تهران، شمس آباد، خیابان استاد بنا، بالاتر از میدان ملت، مجتمع یاس، پلاک ۸۳۵، طبقه ۲، واحد ۵

0 / 5. 0

۴ دقیقه
جفت سر راهی چیست؟

جفت سر راهی

آنچه می خوانید...

جفت سر راهی

در جفت سر راهی جفت در محلی بسیار نزدیک به سوراخ داخلی سرویکس یا بر روی سوراخ داخلی سرویکس قرار می گیرد . به عبارت دیگر جفت در دیواره قدامی یا خلفی سگمان تحتانی رحم جایگزین می شود . چهار درجه از این ناهنجاری ها به شرح ذیل است :

جفت سر راهی کامل : این نوع جفت به طور کامل سوراخ داخلی سرویکس را می پوشاند .

جفت سر راهی ناقص : این نوع جفت به طور نسبی سوراخ داخلی سرویکس را می پوشاند .

جفت سر راهی مارژینال : در این نوع لبه جفت در حاشیه سوراخ داخلی سرویکس قرار می گیرد .

جفت low-lying : در این نوع جفت در سگمان تحتانی رحم به نحوی لانه گزینی می کند که لبه جفت به صورت کامل به سوراخ داخلی سرویکس نمی رسد بلکه در مجاورت آن قرار می گیرد .

در وضعیت دیگری که وازا پرویا نام دارد  جفت به شکلی قرار می گیرد که عروق جنین از همان پرده ها عبور می کند و در سوراخ سرویکس آشکار نمی شوند . وازا پرویا از علل شایع خونریزی قبل از زایمان است و احتمال مرگ جنین در این وضعیت بسیار زیاد است . چون پارگی پرده ها ممکن است با پاره شدن یکی از عروق جنین و از دست رفتن کامل خون جنین همراه باشد . این یافته با اتصال و لامنتوس در ارتباط است و گهگاه معاینه کننده می تواند یک رگ لوله ای جنین را در پرده های پشواننده عضو نمایش جنین لمس کرده و یا مستقیما مشاهده کند . میزان بروز جفت سر راهی یک مورد از هر 305 زایمان است .

جفت سر راهی رویدادی است که امکان دارد هر مادری را تهدید کند و عوارضی را برای وی به وجود آورد . جفت سراهی هر چه سریع تر می بایستی تشخی داده شود و درمان شود . دکتر لیلا تدین متخصص زنان می باشد که می تواند با علم و مهارتی که دارد جفت سر راهی را تشخیص دهد و به مادر کمک فراوانی کند تا بتواند دوران بارداری بدون خطر را بگذراند .  جهت مشاوره و وقت دهی می توانید با شماره های 26329620-021 و 09366061382 تماس حاصل فرمائید .

جفت سر راهی به چه دلایلی اتفاق می افتد

 • افزایش سن مادر
 • مولتی پاریته
 • حاملگی های چند قلویی
 • سزارین قبلی

هرچه تعداد زایمان سزارین افزایش یابد خطر جفت سر راهی  هم افزایش خواهد یافت . با افزیش پاریته و تعداد سزارین های قبلی خطر جفت سر راهی به طور پیشونده ای زیاد می شود . در پاریته بالای 4 سابقه بیش از 4 بار سزارین احتمال جفت سر راهی بیش از 8 برابر افزایش می یابد یعنی انسیزیون قبلی سزارین و جفت سر راهی میزان بروز سزارین هیسترکتومی را افزایش می دهد .

 • سیگار کشیدن
 • سقط القا شده
 • عروقی شدن ناقص دسیدوا
 • جفت بزرگ
 • سابقه جفت سرراهی

تشخیص جفت سر راهی

 • یافته های بالینی
 • سونوگرافی

علامت اصلی جفت سر راهی  خونریزی بدون درد است که معمولا تا اواخر سه ماهه دوم یا بعد از آن آشکار نمی شود معمولا اپیزود خونریزی بعد از هفته 28 حاملگی شروع می شود . ماهیت بدون درد بودن این خونریزی آن است که به دلیل استقرار جفت در قسمت پایین رحم همه خون به بیرون از رحم راه یافته و لخته ای در پشت جفت تشکیل نمی شود به این دلیل در تظاهر بالینی جفت سر راهی نیست

خونریزی در جفت سر راهی اغلب بدون هر گونه هشداری آغاز می شود . خوشبختانه خونریزی اولیه به ندرت به حدی شدید است که سبب مرگ می شود . این خونریزی معمولا خود به خود متوقف می شود اما ممکن است عود کننده باشد . مقدار خونریزی واژینال متغیر  است و می تواند خفیف متوسط یا شدید باشد که ربطی به فعالیت مادر ندارد و ممکن است در حالت استراحت اتفاق بیفتد .

جفت سر راهی
جفت سر راهی

رنگ خون قرمز روشن بوده و خون تازه به نطر می رسد علت خونریزی باید مجددا مورد تاکید قرار گیرد . هنگامی که جفت بر روی سوراخ داخلی سرویکس قرار گرفته است تشکیل سگمان تحتانی رحم و دیلاتاسیون سوراخ داخلی منجر به پارگی اجتناب ناپذیر جفت در محل چسبندگی های جفتی است .

چطور می توان جفت سرراهی را درمان کرد

دکتر لیلا تدین

جراح و متخصص زنان اخذ مدرک دكترای عمومی از دانشگاه علوم پزشكی تهران دريافت مدرك تخصصی جراح زنان و زايمان از دانشگاه علوم پزشكی تهران دارای بورد تخصصی زنان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × پنج =