تهران، شمس آباد، خیابان استاد بنا، بالاتر از میدان ملت، مجتمع یاس، پلاک ۸۳۵، طبقه ۲، واحد ۵

0 / 5. 0

۸ دقیقه
تنبلی تخمدان در بانوان

تنبلی تخمدان

آنچه می خوانید...

تنبلی تخمدان

آیا تنبلی تخمدان درمان پذیر است؟

علائم تنبلی تخمدان به چه صورتی می باشد؟

سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) شایع ترین اختلال هورمونی در زنان در سن فرزندآوری است و یکی از اصلی ترین دلایل ناباروری در زنان به شمار می آید.

تنبلی تخمدان

علائم تنبلی تخمدان

علائم PCOS می تواند در هر زمان در طول زندگی زن از شروع بلوغ و حتی پس از یائسگی بروز کند. اما بسیاری از خانم ها معمولاً وقتی در بارداری دچار مشکل می شوند در 20 و 30 سالگی خود این بیماری را دارند و علائم در آنان ظاهر می شود.
به عنوان مثال، هنگامی که خانم ها نظم  چرخه قاعدگی خود را از دست می دهند و رشد بیش از حد مو در صورت و بدن دارند، این دو علائم برای همه با PCOS یکسان نیست و ممکن است از نظر شدت آن ها متفاوت باشد.
برای تشخیص یک زن مبتلا به PCOS، باید حداقل دو از سه نشانه اصلی که در ادامه شرح داده شده را تجربه کنید.
چرخه های قاعدگی نامنظم: دوره های نامنظم، نادر یا بدون وقفه به دلیل عدم تخمک گذاری ایجاد می شود. به عنوان مثال، یک خانم ممکن است کمتر از نه دوره در سال داشته باشد یا دوره های غیرقابل پیش بینی داشته باشد.
بالاتر از حد طبیعی هورمون های مردانه (آندروژن ها). یک زن به طور معمول مقادیر کمی از هورمون های جنسی مردانه، مانند تستوسترون ایجاد می کند. اما هنگامی که تخمدان های او مقدار زیادی آندروژن ایجاد می کند، این ممکن است باعث شود که زن رشد موهای ناخواسته روی صورت و بدن خود نداشته باشد، معروف به هیرسوتیسم. سطح بالای آندروژن همچنین ممکن است منجر به آکنه شدید و نازک شدن موهای روی پوست سر شود که به عنوان طاسی با الگوی مرد شناخته می شود.
تخمدان های پلی کیستیک. سونوگرافی تخمدان های خانم نشان می دهد که مجموعه های کوچکی از فولیکول های توسعه نیافته را دارد. بعضی از تخمدان های بیماران PCOS طبیعی به نظر می رسند و برخی دیگر از بانوان که کیست (کیسه های پر از مایعات) در تخمدان هایشان دارند، PCOS نمی باشد.

تنبلی تخمدان

باید بگوییم که بیماری تنبلی تخمدان یا تخمدان پلی کیستیک مانند بیماری دیابت بالاترین شیوع را دارد. این دو بیماری با یکدیگر مرتبط هستند. از چهار خانم یک نفر مبتلا به تنبلی تخمدان می شود، یعنی 25 درصد که آمار بسیار بالایی است. به این ترتیب که زمانی که نوزاد دختری به دنیا می آید میلیون ها تخمک در تخمدان وی وجود دارد. بعد از بلوغ انتظار می رود هر ماه در وسط سیکل روز، چهاردهم یک تخمک آزاد کند . خانم هایی که مبتلا به تخمدان پلی کیستیک هستند داخل یک کیست یا کیسه این تخمک بزرگ می شود و آزاد نمی شود بنابراین داخل تخمدان می ماند به این ترتیب هر ماه یک کیسه ایجاد می شود پس از مدتی یک تخمدان پر از کیست های ریز ایجاد می شود در این مورد شاید تخمدان بزرگ نشده باشد بلکه یک جدار ضخیمی از این کیست ها که تخمدان صدفی نام می گیرد دور آن را فرا می گیرد. در هر حال تخمکی آزاد نمی شود. این افراد تخمک دارند ولی تخمک ها نابارورند و آزاد نمی شوند.

