تهران، شمس آباد، خیابان استاد بنا، بالاتر از میدان ملت، مجتمع یاس، پلاک ۸۳۵، طبقه ۲، واحد ۵

0 / 5. 0

۳ دقیقه
حاملگی نابجا چه زمانی رخ می دهد؟

حاملگی نابجا

آنچه می خوانید...

حاملگی نابجا

حاملگی نابجا می تواند به دلایل مختلفی اتفاق بیفتد و خطرهایی را برای شخص ایجاد کند به همین خاطر در ادامه این مطلب در رابطه با دلایل آن توضیحاتی برای شما ارائه شده است .

میزان EP به طور چشمگیری طی قرن اخیر افزایش داشته است . پس از یک بار EP شانس بروز EP  بعدی 15-8 درصد است که با تجویز تک دوز متوتروکسات  به کمترین میزان می رسد و با سالپنگوستومی خطی بالاترین میزان خطر وجود دارد . متغیرهایی که بررسی دقیق میزان خطر را دشوار می سازند عبارتند از : سایز و محل EP – وضعیت آدنکس طرف مقابل – روش درمان و سابقه ناباروری .

اتیولوژی و عوامل خطر

مهم ترین ریسک فاکتورهای بروز حاملگی نابجا عبارتند از:

  • سابقه جراحی لوله شامل بستن لوله ها – EP قبلی – مواجهه ی داخل رحمی با دی اتیل استیل بسترول – سابقه PID –  IUD – – نازایی – مصرف سیگار و پارتنر جنسی متعدد .
  • فعالیت میوالکتریکی مسئول حرکات پیش راننده در لوله های فالوپ است . استروژن فعالیت عضله صاف را افزایش داده و پروژسترون سبب کاهش آن می گردد.
  • بالا رفتن سن – موجب کاهش پیشرونده فعالیت میوالکتریکی در لوله فالوپ می شود که می تواند توجیه کننده افزایش میزان بروز بارداری لوله ای در حوالی منوپوز باشد .
  • کنترل هورمونال فعالیت عضلانی در لوله فالوپ ممکن است افزایش میزان بروز بارداری لوله ای را در ارتباط با شکست قرص های صبح روز بعد از نزدیکی – مینی پیل – IUD های پروژسترونی و القای اوولاسیون توجیه نماید .
حاملگی نابجا ممکن است به هر دلیل نامشخص و مشخصی برای فرد رخ دهد و موجب آزار و اذیت فرد شود . به هیمن خاطر توصیه می شود حتما در همچین شرایطی به متخصص زنان مراجعه کنید .دکتر لیلا تدین می تواند حاملگی نابجا را با بهترین روش های تشخیصی تشخیص دهد . جهت مشاوره و وقت دهی می توانید با شماره های 26329620-021 و 09366061382 تماس حاصل فرمائید .
  •  میزان بروز ابنرمالیته های کروموزومی در EP افزایش پیدا نمی کند .
  • جراحی لوله ای : هرچند افزایش ریسک EP به دنبال جراحی لوله آشکار است اما این موضوع که افزایش ریسک ناشی از پروسیجر جراحی یا از مشکلات زمینه ای است مشخص نشده است .
  • افزایش 5-4 برابری احتمال EP همراه با سالپنگوستومی – نئوسالپنگوستومی – فیمبریوپلاستی – آناستوموز و لیز چسیبندگی های کمپلکس اطراف لوله و تخمدان گزارش شده است .
  • با وجود این که بخش اعظم شکست پس از استریلیزاسیون به EP منجر می شود اما میزان مطلق EP بعد از استریلیزاسیون کاهش پیدا می کند .
حاملگی نابجا
حاملگی نابجا

با محاسبه ریسک تجمعی EP در طول زندگی بر حسب روش ضد بارداری در زنان عقیم شده ریسک تجمعی  EP  نسبت به زنان باردار دارای IUD و زنان فاقد روش ضد بارداری کمتر است .

فاکتورهای مهم دیگری همچون سابقه بارداری نابجا – عفونت لگن – دی اتیل استیل بسترول – استفاده از روش های ضد بارداری – جراحی شکمی قبلی – ناباروری – استعمال دخانیات – سقط – اندومتریوز یا لیومیوم بارداری نابجا تاثیر گذار هستند .

دکتر لیلا تدین

جراح و متخصص زنان اخذ مدرک دكترای عمومی از دانشگاه علوم پزشكی تهران دريافت مدرك تخصصی جراح زنان و زايمان از دانشگاه علوم پزشكی تهران دارای بورد تخصصی زنان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

15 + دوازده =