصی نیاز نمی باشد جز معاینات روتین که حتما باید مرتب انجام شود. اما اگر جواب تست نوع های خاصی از سلول مانند سلول های گلاندولار آتیپیک  و سلول های ascus و یا سایر سلول ها باشد، پزشک انجام کولپوسکوپی یا سایر روش های تشخیصی را توصیه می کند.

تست پاپ اسمیر
تست پاپ اسمیر

تشخیص دقیق تر سرطان دهانه رحم

اگر فردی بالای 30 سال باشد می تواند همراه تست پاپ اسمیر می تواند تست HPV یا زگیل تناسلی زنان را هم انجام دهد. افرادی که تست HPV را انجام می دهند تشخیص دقیق تری صورت می گیرد اما این افراد باید هر 5 سال یک بار نیاز به انجام تست پاپ اسمیر دارند. در تست HPV به دلیل اینکه سلول های عامل HPV تشخیص داده می شود که خود عامل بروز سرطان دهانه رحم می باشند در تشخیص سرطان به پزشک متخصص زنان و زایمان کمک زیادی می کند.

نتیجه گیری

بنابراین سعی شود تمام آزمایشات و چکاب های سالیانه مرتبا انجام شود و در این مورد به اطرافیان خود هم یادآوری کنیم تا از عواقب خطرناک سرطان جلوگیری شود.

 

راه های ارتباطی با دکتر لیلا تدین:

02126329620

صفحه اینستاگرام

info@drtadayon.com

دکتر لیلا تدین

جراح و متخصص زنان اخذ مدرک دكترای عمومی از دانشگاه علوم پزشكی تهران دريافت مدرك تخصصی جراح زنان و زايمان از دانشگاه علوم پزشكی تهران دارای بورد تخصصی زنان

2 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج + 15 =