تهران، شمس آباد، خیابان استاد بنا، بالاتر از میدان ملت، مجتمع یاس، پلاک ۸۳۵، طبقه ۲، واحد ۵

دکتر لیلا تدین / جراحی زیبایی زنان / تنگ کردن واژن با لیزر

0 / 5. 0

۱۴ دقیقه
تنگ کردن واژن

تنگ کردن واژن با لیزر

آنچه می خوانید...

یکی از معضلاتی که باعث کاهش اعتماد به نفس خانم ها در رابطه جنسی می شود، گشاد بودن واژن است که از جمله علل اصلی این عارضه زایمان های طبیعی و افتادگی بافت های داخلی واژن می باشد. اما امروزه با پیشرفت تجهیزات پزشکی و گسترش علم راههای متنوع و زیادی برای برطرف نمودن گشادی واژن به وجود آمده است که روش های زیادی را از این طریق می توان اجرا نمود که شامل:

 • تنگ کردن واژن با جراحی (جراحی رکتوسل یا پرینورافی)
 • تنگ کردن واژن از راه لیزر
 • تنگ کردن واژن با نخ
 • به کار بردن وزنه مخروط واژن در اندازه تامپون (پنبه های دوران قاعدگی)
 • محرک های الکتریکی با استفاده از برق
 • نیوکنترل یا صندلی حاوی امواج مغناطیسی
 • و…

عمل تنگ کردن واژن مناسب افرادی است که دهانه واژنشان گشاد و یا افتادگی و شل شدن عضلات پیدا نموده اند. متخصص زنان و زایمان برای اصلاح این عارضه از روش لیزر یا تنگ کردن با نخ استفاده می کند. در برخی مواقع مشاهده شده است که برای رفع گشادی واژن تا مقعد، عمل پرینوپلاستی صورت می گیرد.

تنگ کردن واژن چیست؟

تنگ کردن واژن با لیزر یکی از امن ترین و بی خطرترین روش جراحی است که از آن به منظور مستحکم سازی دیواره ای واژن استفاده می شود. با این اقدام به برطرف نمودن اختلال و ناهنجاری در گشاد نمودن واژن به صورت ژنتیکی و یا اکتسابی جلوگیری به عمل می آوریم.

شایان ذکر است که بگوییم تنگ کردن واژن با لیزر علاوه بر سفت نمودن بافت های شل و نرم ماهیچه های داخلی می شود به بهبود رابطه زوجین نیز کمک می کند و رابطه را لذت بخش تر می کند.

تنگ کردن واژن با لیزر روشی غیر تهاجمی و با کم ترین درد می باشد که بیمار به راحتی می تواند در مطب و یا کلینیک مجهز متخصص زنان و زایمان و جراح زیبایی اعمال نماید بدون این که نیاز به دوره نقاهت بلند مدتی داشته باشد.

تنگ کردن واژن با لیزر

 

علل گشاد شدن واژن چه می باشد؟

 • بارداری های متعدد یا چند قلویی
 • زایمان ها به خصوص زایمان طبیعی
 • علل موروثی و وراثتی
 • افزایش سن
 • یائسگی
 • نداشتن رژیم اصولی و استاندارد
 • عدم تقویت عضلات کف لگن
 • تغییرات هورمونی
 • افرادی که در ارگاسم جنسی دچار مشکل هستند.
 •  
 • یبوست مداوم
 • ضعف دیواره های واژن
 • ورزش های سنگین
 • تغذیه و سبک زندگی غلط
 • بلند کردن اجسام سفت و سخت
 • کاهش ناگهانی وزن و یا افزایش وزن شد
 • و …
خانم هایی که به دلیل گشادی واژن اغلب در حال عفونت واژن و یا رحمی هستند، کاندیدای بسیار مناسبی برای تنگ کردن واژن می باشند و بهتر است که این عمل را انجام دهند.

پیری علت گشادی واژن

با افزایش سن زنان، بافت های واژن نازک تر می شود که همین موضوع منجر به آتروفی یا خشکی می شود. بافت واژن در هنگام زایمان قابل انعطاف است و با خروج نوزاد حالت کشسانی دارد و بعد از مدتی به حالت اولیه خود بازمی گردد. در حالی که با پیری ( یا زایمان های مکرر یا سخت ) بافت واژن می تواند خشک و کشیده شود و باعث ایجاد تحریک جنسی کمتر و ناراحتی برای خانم ها می شود.

