تهران، شمس آباد، خیابان استاد بنا، بالاتر از میدان ملت، مجتمع یاس، پلاک ۸۳۵، طبقه ۲، واحد ۵

0 / 5. 0

۴ دقیقه
مشکل فیبروم رحم

درمان فیبروم رحم

آنچه می خوانید...

 

فیبروم رحم بیماری است که برخی از زنان را درگیر خود می کند و می تواند مشکلاتی را برای آن ها ایجاد کند . آیا می دانستید فیبروم رحم با این که بیماری است که تاثیرات متفی روی فرد می گذارد اما با این حال می توان به همراه یک متخصص زنان خبره و با مهارت فیبروم رحم را از بین برد . در ادامه این مطلب در رابطه با فیبروم رحم اطلاعات بیشتری را شرح داده ایم .

فیبروم ها در 20 الی 25 درصد زنان سن باروری از نظر بالینی مشخص هستند .

فیبروم ها توسط محل آن ها توصیف می شوند .

زیر مخاطی : در زیر قرار گرفته و لایه اندومتر را تغییر شکل می دهد .

داخل عضلانی : در داخل دیواره عضلانی رحم واقع می شود .

زیر صفاقی : در زیر صفاق رحم واقع شده و می تواند پایه دار باشد

روند رشدی فیبروم مطابق چرخه زندگی باروری است . توسط استروژن و پروژسترون تحریک شده و پس از یائسگی پسرفت می کند .پاتوفیزیولوژی تشکیل فیبروم به خوبی مشخص نیست از سلول های عضله صاف رحم ناشی می شود . تغییر شکل به فرم سارکوم به نظر می رسد که رخ نمی دهد .

به علل نامشخص زنان رنگین پوست میزان وقوع 2 الی 3 برابری از فیبروم دارند .

بعضی شواهد مطرح کننده ی آن است که زایمان های بیشتر مصرف قرص ضد بارداری و سیگار خطر ایجاد فیبروم را کاهش می دهد .فیبروم ها از طریق تشخیص های افتراقی مانند لیومیوسارکوم ، آدنومیوم ، رحم بارور و توده آدنکس تشخیص داده می شوند .

علائم فیبروم رحم

20 الی 25 درصد زنان مبتلا به فیبروم علامت دار بوده و بسیاری از آن ها بدون علامت هستند .

خونریزی رحمی : خونریزی قاعدگی سنگینی و طولانی مدت در فیبروم زیر مخاطی بسیار شایع است و امکان دارد سبب آنمی شود .

آیا می دانستید فیبروم رحم می تواند عوارضی را برای فرد به وجود آورد و برای فرد ناخوشایند باشد . دکتر لیلا تدین متخصص زنان و زیبایی فیبروم رحم را تشخیص می دهد و با متدهای جدید می تواند آن را درمان کند.  جهت مشاوره و وقت دهی می توانید با شماره های 26329620-021 و 09366061382 تماس حاصل فرمائید .

 درد و فشار لگنی : فشار روی مثانه ممکن است سبب تکرر ادرار شود فشار روی سرویکس و واژن سبب نزدیکی دردناک شود .

حاملگی : تغییر شکل در حفره رحم می تواند سبب سقط شده و کاشته شدن جفت بر روی فیبروم می تواند سبب جریان خون جنینی ضعیف یا پارگی جفتی شود که همراه با زایمان زودرس و قرار گیری ناهنجار جنین است .

تشخیص فیبروم معمولا به وسیله معاینه دو انگشتی است . رحم بزرگ نامنظم  و ممکن است از طریق شکم لمس شود .

اندازه فیبروم به وسیله هفته های قاعدگی مانند حاملگی توصیف می شود .

یافته های فیزیکی به وسیله تصویربرداری می تواند قطعی شود .

سونوگرافی جهت مشاهده فیبروم استفاده می شود و برای یافتن تومورها در رحم های کوچک تر حساس تر است .

MRI به بهترین وجهی بین فیبروم ها – آدنومیوم و لیومیوسارکوم افتراق می گذارد .

تصویربرداری همچنین جهت تعیین محل فیبروم ها که برای برداشت جراحی آن تصمیم گیری می شود استفاده می شود .

هیستروسالپنگوگرام – سونوهیستوگرام یا هیستروسکوپی جهت ارزیابی شکل حفره اندومتر و اکثرا جهت ارزیابی باروری می تواند استفاده شود .

درمان

درمان برای فیبروم های بزرگ یا علامت دار لازم است .

درمان جراحی : فیبروم ها شایع ترین مورد لزوم برای هیستروکتومی است و برای زنانی که علاقه مند به بچه آوردن نیستند حفظ می شود در مواردی که قدرت باروری لازم است حفظ شود میومکتومی انجام می شود که بر اساس اندازه – محل فیبروم از طریق شکم  – لاپاراسکوپی یا هیستروسکوپی انجام می شود .

درمان دارویی : درمان به وسیله آنالوگ های GNRH سبب القاء آمنوره شده به زنان آنمیک اجازه می دهد که غلظت هموگلوبین افزایش یابد قطع درمان سبب رشد مجدد سریع لیومیوما به حجم قبل از درمان شده که بدین ترتیب در ابتدا به عنوان درمان قبل از جراحی و نه درمان طولانی مدت مفید است . ترکیبی از آگونیست های GNRH و مقادیر کم استروژن جهت تکمیل طول درمان استفاده می شود .

فیبروم رحم
فیبروم رحم

آمبولیزاسیون شریان رحم برای پسرفت فیبروم و درمان علامتی مفید است .

فیبروم پس از یائسگی پشرفت می کند بنابراین فیبروم های بدون علامت را باید تحت نظر قرار داد زنان مبتلا به فیبروم تا زمانی که به هورمون های باروری دریافت کنند تومورهای جدیدی تشکیل می دهند .

میزان بقاء 5 ساله سرطان اندومتر – مرحله I 90 % – مرحله II 75 % – مرحله III 40 % – مرحله IV 10 % – گرید بافت شناسی مهم ترین عامل پیش آگهی است و عمق تهاجم دومین عامل مهم پیش آگهی است . ادنواسکواموس – سلول شفاف و سرطان پاپیلری سروز پیش آگهی بدتزری نسبت به آدنوکارسینوم دارند .

سارکوم رحمی و پیش آگهی بدی دارد . مهم ترین عامل پیش آگهی مرحله بندی جراحی است . میزان بقاء 5 ساله در مرحله I 50 % است 20 % متاستاز می دهند .

دکتر لیلا تدین

جراح و متخصص زنان اخذ مدرک دكترای عمومی از دانشگاه علوم پزشكی تهران دريافت مدرك تخصصی جراح زنان و زايمان از دانشگاه علوم پزشكی تهران دارای بورد تخصصی زنان

2 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 + 13 =