علل تشکیل تخمدان پلی کیستیک

در دختران امروزی به دلیل این که دیرتر ازدواج می کنند و بارداری دیرتری دارند تخمک بعد از تخمک گذاری تحریک می شود و در اثر این تحریک ها، این بیماری خود را بیشتر نشان می دهد. اما این موضوع، تنها علت ابتلا به تنبلی تخمدان نیست.

در ادامه به شرح برخی دیگر از عواملی که خطر ابتلا به بیماری مورد بحث را افزایش می دهند، می پردازیم.

عوامل وراثتی

ژنتیک در بسیاری از مشکلات و بیماری های دخیل است. در اینجا نیز بی تاثیر نیست و اگر خانواده فردی مانند خواهر یا مادر او سابقه ابتلا به PCOS را داشته باشند، احتمال درگیری خود فرد نیز وجود دارد.

تولید آندروژن بیش از حد

تولید بیش از اندازه آندروژن توسط تخمدان ها موجب افزایش نشانه های مردانه در خانم ها مانند رشد موهای زائد و تشکیل آکنه می شود که گاها چرخه قاعدگی را با مشکل مواجه می کند. در نتیجه تنبلی تخمدان رخ می دهد.

ابتلا به دیابت و هورمون انسولین

هورمون انسولین در لوزالمعده هر فرد تولید می گردد و سلول ها می توانند از قند که منبع اصلی انرژی برای بدن است، استفاده نمایند. حال اگر سلول ها نسبت به عملکرد انسولین مقاوم شوند، قند خونشان افزایش می یابد و در نتیجه شرایط برای تولید انسولین بیشتر نیز فراهم می گردد. تولید انسولین بیشتر نیز موجب افزایش تولید آندروژن می شود که تاثیر آن را در مورد قبل گفتیم.

علاوه بر موارد مذکور، علل دیگری مانند چاقی، بیماری های عفونی و میکروبی لگن و رحم، تومورهای مغزی، بیماری های مربوط به غده تیروئید، عارضه های مرتبط با غده فوق کلیه و … نیز می توانند در بروز این مشکل تاثیرگذار باشند.

تنبلی تخمدان چگونه تشخیص داده می شود؟

به منظور تشخیص درست و به موقع عارضه تنبلی تخمدان لازم است فرد، به محض مشاهده علائم مذکور، به پزشکی متخصص در زمینه زنان و زایمان مراجعه کند؛ نه اینکه به طور سرخود اقدام به خود درمانی نماید.

متخصصان زنان و زایمان زمانی می توانند تنبلی تخمدان را تشخیص دهند که مراجعه کننده یکی از نشانه های زیر را داشته باشد.

  • چرخه قاعدگی نامرتب
  • داشتن کیست یا کیست های تخمدان
  • برخورداری از سطح بالای هورمون مردانه

به علاوه سابقه بیماری، وراثت و سلامتی مراجعین نیز نقشی تعیین کننده در ابتلای آن ها به PCOS دارد. بنابراین لازم است مدارک مربوطه به همراه توضیحات لازم، به طور کامل به پزشک ارائه شوند تا تشخیص دقیق تری حاصل شود. در این زمینه معمولا خود پزشک برخی سوالات مهم را از مراجعه کننده می پرسد تا بتواند به نتیجه ای دقیق برسد.

یکی از روش های تشخیص تنبلی تخمدان، معاینه لگن است که توسط آن می توان وضعیت تخمدان ها و رحم را مورد بررسی قرار داد.

آزمایش خون برای تشخیص هورمون های مردانه نیز یکی دیگر از تجویزهایی است که ممکن است پزشکان برای تشخیص بیماری استفاده می کنند.

یکی دیگر از روش های دقیقی که در تشخیص و درمان بیماری های زنان متعددی تاثیرگذار است، سونوگرافی می باشد. این شیوه تصویربرداری که با استفاده از امواج فراصوت خود، می تواند مشکلات و فولیکول های غیرطبیعی تخمدان ها و رحم را بررسی نماید.

