تهران، شمس آباد، خیابان استاد بنا، بالاتر از میدان ملت، مجتمع یاس، پلاک ۸۳۵، طبقه ۲، واحد ۵

دکتر لیلا تدین / بیماری و مشکلات زنان / درمان بیماری های زنان

0 / 5. 0

۸ دقیقه
بیماری های زنان و درمان آن ها

درمان بیماری های زنان

آنچه می خوانید...

 درمان بیماری های زنان

زنان نقش بسیار مهمی را در خانواده دارند. زمانی که از سلامتی صحبت می شود فقط سلامت جسمی را شامل نمی شود  بلکه سلامت روحی و روانی و اجتماعی را در بر می گیرد. خانم ها به دلیل تغییرات فیزیولوژیکی که دارند در طی زندگی خود با چالش های سلامتی بیشتری نسبت به مردان روبه رو می شوند. دوران بارداری، عوارض دوران بارداری، دوره یائسگی خانم ها را در معرض مشکلات و عوارض بیشتری قرار می دهد. با توجه به نقش زن در جامعه توجه به مقوله سلامت زنان اهمیت بسزایی دارد. زنان نه تنها مسئول سلامت خود بلکه مسئول سلامت همسر، فرزندان و جامعه نیز می باشند. علل عمده مرگ و میر در زنان بیماری های قلبی، سرطان ها و سکته های مغزی می باشد.

انواع بیماری های شایع زنان

  • برخی از بیماری های که هم مردان و زنان را در برمی گیرد مانند بیماری های قلبی، ریوی و ..
  • برخی بیماری ها هم وجود دارد که فقط متخص به خانم ها می باشد مانند مشکلات پستان، بیماری های دستگاه تناسلی، عوارض زایمان ها و مشکلاتی از این قبیل
دکتر لیلا تدین جراح و متخصص زنان دارای بورد تخصصی زنان و زايمان از دانشگاه تهران، به بررسی و تشخیص بیماری های زنان می پردازد. برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با شماره 26329620 تماس بگیرید یا به آدرس اینستاگرام مراجعه کنید.

سرطان پستان

سرطان پستان یکی از سرطان های شایع خانم ها است. جزء غربالگری های روتین سیستم از 40 سالگی نظام سلامتی پزشکی نیز می باشد. از نظر غربالگری به خانم ها توصیه می شود از 40 سالگی تا 50 سالگی ماموگرافی سالانه داشته باشند و از 50 سالگی به بعد از دو سال یک بار ماموگرافی را انجام بدهند مگر اینکه خانمی سابقه فامیلی مخصوصا بستگان درجه 1سرطان سینه داشته باشد در این موارد سن غربالگری پایین تر در نظر گرفته می شود و روش غربالگری متفاوت می باشد. روش دیگری که وجود دارد معاینه توسط خود بیمار است. شایع ترین توده هایی که در سینه حس می شود توده های فیبروکیستیک می باشد. این توده های خوش خیم توده های بسیار ریزی است که در سراسر سینه پخش شده اند و معمولا قبل از دوره های عادت ماهیانه دردناک می شوند. این توده ها مستعد بدخیمی نمی باشند. یک سری توده های دیگری وجود دارند که این توده ها که به صورت منفرد سفت و چسبنده یعنی زمانی که لمس می شوند قابل حرکت نیستند و در جای خود ثابت قرار گرفته اند این توده ها نگران کننده تر هستند و از نظر  خوش خیمی و بدخیمی با سونوگرافی و ماموگرافی یا گاهی اوقات با بیوپسی تشخیص داده می شوند.

راه های پیشگیری از سرطان پستان

ترشحاتی که پزشک را مشکوک به سرطان سینه می کند ترشحات خونی رنگ می باشد. اگر فردی این ترشحات را دارد باید سریعا به پزشک مراجعه کند و سیتولوژی انجام می شود. در مورد پیشگیری سرطان سینه روش پیشگیری خاصی وجود ندارد. در واقع بر اساس هورمون استروژن که در بدن همه خانم ها وجود دارد تشخیص داده می شود. گاهی اوقات خانم هایی که بالای سن 35 سالگی باردار می شوند ممکن است ریسک ابتلا به سرطان سینه بالا برود.

