تهران، شمس آباد، خیابان استاد بنا، بالاتر از میدان ملت، مجتمع یاس، پلاک ۸۳۵، طبقه ۲، واحد ۵

0 / 5. 0

۵ دقیقه
راه درمان سرطان تخمدان

درمان سرطان تخمدان

آنچه می خوانید...

درمان سرطان تخمدان

درمان اغلب سرطان ها به خصوص سرطان تخمدان، کم کردن حجم توده، جراحی و مرحله بندی حین عمل می باشد. ما در این مقاله سعی نمودایم که به توضیح جامع و مفصل پیرامون درمان سرطان تخمدان بپردازیم. جهت کسب اطلاعات لازم بهتر است که این متن را تا انتها مطالعه نمایید. لطفا با ادامه مطلب ما را همراهی بفرمایید…

مرحله بندی درمان سرطان تخمدان

سرطان تخمدان با توجه به درمان به مراحلی تقسیم بندی می شود که شامل:

درمان مرحله گرید یک: در مرحله گرید یک پزشک به خارج نمودن سرطان تخمدان یا تومور می پردازد. اگر متخصص زنان و زایمان مجبور شود، لوله فالوپ و هر دو تخمدان را نیز جدا می کند.

خانم هایی که بعد از این درمان خواهان بچه دارشدن هستند، پزشک اغلب تخمدان و لوله فالوپی را که مبتلا به تومور است را خارج می کند و سمتی که سالم است را جدا نمی نماید.

این مرحله علاوه بر جراحی از درمان ترکیبی شیمی درمانی مورد استفاده کربوپلاتین و پکلیی تاکسل نیز کاربرد دارد تا نتیجه ای بهتری را برای بیمار به همراه بیاورد.

درمان سرطان تخمدان

درمان تمام سرطان های گرید دو: این مرحله از درمان با خارج نمودن رحم یا همان هیسترکتومی صورت می گیرد، در واقع با جدا نمودن رحم و خارج سازی دوطرفه لوله های فالوپی و تخمدان به پایان می رسد. برای این که نتیجه رضایت بخش و بدون بازگشت تومور باشد، جراح شیمی درمانی را نیز برای بیمار در 6 دوره تجویز می کند. بیمار می تواند از شیمی درمانی داخل پریتوئن به جای شیمی درمانی وریدی استفاده نماید.

درمان مرحله گرید سه: این مرحله از درمان همچون مرحله گرید دو می باشد. در واقع جراح و یا متخصص زنان و زایمان به کم کردن حجم توده و تومور با جراحی می پردازد و سپس به خارج نمودن لوله های فالوپی و تخمدان اقدام می ورزد. هدف از این جراحی خارج نمودن کل تومور و محو کردن کل آن از ناحیه می باشد. در اغلب مواقع تومور بر روی روده رشد کرده و برای خارج نمودن تومور جراح مجبور به جدا نمودن بخشی از روده، کبد و حتی مثانه می کند. بعد از جراحی برای بیمار 6 دوره شیمی درمانی وریدی توصیه می شود.

بعد از درمان جهت کنترل سلامت و میزان بازگشت و عدم عود تومور برای بیمار برخی تست و آزمایشات خونی تجویزی می شود تا سطح نرمال (CA125) بررسی گردد. گاهی ممکن است که سی تی اسکن و ام آر آی نیز برای ارزیابی بدن به درمان نیز صورت گیرد که بیمار موظف به انجام آن می باشد.

نکته: اگر خانم ها جثه ضعیفی برای جراحی داشته باشند به گونه ای که در برابر جراحی بدن نتواند مقاومت کند، جراح 3 دوره شیمی درمانی را ابتدا برای کوچک نمودن تومور تجویز می کند و سپس با جراحی ساده اقدام به خارج نمودن توده می کند.

لاپاراسکوپی یا لاپاروتومی جهت بازبینی سرطان تخمدان

در این روش جراح سوراخ کوچکی زیر ناف ایجاد می کند و لوله ای که نور بدان متصل است را وارد شکم می نماید. این پروسه کمک می کند تا پزشک شکم را به خوبی بررسی کند تا دریابد که درمان چقدر موثر بوده است.