اگر در سن 21 سالگی خود هستید، ممکن است فکر کنید “برای من مدت زیادی لازم است تا این اتفاق رخ دهد.” و ممکن است شما درست بگویید اما عواملی از جمله زایمان می تواند منجر به گشادی و شلی واژن شود. در این زمان مانند یائسگی، فرد دچار کاهش میزان هورمون استروژن می شود که این موضوع خود منجر به خشکی و شلی واژن می شود. البته می توان با هورمون درمانی این مشکل را برطرف کرد.

زایمان علت گشادی واژن

بدن در دوران بارداری و بعد از زایمان دچار تغییرات زیادی می شود. این تغییرات شامل موارد زیر می شود:

 • تورم در پاها
 • کاهش وزن یا افزایش وزن
 • تغییر در اندازه و شکل پستان
 • رشد در طول یا عرض پاها
 • کشیده شدن پوست

در حین زایمان، عضلات واژن کشیده می شوند. این شکل کشیده به آرامی کاهش می یابد. پس از زایمان، عضلات واژن بعید است که مانند گذشته احساس طبیعی داشته باشد. ممکن است زمان لازم باشد تا با این احساس تنظیم شود.

برخی از خانم ها تغییراتی را در شکل واژن یا شلی را بعد از زایمان گزارش می دهند. در این حالت ، یک زن ممکن است در طول رابطه جنسی احساس کمبود و رضایت کمتری داشته باشد ، اما این احساسات معمولاً به موقع برمی گردد.

صدمه به پوست، بافت یا ماهیچه در هنگام زایمان نیز می تواند باعث ایجاد تغییراتی در واژن شود که باعث سستی یا گشادی واژن گردد.

این تغییرات معمولاً در خانم هایی که پس از سن 30 سالگی باردار می شوند، قابل توجه تر است. زنان جوان تر باید بدانند که بدن آن ها با سرعت بیشتری به حالت قبل از بارداری باز می گردد.

آیا رابطه جنسی باعث گشادی واژن می شود؟

عکس-گشادی-واژن

یکی از باورهای غلط و نادرست افراد در این مورد این می باشد که رابطه جنسی باعث گشاد شدن و بزرگ شدن دیواره های واژن می شود. در حالی که واژن عضوی در بدن است که خاصیت الاستیک و انعطاف پذیری دارد. بدین معنی که می تواند کشیده شده و مجدد به شکل معمول خود بازگردد. در دوران پیری و بعد از زایمان ممکن است ماهیچه های اطراف واژن ضعیف شوند اما برخلاف تصور عموم، هیچ مدرکی مبنی بر شل شدن واژن در طی زمان با وجود رابطه جنسی وجود ندارد. مهبل قبل از رابطه جنسی، و بعد از آن به طور موقت بازمی شود. این وضعیت شبیه به خمیازه کشیدن است که دهان هنگام خمیازه باز می شود و سپس به شکل اولیه خود باز می گردد.

به طور طبیعی در هنگام برانگیختگی جنسی، عضلات واژن شل می شوند و این باعث می شود رابطه جنسی احساس لذت برای فرد ایجاد کند. این عضلات به آرامی شل می شوند و پس از رابطه جنسی، واژن به حالت و وضعیت معمول خود باز می گردد.

نظر بهترین متخصص زنان و زایمان و جراح زیبایی زنان در این مورد: “دخترخانم های جوان با تجربه اولین رابطه جنسی ممکن است که دیواره های واژن آنان مقداری دچار بزرگی و گشادی شود که امری کاملا طبیعی است.”

پرده بکارت یک غشای نازک در اطراف واژن است. داشتن رابطه جنسی برای اولین بار می تواند پرده بکارت را کمی بکشید که ممکن است باعث شود واژن کمی بازتر شود. هیچ گاه دو بدن یکسان نیستند و رابطه جنسی با شریک جنسی جدید ممکن است بسیار متفاوت باشد. واژن مانند سایر اعضای بدن با گذشت زمان و افزایش سن، کاهش وزن یا بیماری تغییر می کند نه رابطه جنسی.

