تهران، شمس آباد، خیابان استاد بنا، بالاتر از میدان ملت، مجتمع یاس، پلاک ۸۳۵، طبقه ۲، واحد ۵

دکتر لیلا تدین / درمان ناباروری / IVF، بهترین روش برای درمان ناباروری

0 / 5. 0

۶ دقیقه
لقاح مصنوعی

IVF، بهترین روش برای درمان ناباروری

آنچه می خوانید...

اگر به دنبال راهی برای بچه دار شدن هستید و اقداماتتان برای بچه دار شدن جوابگو نمی باشد یا دکتر متخصص به شما گفته است که نابارور هستید، حتما راه های مختلفی را برای بچه دار شدن امتحان کردید و داروهای مختلفی را نیز استفاه کرده اید اما جوابی نگرفته اید. یکی از روش هایی که می تواند به درمان ناباروری کمک کند، لقاح مصنوعی یا IVF است که در این مقاله قصد داریم IVF را به صورت کامل آن را بررسی کنیم.

مراحل ivf

IVF چیست؟

آی وی اف مخفف کلمه  In Vitro Fertilizationبه معنی “لقاح تخمک زن با اسپرم مرد بیرون از رحم” است. به این صورت که  ابتدا اسپرم مرد را می گیرند و بعد با یک بیهوشی مختصر و کوتاه، تخمک زن را می گیرند. در نهایت این دو را در مجاورت هم قرار داده تا اسپرم، تخمک را بارور سازد.

بعد از تشکیل شدن رویان، جنین را در داخل رحم زن می گذراند. این روش یکی از بهترین روش ها برای درمان نابروری شناخته شده است که امروزه مورد استفاده قرار می گیرد.

IVF چگونه انجام می شود؟

انجام IVF تا رسیدن به نتیجه دلخواه مراحلی دارد که در ادامه آنها را به ترتیب بیان می کنیم:

 1. مرحله اول: این مرحله برای تحریک کردن تخمدان ها است. حدود دو هفته قبل از عادت ماهیانه، دارویی باید مصرف کنید که منجر به بارور کردن برخی از تخمک ها می شود.

 در مواردی نیز این امکان وجود دارد که به جای دارو، هورمون مصنوعی به شما تزریق شود. این هورمون اجازه نمی دهد تا تخمک ها قبل از موعد خود آزاد شوند.

بعد از گذراندن دوره مصرف داروها، پزشک آزمایشاتی انجام می دهد تا میزان رشد فولیکول را اندازه گیری کند تا اگر این داروها موثر بوده اند، فرایند آی وی اف ادامه پیدا کند.

 • مرحله دوم: زمانی که آزمایشات فولیکول موفق شوند، دارویی به شما تزریق می گردد تا تخمک ها با به بلوغ کامل برساند. حدودا بعد از گذشت 2 روز و نیم از تزریق دارو، تخمک ها برای استخراج آماده هستند.
 • مرحله سوم: به مرحله خارج کردن تخمک ها رسیده اید. در این مرحله پزشک ابتدا با سونوگرافی تخمک ها را مشخص می کند. سپس از طریق واژن، تخمک ها را بیرون می آورد. معمولا حدود 8 تا 15 تخمک خارج می شود. این عمل بدون درد بوده و نیاز به ماندن در بیمارستان نیز ندارد. عموما با یک بیهوشی مختصر و یا به وسیله آرام بخش انجام می شود.
 • مرحله چهارم: این مرحله، مرحله ای است که تخمک ها و اسپرم هایی که گرفته شده اند در مجاورت یکدیگر قرار می گیرند تا لقاح انجام شود و تخمک ها بارور شوند.
 • مرحله پنجم: بعد از حدود 3 روز، برخی از تخمک ها بارور و تبدیل به رویان می شوند. بعد از گذشت 2 روز دیگر، رویان ها کم کم تبدیل به جفت و جنین می شوند. در این مرحله رویان های تشکیل شده بررسی می شود تا آن هایی که احتمال زنده ماندن بیشتری دارند مشخص شوند.
 • مرحله ششم: این مرحله برای قرار دادن رویان های تنشکیل شده در رحم است که باید به بیمارستان بروید و طی 1 تا 5 روز بسته به رویان ها درون رحم شما قرار گیرند. این مدت با توجه عوامل مختلف، متغیر است.
 • مرحله هفتم: اگر تمامی مراحل بالا با موفقیت انجام شوند در این صورت رویان ها درون رحم لانه گزینی می کنند.

به این صورت شما صاحب فرزند و یا فرزندهایی خواهید شد. در نظر داشته باشید به دلیل وارد کردن بیش از یک رویان به داخل رحم هم احتمال باروری شما بیشتر می شود و هم احتمال چندقلو بودن فرزندان.