واکسن HPV

این واکسن می تواند از سرطان های دهانه رحم و انواع زگیل های تناسلی جلوگیری کند. هیچ عارضه خاصی برای این واکسن گزارش نشده اما این واکسن انواع ویروس های HPV را در بر نمی گیرد  این واکسن چند نوع ویروسی را که باعث ایجاد سرطان دهانه رحم می شود را پوشش می دهد و باعث می شود که زنان به آن نوع HPV مبتلا نشوند و نوع دیگری که از ویروس که باعث ایجاد سرطان نمی شود را به طور خفیف مبتلا شوند. به طور کلی زدن واکسن HPV برای پیشگیری می باشد. قبل از شروع تماس جنسی این واکسن باید تزریق شود.

سوزش و خارش ناحیه تناسلی

در بسیاری از خانم ها شایع می باشد. استفاده از لباس های تنگ و چسبان که امروزه خانم ها استفاده می کنند زمینه تشکیل قارچ را برای آنها فراهم می کند. خانم ها در صورت مشاهده هرگونه سوزش و خارش باید به پزشک متخصص زنان مراجعه کنند تا معاینه شوند و داروی مناسب برای آنها تجویز شود. جهت جلوگیری از این عارضه خانم ها باید از لباس های نخی و گشادتری استفاده کنند و لباس هاس زیر خود را در آفتاب یا با اتو خشک کنند. بعد از هربار توالت رفتن همیشه خودشان را خشک کنند و با رعایت یک سری مسائل بهداشتی می توانند از ابتلا به این مشکل پیشگیری کنند.

پیشگیری از ابتلا به انواع سرطان های رحم و دهانه رحم

بسیاری از این سرطان ها قابل پیشگیری نیستند. روابط جنسی سالم یکی از روش های مهم پیشگیری از ابتلا به سرطان رحم و دهانه رحم می باشد. یک سری عوامل مهم در سرطان رحم دخیل هستند. این عوامل شامل چاقی، فشار خون و چربی بالا درمان این مشکلات حتی می تواند در پیشگیری از سرطان پستان هم نقش اساسی داشته باشد. کاهش وزن کنترل دیابت نیز تاثیر گذار باشد. خانم ها باید به نشانه ها و علائم توجه زیادی کنند. وجود لکه بینی در سنین بالا ممکن است نشانه خطرناکی باشد که باید سریعا به پزشک مراجعه کنند و تحت نظر قرار بگیرند تا این سرطان ها به سرعت تشخیص داده شوند و درمان شوند.

آزمایش پاپ اسمیر

یک آزمایشی است که برای غربالگری سرطان دهانه رحم می باشد و معمولا از سن 21 سالگی شروع می شود. خانم هایی که زود ازدواج می کنند 3 سال بعد از ازدواج باید آزمایش پاپ اسمیر را انجام دهند. معمولا این تست سالی یک بار تا سه نوبت انجام می شود و اگر تا سه نوبت این تست سالم باشد و فرد مشکلی نداشت فاصله بین این آزمایش ها زیاد می شود و هر سه سال یک بار انجام می شود. در هر مرحله اگر گزارش مشکوکی در آزمایشات پاپ اسمیر مشاهده شود آزمایشات تکمیلی باید انجام شود و دوباره فاصله بین آزمایشات سالی یک بار می شود.