از کجا بفهمیم که دچار گشادی واژن شده ایم؟

در ابتدا متذکر می شویم که افراد به خصوص جوانان باید در هر دوره ای آموزش های جنسی و سکسی را بگذرانند تا بر عملکرد جنسی واقف باشند و اصول آن را به خوبی بلد باشند.

اگر در حین خنده و یا عطسه و همچنین سرفه دچار بی اختیاری ادرار هستید. به طوری که با کوچک ترین فشاری، قطره ای ادرار در لباس زیر بچکد. این یکی از علائم شلی لگن می باشد. راه های خانگی برای کنترل و کاهش این عارضه به شرح زیر است:

 • انجام تمرینات کگل جهت تقویت عضلات کف لگن
 • استفاده از لیزر مونالیزا
 • انجام جراحی های بی خطر و مثمرثمر
 • به کارگیری وسایل در داخل واژن از جمله: بوژی ، مخروط و یا …

 

عوارض گشادی واژن چیست؟

عضلات کف لگن، مهبل را احاطه کرده است. این عضلات ممکن است با گذشت زمان تضعیف شود و موجب شلی و سستی در واژن گردد.

گشادی واژن می تواند منجر به مشکلاتی از قبیل بی اختیاری و نشت ادرار از بدن شود. تمرینات کف لگن می تواند به تقویت عضلات واژن کمک کند. در ادامه درباره روش های تقویت عضلات کف لگن صحبت می کنیم.

 

راه های درمان گشادی واژن

بهترین راه درمان گشادی واژن در ابتدا مراجعه به یک متخصص زنان و زایمان حاذق و باتجربه جهت بررسی و معاینه می باشد تا پزشک بهترین راه درمان گشادی واژن را برای فرد تجویز کند. یکی از بهترین راههای درمانی که اخیرا از استقبال افراد زیادی علی الخصوص خانم های جوان واقع شده است تنگ کردن واژن با لیزر مونالیزا می باشد. برای این پروسه فرد باید حتما به یک متخصص زنان باتجربه و خبره مراجعه نماید تا بهترین نتایج را برای بیمار به ارمغان بیاورد.

درمان گشادی واژن با ورزش

عضلات کف لگن، واژن، رحم، مثانه و روده را در جای خود نگه می دارند. با شل شدن این عضلات، واژن سست تر و شل تر می شود. تمریناتی وجود دارد که می تواند عضلات کف لگن را تقویت کند. این تمرینات می تواند در ایجاد احساس واژن و بهبود سلامت کلی تفاوتی ایجاد کند. ماهیچه های کف لگن قوی می توانند به جلوگیری از بی اختیاری  ادرار منجر شود. رایج ترین نوع ورزش برای این منظور ورزش کلگل است. که به صورت زیر باید انجام دهید:

 • یک زمان را انتخاب کنید: لحظه ای آرام را برای استراحت و تمرکز روی فشار عضلات کف لگن انتخاب کنید.
 • عضلات لگن خود را منقبض را به مدت 10 ثانیه منقبض کنید.
 • عضلات را به مدت 3 ثانیه رها کنید.
 • این تمرین را 10 بار پشت سر هم انجام دهید. حین ورزش کردن نفس بکشید.

این روش برای افرادی که شلی واژن خفیفی دارند مناسب است.

درمان گشادی واژن با جراحی

جراحی گزینه ای برای درمان گشادی واژن است، اما پزشکان معمولاً فقط پس از پرولاپس اندام لگن آن را توصیه می کنند. عمل جراحی می تواند مثانه، واژن و راست روده را به موقعیت های اصلی آن ها در بدن بازگرداند.

درمان گشادی واژن با لیزر

یکی از روش های بی خطر و بدون عوارض درمان گشادی واژن استفاده از لیزر است. لیزر کانال واژن را تنگ تر می کند و منجر به تنگ شدن آن می شود.

خصوصیات تنگ کردن واژن با لیزر

در این فرآیند پزشک با وارد نمودن پروپ در داخل واژن اقدام به تاباندن اشعه های که بی خطر و بی ضرر است می نماید. لیزر مونالیزا اقدام به افزایش قوام ماهیچه های ناحیه داخلی می کند و بافت های درونی را سفت و کلاژن سازی می کند تا سلول های پوستی آن ناحیه احیا شود.

