تهران، شمس آباد، خیابان استاد بنا، بالاتر از میدان ملت، مجتمع یاس، پلاک ۸۳۵، طبقه ۲، واحد ۵

دکتر لیلا تدین / بارداری و زایمان / خطرات عفونت های بارداری برای جنین

0 / 5. 0

۳ دقیقه
خطرات عفونت های بارداری برای جنین

خطرات عفونت های بارداری برای جنین

آنچه می خوانید...

خطرات عفونت های بارداری برای جنین

برخی عفونت هایی که مادر در بارداری دچار آن می شود از جفت عبور کرده و به جنین می رسد . در نتیجه عوارض خطرناکی برای جنین به همراه خواهد داشت . برای اینکه با این عفونت ها آشنا شوید با ما در ادامه همراه باشید تابه طور مفصل به آن بپردازیم .

چه عفونت هایی در باردای خطرناک هستند؟

سیفلیس ، توکسوپلاسموز ، سایر عفونت ها ( مانند سوزاک ، آبله مرغان ، ویروس هپاتیت B و ایدز ) ، سرخچه ، سیتومگالوویروس و هرپس مجموعا به عنوان فونت های STORCH شناخته می شوند که قادرند از جفت عبور کرده و اثرات ناخواسته شدیدی را در جنین ایجاد کنند . به طور کلی همه عفونت های STORCH نشانه های شبه آنفلوآنزایی در زن ایجاد می کنند اما اثرات جنینی و نوزادی آنها بسیار جدی ترند .

عفونت-های-بارداری
عفونت-های-بارداری

توکسوپلاسموز چیست ؟

توکسوپلاسموز یک بیماری چند سیستمی است که بوسیله انگل توکسوپلاسماگوندی ایجاد می شود . خوردن گوشت خام یا خوب پخته نشده زنان را در معرض ابتلا به این بیماری قرار می دهد . تماس دست ها با دهان بعد از تماس با ریخت و پاش های مربوط به گربه ، عامل خطر ضعیفی برای ابتلا است . حدود 30% از زنانی که در بارداری با گربه تماس دارند ، بیماری را به فرزند خود انتقال می دهند . عفونت جنینی در 11/.-7./. درصد از همه بارداری ها اتفاق می افتد .

عوارض توکسوپلاسموز برای جنین

توکسوپلاسموز شدید با زایمان زودرس ، عقب ماندگی رشد و حتی سقط همراه باشد .

دکتر لیلا تدین جراح و متخصص زنان دارای بورد تخصصی زنان و زايمان از دانشگاه تهران،از جدیدترین لیزر مونالیزا تاچ برای تنگ کردن  ناحیه تناسلی بانوان استفاده می کند . برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با شماره 26329620 تماس بگیرید یا به آدرس اینستاگرام مراجعه کنید.

پیشگیری از توکسوپلاسموز

  • شستن دقیق دستها
  • عدم مصرف گوشت خام
  • عدم تماس با گریه

بیماری سوزاک در بارداری

شیوع عفونت گنوکوکی در زنان باردار بین 5/2 -3/7 درصد است . نوزاد می تواند مکررا بوسیله تیسریاگنوره آلوده شود . بعد از پاره شدن پرده ها ، عفونت صعودی می تواند منجر به آلوده شدن دهانی – معدی جنین شود . همچنین ارگانیسم قدر است سطوح مخاطی مانند ملتحمخ ، مخاط رکتوم و حلق را درگیر کند . آلودگی جنین ، حین عبور از کانال زایمان هم اتفاق می افتد . آرتریت ، سیتی سمی ، مننژیت ، واژینیت و آبسه های جمجمه برخی تظاهرات بالینی سوزاک نوزادی هستند .

سیفلیس در بارداری

سیفلیس مادرزادی و نوزادی در طی سال های اخیر به عنوان یکی از مشکلات بهداشتی مطرح شده است . تخمین زده می شود که به ازای هر 100 زن تشخیص داده شده با بیماری اولیه یا ثانویه 5-2 نوزاد سیفلیس مادرزادی خواهند داشت . اگر این بیماری در طی بارداری درمان نشود ، 50-40 درصد نوزادان بدنیا آمده از این مادران ، دارای سیفلیس مادرزادی نشانه دار خواهند بود.

نحوه انتقال سیفلیس

نحوه انتقال بیماری در بزرگسالان از طریق تماس جنسی است . جنین معمولا در رحم مادر از طریق عفونت جفتی ، آلوده می شود اما ممکن است عفونت مایع آمنیون نیز اتفاق بیفتد . همچنین نوزاد می تواند در زمان زایمان در اثر تماس با ضایعات فعال دستگاه تناسلی آلوده شود . میزان خطر ابتلا جنین و نوزاد بر اساس مرحله عفونت مادری متفاوت است . خطر ابتلا در مرحله سیفلیس اولیه و ثانویه شایع تر است . بیماری درمان نشده مادری در 30-40 درصد موارد منجر به مرده زایی می شود . میزان سیفلیس مادرزادی حدود 2/11 درصد در هر 100 هزار تولد زنده است.

دکتر لیلا تدین

جراح و متخصص زنان اخذ مدرک دكترای عمومی از دانشگاه علوم پزشكی تهران دريافت مدرك تخصصی جراح زنان و زايمان از دانشگاه علوم پزشكی تهران دارای بورد تخصصی زنان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هشت + نوزده =