درمان بیماری های زنان
درمان بیماری های زنان

اقدامات قبل از بارداری

تمام خانم هایی که قصد بارداری دارند قبل از اقدام به بارداری نیاز به یک مشاوره توسط پزشک متخصص خود دارند تا پزشک یک سری آزمایشات از نظر سلامت خود مادر و فرزند خود از نظر میزان هورمون تیروئید، ویتامین D ،خون قند و فشار خون انجام دهد و اگر لازم است قبل از اقدام به بارداری این مشکلات درمان شوند. یک ماه تا 2 ماه قبل از بارداری مصرف اسیدفولیک الزامی است.

بهترین روش برای زایمان

یکی از بهترین روش ها برای زایمان، زایمان طبیعی می باشد. گرچه هر کدام از روش ها عوارض خود را دارد اما در کل عوارضی که زایمان سزارین ایجاد می کند خطرناک تر می باشد و اگر زایمان سزارین چندبار اتفاق بیفتد می تواند بسیار مهلک و کشنده باشد.  خطراتی مانند چسبندگی جفت و نیاز به خروج رحم حتی هنگام بارداری و زایمان و خونریزی های شدیدی که ممکن است بعد از زایمان رخ دهد. بنابراین توصیه اکید پزشکان انجام زایمان طبیعی می باشد. به مادران باردار توصیه می شود قبل از زایمان در کلاس های آمادگی زایمان شرکت کنند این کلاس ها با آموزش هایی که می دهند می تواند به لحاظ جسمی و روحی به مادران باردار کمک زیادی کند تا زایمان خوبی داشته باشند.

ترشحات زنانه

خانم ها در طول یکل قاعدگی شان به دلیل بالا و پایین رفتن میزان هورمون های جنسی ممکن است ترشحات مختلفی داشته باشند. این ترشحات به رنگ های سفید و زرد می باشد و ممکن است به صورت چسبنده باشند. این نوع ترشحات طبیعی است و مشکلی برای خانم ها ایجاد نمی کند. ترشحاتی که همراه با سوزش خارش و بوی بد همراه باشد ممکن است نشانه عفونت باشد و باید به پزشک زنان مراجعه کنند.

مصرف خودسرانه قرص های جلوگیری از بارداری

مصرف خودسرانه این قرص می تواند بسیار خطرناک و آسیب رسان باشد. به دلیل اینکه این قرص ها عوارض زیادی دارد فرد باید از نظر مشکلات ریوی و قلبی چک شوند همچنین نیاز است تا تست های کبدی قبل از تجویز این قرص ها برای فرد انجام شود. اما اگر فردی قبلا سابقه مصرف قرص های جلوگیری را داشته باشد و سنش زیر 40 سال باشد می تواند در صورت لزوم خود فرد از این قرص ها استفاده کند.

توصیه های بهداشتی و پزشکی

  • اهمیت به ورزش و تعادل وزن
  • تغذیه مناسب و جایگزین کردن غذاهای خانگی به جای غذاهای آماده
  • خود مراقبتی و کسب آگاهی از اصول بهداشتی و سلامت جسمی
  • اجتناب از مصرف الکل و استعمال دخانیات کنترل وزن و جلوگیری از چاقی و اصلاح سبک زندگی
  • معاینات دوره ای و بررسی موارد مشکوک
  • معاینات روتین مانند ماموگرافی سینه، آزمایشات پاپ اسمیر و غربالگری ابتلا به سرطان کولون و رکتوم جهت جلوگیری از بیماری های زنان بعد از 40 سالگی
  • مصرف میوه جات فصل و سبزیجات

منتظر نظرات و پیشنهادات شما عزیزان هستیم

با تشکر

مدیریت سایت دکتر لیلا تدین متخصص زنان

مقالات مرتبط با این مطلب:

زگیل تناسلی زنان

درمان تنبلی تخمدان

اندازه فیبروم رحم

کیست های تخمدان

 

دکتر لیلا تدین

جراح و متخصص زنان اخذ مدرک دكترای عمومی از دانشگاه علوم پزشكی تهران دريافت مدرك تخصصی جراح زنان و زايمان از دانشگاه علوم پزشكی تهران دارای بورد تخصصی زنان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

8 − 7 =