جراح زنان جهت بی حس نمودن ناحیه از بی حسی های موضعی استفاده می کند تا بیمار درد و ناراحتی را در حین پروسه احساس ننماید. تنگ کردن واژن با لیزر نیاز به دوره نقاهت و بستری ندارد تنها مراقبت آن در این است که فشاری به آن تا 24 ساعت وارد نشود.

لیزر تنگ کننده واژن چیست؟

لیزر، دستگاه های مختلفی از لحاظ نام و نوع دارد. یکی از بهترین آن ها، لیزر مونالیزا تاچ است که توسط دکتر لیلا تدین برای انجام انواع اقدامات زیبایی و درمانی مختلف مورد استفاده قرار می گیرد.

تنگ کردن واژن با کرم های موضعی

هیچ مدرک علمی مبنی بر اینکه داروها از جمله کرم ها می توانند واژن را محکم کنند، وجود ندارد. بنابراین استفاده از آن ها توصیه نمی شود.

تنگ کردن واژن با ژل

اگر تنگ کردن واژن با ژل، صورت گیرد، باعث ایجاد ظاهری زیبا و جوان درلابیاها می شود. از این روش خانم ها استقبال زیادی نموده اند چرا که درد و خونریزی ندارد و هیچ گونه دوره نقاهتی را برای متقاضی به همراه نخواهد داشت.

پزشک با بی حس نمودن ناحیه مذکور اقدام به تزریق ژل در ناحیه تناسلی می نماید. این روش همچون لیفت با نخ می باشد که ماندگاری بالایی دارد. هر چه بیمار به نکات مراقبتی، بیشتر توجه کند، نیاز به تمدید نتیجه عمل نیز بیشتر به تعویق می افتد.

لیفت واژن با نخ

وقتی در مورد اثرات پیری فکر می کنید، احتمالاً پای علائم پیری مانند متابولیسم کند و گرگرفتگی های مهیب را که در بسیاری از زنان یائسه مشاهده می شود، تصور می کنید. به همراه این علائم این احتمال نیز وجود دارد که واژن دچار تغییراتی از جمله شلی و گشادی می شود که می تواند بر روابط جنسی تاثیر منفی بگذارد.

عکس-لیفت-واژن

نحوه انجام لیفت واژن با نخ

جراحی لیفت واژن با نخ روش نوینی است که برای افرادی که دارای اختلالات کف لگن و شلی ورودی واژن هستند مفید و موثر می باشد. نخ هایی که در این روش استفاده می شود از نوع جذبی بوده و حداکثر طی مدت 6 تا 9 ماه جذب می شوند. این جراحی به صورت سرپایی و بدون برش و بخیه انجام می شود. در نتیجه اسکاری بر جای نمی گذارد. تنگ کردن واژن با نخ در مطب حداکثر به مدت 30 دقیقه انجام می شود.

عمل لیفت واژن با نخ و یا روش های دیگر یک جراحی سرپایی و غیر تهاجمی است. بنابراین بعد از این پروسه، فرد می تواند به امور روزمره زندگی خود بپردازد، البته بهتر است که با دستور جراح زنان خود صورت گیرد.
 

تنگ کردن واژن برای چه افرادی توصیه نمی شود؟

 • خانم هایی که سیستم بدنی ضعیفی دارند.
 • افرادی که قصد بارداری در چند ماه آینده را دارند.
 • افرادی که در ناحیه واژینال بیماری و یا حساسیت هایی دارند بهتر است که حتما با مشورت های پزشک زنان اقدام نمایند.

 

لیفت واژن بیشتر در چه سنی انجام می شود؟

این روش بیشتر در سنین قبل یا بعد از یائسگی استفاده می شود. همچنین این روش در خانم هایی که تنها یک فرزند دارند و نمی خواهند باردار شوند و از دیگر روش های جراحی استفاده کنند نیز مناسب است.