می توان گفت دقیق ترین روشی که برای تشخیص بیماری تنبلی تخمدان وجود دارد، سونوگرافی است که با نشان دادن جزئیات کامل تخمدان ها و رحم، به پزشک برای تشخیص دقیق تر بسیار کمک کننده می باشد.

تشخیص صحیح در انتخاب بهترین روش درمان بسیار تاثیرگذار است. کوچک ترین خطا در این فرآیند می تواند موجب بروز عوارض خطرناکی در خانم ها شود.

درمان تنبلی تخمدان  

درمان تخمدان پلی کیستیک شامل سه مرحله می باشد:
رژیم غذایی: شامل مصرف میوه جات و سبزیجات تازه 5 بار در روز، مصرف آب فراوان، عدم مصرف چربی اشباع، مصرف چربی مایع به میزان کم، رعایت مصرف کربوهیدرات، عدم مصرف شیرینی جات و قند های ساده و کاهش مصرف کربوهیدرات های مرکب مانند برنج و نون که شامل کربوهیدرات ها می شود.
ورزش هوازی: چهار بار در روز هر بار 20 تا 30 دقیقه به صورت دو، شنا و ایروبیک
درمان دارویی: مهم ترین روش درمان، درمان دارویی است که در راس آن مصرف قرص های ال دی و جلوگیری و قرص متفورمین می باشد زیرا این بیماری از نظر ژنی با دیابت مرتبط است. با تجویز ال دی سعی بر این است تخمک گذاری مهار شود و تخمدان فرد آرام گردد تا تخمک گذاری انجام ندهد و اگر تخمک گذاری انجام نشود کیست هم تشکیل نمی شود. در واقع تخمدان را در حالت سلامت نگه داشته می دارد. البته تجویز قرص های ال دی و تمام قرص های هورمونی حتما باید تحت نظر پزشک جراح باشد.
سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) شایع ترین اختلال هورمونی در زنان در سن فرزندآوری است و یکی از اصلی ترین دلایل ناباروری در زنان به شمار می آید.

دکتر لیلا تدین  متخصص زنان و جراح زیبایی زنان دارای بورد تخصصی زنان و زايمان از دانشگاه تهران، به بررسی و تشخیص بیماری های زنان می پردازد. برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با شماره 26329620 تماس بگیرید یا به آدرس اینستاگرام مراجعه کنید.

عوارض خطرناک تخمدان پلی کیستیک و پیشگیری از آن به چه صورت می باشد؟

تخمدان پلی کیستیک زمینه ابتلا به سرطان را در بافت های وابسته به هورمون فراهم می کند. اولین بافتی که درگیر می شود بافت آندومتر رحم است که با هر بار پریود، این بافت خون ریزی می کند و یک بافت جدید تشکیل می شود و اگر این پریود بی موقع اتفاق بیفتد، ممکن است بافت به سمت ضایعات سرطان برود و علاوه بر این که درمان سخت تر می شود، شانس باروری بیمار را نیز کمتر می کند. علائم سرطان تخمدان خیلی دیر رویت می شود و زمانی پزشک تشخیص می دهد که سرطان به همه بافت ها سرایت کرده باشد. با یک تشخیص و اقدام به موقع می توان این بیماری را پیشگیری و از بروز آن جلوگیری کرد.

چکیده مطلب

یکی از راه هایی که متخصص زنان و زایمان به راحتی می تواند کیست های متعدد کوچک در تخمدان را مشاهده کند، همان تخمدان پلی کیستیک می باشد که به راحتی در سونوگرافی قابل مشاهده است.
باید متذکر شویم برای درمان تنبلی تخمدان باید در ابتدا عادت ماهانه تنظیم شود و سپس معاینه تخمک گذاری نرمال انجام گیرد. داشتن ورزش روتین و رژیم غذایی سالم نیز در این راستا بی تاثیر نخواهد بود.

باتشکر مدیریت سایت دکتر لیلا تدین جراح زیبایی زنان.

دکتر لیلا تدین

جراح و متخصص زنان اخذ مدرک دكترای عمومی از دانشگاه علوم پزشكی تهران دريافت مدرك تخصصی جراح زنان و زايمان از دانشگاه علوم پزشكی تهران دارای بورد تخصصی زنان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهارده − نه =