تهران، شمس آباد، خیابان استاد بنا، بالاتر از میدان ملت، مجتمع یاس، پلاک ۸۳۵، طبقه ۲، واحد ۵

0 / 5. 0

۳ دقیقه
حاملگی نابجا چه زمانی رخ می دهد؟

حاملگی نابجا

آنچه می خوانید...
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: میانگین: ]

حاملگی نابجا

حاملگی نابجا می تواند به دلایل مختلفی اتفاق بیفتد و خطرهایی را برای شخص ایجاد کند به همین خاطر در ادامه این مطلب در رابطه با دلایل آن توضیحاتی برای شما ارائه شده است .

میزان EP به طور چشمگیری طی قرن اخیر افزایش داشته است . پس از یک بار EP شانس بروز EP  بعدی 15-8 درصد است که با تجویز تک دوز متوتروکسات  به کمترین میزان می رسد و با سالپنگوستومی خطی بالاترین میزان خطر وجود دارد . متغیرهایی که بررسی دقیق میزان خطر را دشوار می سازند عبارتند از : سایز و محل EP – وضعیت آدنکس طرف مقابل – روش درمان و سابقه ناباروری .

اتیولوژی و عوامل خطر

مهم ترین ریسک فاکتورهای بروز حاملگی نابجا عبارتند از:

  • سابقه جراحی لوله شامل بستن لوله ها – EP قبلی – مواجهه ی داخل رحمی با دی اتیل استیل بسترول – سابقه PID –  IUD – – نازایی – مصرف سیگار و پارتنر جنسی متعدد .
  • فعالیت میوالکتریکی مسئول حرکات پیش راننده در لوله های فالوپ است . استروژن فعالیت عضله صاف را افزایش داده و پروژسترون سبب کاهش آن می گردد.
  • بالا رفتن سن – موجب کاهش پیشرونده فعالیت میوالکتریکی در لوله فالوپ می شود که می تواند توجیه کننده افزایش میزان بروز بارداری لوله ای در حوالی منوپوز باشد .
  • کنترل هورمونال فعالیت عضلانی در لوله فالوپ ممکن است افزایش میزان بروز بارداری لوله ای را در ارتباط با شکست قرص های صبح روز بعد از نزدیکی – مینی پیل – IUD های پروژسترونی و القای اوولاسیون توجیه نماید .
حاملگی نابجا ممکن است به هر دلیل نامشخص و مشخصی برای فرد رخ دهد و موجب آزار و اذیت فرد شود . به هیمن خاطر توصیه می شود حتما در همچین شرایطی به متخصص زنان مراجعه کنید .دکتر لیلا تدین می تواند حاملگی نابجا را با بهترین روش های تشخیصی تشخیص دهد . جهت مشاوره و وقت دهی می توانید با شماره های 26329620-021 و 09366061382 تماس حاصل فرمائید .
  •  میزان بروز ابنرمالیته های کروموزومی در EP افزایش پیدا نمی کند .
  • جراحی لوله ای : هرچند افزایش ریسک EP به دنبال جراحی لوله آشکار است اما این موضوع که افزایش ریسک ناشی از پروسیجر جراحی یا از مشکلات زمینه ای است مشخص نشده است .
  • افزایش 5-4 برابری احتمال EP همراه با سالپنگوستومی – نئوسالپنگوستومی – فیمبریوپلاستی – آناستوموز و لیز چسیبندگی های کمپلکس اطراف لوله و تخمدان گزارش شده است .
  • با وجود این که بخش اعظم شکست پس از استریلیزاسیون به EP منجر می شود اما میزان مطلق EP بعد از استریلیزاسیون کاهش پیدا می کند .
بیشتر بخوانید
زایمان زودرس
حاملگی نابجا
حاملگی نابجا

با محاسبه ریسک تجمعی EP در طول زندگی بر حسب روش ضد بارداری در زنان عقیم شده ریسک تجمعی  EP  نسبت به زنان باردار دارای IUD و زنان فاقد روش ضد بارداری کمتر است .

فاکتورهای مهم دیگری همچون سابقه بارداری نابجا – عفونت لگن – دی اتیل استیل بسترول – استفاده از روش های ضد بارداری – جراحی شکمی قبلی – ناباروری – استعمال دخانیات – سقط – اندومتریوز یا لیومیوم بارداری نابجا تاثیر گذار هستند .

دکتر لیلا تدین

جراح و متخصص زنان اخذ مدرک دكترای عمومی از دانشگاه علوم پزشكی تهران دريافت مدرك تخصصي جراح زنان و زايمان از دانشگاه علوم پزشكی تهران دارای بورد تخصصی زنان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوازده + 13 =