 

مزایای تنگ کردن واژن

 • برطرف شدن خشکی، خارش و سوزش واژن
 • حذف عفونت های دستگاه ادراری و یا بی اختیاری ادرار
 • درمان آتروفی و یا گشادی واژن
 • مشاهده تغییرات بلافاصله بعد از تنگ کردن
 • تنگ کردن باعث تحریک کلاژن و ایجاد بافت های سالم تر
 • اصلاح افتادگی رحم و درد هنگام رابطه جنسی

مزایای لیفت واژن با نخ

شلی واژن برطرف شده و گشادی آن درمان می شود. بیماران نسبت به روش های جراحی زیبایی واژن رضایت بیشتری دارند . از آنجائیکه برش و خونریزی در این جراحی وجود ندارد دوره نقاهت نیز ندارد . همچنین احتمال بروز عفونت با این درمان کاهش پیدا می کند.

 

مراقبت های قبل و بعد از تنگ کردن واژن

مراقبت های بعد از تنگ کردن واژن

 • به مدت 3 روز از حمل اجسام سخت و سنگین جلوگیری به عمل آورده شود.
 • ممکن است که بعد از تنگ کردن واژن، فرد مقداری درد و سوزش داشته باشد، برای حل این عارضه بهتر است که از کمپرس های یخ در ناحیه مورد نظر استفاده کند.
 • فرد باید تا 10 روز از برقراری رابطه جنسی خودداری نماید.

 

سوالات متداول تنگ کردن واژن

پس از زایمان طبیعی یا زایمان سزارین یا با افزایش سن و در اکثر اشخاص ژنتیک باعث گشادی واژن می شود، سوالات مختلفی در خصوص تنگ کردن واژن بیان می شود، مثلا آیا پس از زایمان تنگ کردن از بین می رود؟ علت تنگ کردن واژن چیست؟ آیا تنگ کردن واژن در یک جلسه کافی است؟ در ادامه به بیان پاسخ این سوالات و سوالات متداول تنگ کردن واژن می پردازیم.

سوالات متداول تنگ کردن واژن

آیا تنگ کردن واژن و لابیاپلاستی را می توان همزمان با هم انجام داد؟

بله – تنگ کردن واژن و لابیاپلاستی را می توان در یک جلسه انجام داد ، اما ممکن است تعداد جلسات تنگ کردن بسته به موقیعت واژن نیاز به تعداد جلسات بیشتری باشد .

مدت زمان تنگ کردن واژن چقدر است؟

مدت زمان تنگ کردن واژن یک ساعت است اما بسته به روشی که انتخاب می شود ، این زمان متغیر است.

چه مدت پس از زایمان می توان تنگ کردن واژن را انجام داد؟

بهتر است تنگ کردن واژن را پس از دو الی سه ماه پس از زایمان انجام داد .

چه زمانی پس از تنگ کردن واژن می توان رابطه جنسی داشته باشیم؟

پس از تنگ کردن واژن بهتر است تا یک ماه از انجام رابطه جنسی اجتناب نمایید.

تنگ کردن واژن را به چه روش های می توان انجام داد؟

تنگ کردن واژن را به روش های مختلفی می توان انجام داد ، روش های تنگ کردن واژن شامل تنگ کردن واژن با نخ ، تنگ کردن واژن با لیزر ، تنگ کردن واژن با جراحی ، بسته به این که واژن شخص چه وضعیتی دارد ، انتظارات شخص از تنگ کردن واژن چیست و جراح برای واژن چه روشی را مناسب می داند ، روش های تنگ کردن واژن متفاوت است.

تنگ کردن واژن در مطب انجام می شود یا در کلینیک؟

تنگ کردن واژن در مطب انجام می شود، البته اگر شخص اصرار به انجام آن در بیمارستان داشته باشد، جراح این جراحی را در بیمارستان انجام می دهد.

چه زمانی پس از تنگ کردن واژن می توان به استخر رفت؟

اشخاصی که می خواهند برنزه کنند و یا به استخر بروند بهتر است تایک الی دو ماه پس از تنگ کردن واژن این کار را به تاخیر بیندازند.

تنگ کردن واژن را در زمان پریودی می توان انجام داد؟

تنگ کردن واژن باید پس از اتمام دوران سیکل قاعدگی انجام شود و در این دوران نمی توان تنگ کردن واژن را انجام داد.

دکتر لیلا تدین

جراح و متخصص زنان اخذ مدرک دكترای عمومی از دانشگاه علوم پزشكی تهران دريافت مدرك تخصصی جراح زنان و زايمان از دانشگاه علوم پزشكی تهران دارای بورد تخصصی زنان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × 5 =