در روش لاپاروتومی نیز شکاف زیر ناف صورت می گیرد و منبع نوری از شکم و یا لگن وارد می شود، با این تفاوت که پزشک اقدام به گرفتن بیوپسی می نماید تا بعد از ارسال به آزمایشگاه و بررسی، میزان درمان را بسنجد و تصمیم بگیرد که آیا بیمار به شیمی درمانی مجدد نیاز دارد یا خیر.

درمان نگه دارنده سرطان تخمدان  

درمان تحکیمی یا نگه دارنده جهت کشتن هر گونه سلول سرطانی بسیار کوچکی که قابل شناسایی نیستند، از این روش استفاده می شود تا موضع را کامل پاکسازی نمایند. هدف از این درمان عدم بازگشت مجدد سلول های سرطانی می باشد. البته باید بگوییم که هنوز این نوع درمان نهادینه نشده است و درحال بررسی می باشد.

درمان سرطان تخمدان با مرحله تسکینی یا IV

این نوع درمان نیز همچون درمان مرحله گرید سوم که با خارج نمودن لوله های فالوپی و تخمدان صورت می گرفت، انجام می شود. هدف از این نوع درمان افزایش طول عمر بیمار و بهبودی سریع بیمار می باشد.

در این روش جراح ابتدا شیمی درمانی، سپس جراحی و بعد از آن شیمی درمانی را برای خنثی و ریشه کن کردن تومور استفاده می کند.

درمان سرطان تخمدان عود کرده

در اغلب مواقع سرطان های پیشرفته و خبیث تخمدان بعد از چند ماه و یا چند سال مجددا باز می گردد که به آن عود سرطان می گویند. جراح برای این دسته از افراد شیمی درمانی را تجویز می کند.

شایان ذکر است که بگوییم اگر مدت زمان بازگشت سرطان طولانی تر باشد، شانس بهبودی با شیمی درمانی افزایش پیدا می کند.

دکتر لیلا تدین  متخصص زنان و جراح زیبایی زنان دارای بورد تخصصی زنان و زايمان از دانشگاه تهران، به بررسی و تشخیص بیماری های زنان می پردازد. برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با شماره 26329620 تماس بگیرید یا به آدرس اینستاگرام مراجعه کنید.

درمان تسکینی سرطان تخمدان

اگر سرطان تخمدان باعث تجمع مایع در شکم بیمار شود، جهت تخلیه از سوزنی استفاده خواهد شد، بدین صورت که ابتدا پوست را بی حس می کنند و سوزن را به پوست وارد می نمایند و مایع را در بطری جمع آوری می کنند. برای این که سوزن به درستی در پوست هدایت شود، از سونوگرافی استفاده می شود.

گاهی جراح با روش شیمی درمانی به شکم از تولید مایع می کاهد تا درمان موثر و بهبودی افزایش پیدا کند.

اگر سرطان تخمدان پیشرفته باشد، می تواند مسیر روده را مسدود کند و عوارضی را برای بیمار ایجاد کند. جراح برای از بین بردن این عارضه یک استنت را در روده قرار می دهد تا انسداد برطرف شود.

چکیده مطلب

سرطان تخمدان اگر درمراحل اولیه تشخیص داده شوند، قابل درمان خواهند بود. اخیرا با درمان های متفاوت بسیاری از بیماران توانسته اند به زندگی طولانی تر و رضایت بخش تری بپردازند.

باتشکر مدیریت سایت دکتر لیلا تدین جراح زیبایی زنان.

دکتر لیلا تدین

جراح و متخصص زنان اخذ مدرک دكترای عمومی از دانشگاه علوم پزشكی تهران دريافت مدرك تخصصی جراح زنان و زايمان از دانشگاه علوم پزشكی تهران دارای بورد تخصصی زنان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

14 + 17 =