IVF برای چه کسانی مناسب است؟

در ابتدا باید به پزشک متخصص مراجعه کنید. بعد از آزمایشات فراوان و همچنین معاینات دقیق توسط پزشک، علت ناباروری مشخص می شود و می توان این عمل را در صورت نیاز آغاز کرد.

افراد با شرایط زیر جزو کاندیدای مناسب برای این روش درمان ناباروری محسوب می شوند.

 • زنانی که در بدنشان لوله رحم وجود ندارد و یا ممکن است مسدود شده باشد.
 • زنانی که مشکلات تخمک گذاری دارند و یا سطح کیفی تخمک آن ها پایین است.
 • زنانی که مشکل آندومتریوز دارند.
 • مردانی که مشکلاتی برای اسپرم آن ها وجود دارد و یا تحرکشان کم است.

توجه داشته باشید در صورتی که علت اصلی بارور نشدن در شما و همسرتان مشخص نشود و باقی روش ها و داروها برای باردار شدن اثرگذار نباشد، می توانید از روش IVF استفاده کنید.

چند درصد موفقیت آمیز بودن IVF

به یاد داشته باشید  عواملی که منجر به موفقیت آمیزی این روش می شوند، در زوج های مختلف، متفاوت است.

یکی از این مولفه های موثر جوان تر بودن زوجین است که احتمال موفقیت این روش را افزایش می دهد. طبق تحقیقات انجام شده زن های جوان تر یعنی زیر 34 سال حدود 40 درصد با موفقیت روبه رو شده و دارای فرزند هستند. با پیشرفت عمل برای همه مراحل انجام IVF از جمله پیشرفت در زمینه لانه گزینی، شانس موفقیت در انجام IVF بیشتر از قبل شده است.

معایب و عوارض IVF

روش IVF جزو بهترین و پر استفاده ترین روش ها برای درمان ناباروری است اما بهتر است قبل از انجام هر عملی از عوارض و معایب آن آگاه باشید.

برای مادر

 • ممکن است بارداری خارج از رحم برایتان اتفاق بیفتد. به صورت کلی کسانی که نابارور هستند احتمال بارداری خارج از رحم در آن ها بیشتر است که با این روش نیز احتمال وقوع چنین عارضه ای افزایش می یابد.
 • امکان دارد تخمدان ها بیش از حد رشد کنند بزرگ شوند که در نتیجه اضافه وزن، حالت تهوع، سرگیجه، درد لگن و همچنین تنگی نفس را به دنبال خود داشته باشد. به این مشکل، سندروم تحریک بیش از حد تخمدان نیز می گویند.
 • امکان ناموفق بودن و همچنین ناتمام ماندن این روش وجود دارد.

برای نوزاد

 • ممکن است کودک شما بعد از این روش دچار کمبود وزن شود. مخصوصا اگر چندقلو باشند.
 • این کودکان حدودا 1.25 برابر نسبت به بارداری های طبیعی بیشتر در معرض خطر ابتدا به مشکلات مادرزادی هستند.
 • امکان بروز مشکلاتی برای چشم و قلب و اندام های تناسلی و همچنین برای سیستم ادرار نوزاد به نسبت افزایش می یابد.

این عوارض بیان شده به ندت رخ می دهند و جای نگرانی ندارد. امروزه حدودا هزار نوزاد در هر سال، با این روش به دنیا می آیند که کاملا سالم هستند و هیچ مشکلی در آن ها دیده نمی شود.

هزینه انجام IVF چقدر است؟

هزینه انجام این عمل برای بچه دار شدن به نسبت هزینه روش های دیگر، گران تر و سنگین تر است اما اگر بخواهیم با کشورهای مجاور و حتی اروپایی مقایسه کنیم، می توانیم بگوییم که این هزینه در ایران بسیار کمتر است.

به صورت کلی هزینه های انجام آی وی اف وابسته به عواملی مانند تجهیزات اتاق عمل، داروهای تخمک گذاری، علت ناباروی زوج ها، دستمزد پزشک و تعداد جلسات مورد نیاز برای انجام این دوره است که برای اطلاع دقیق از آن ها بهتر است به پزشک متخصص مراجعه کنید تا با آزمایشات و معاینات مختلف، مبلغ دقیق را برای شما مشخص کند.

دکتر لیلا تدین

جراح و متخصص زنان اخذ مدرک دكترای عمومی از دانشگاه علوم پزشكی تهران دريافت مدرك تخصصی جراح زنان و زايمان از دانشگاه علوم پزشكی تهران دارای بورد تخصصی زنان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

8 + ده =