تهران، شمس آباد، خیابان استاد بنا، بالاتر از میدان ملت، مجتمع یاس، پلاک ۸۳۵، طبقه ۲، واحد ۵

0 / 5. 0

۵ دقیقه
چسبندگی رحم چگونه درمان می شود

درمان چسبندگی رحم

آنچه می خوانید...

درمان چسبندگی رحم

چسبندگی رحم چیست؟

یکی از بیماری هایی که ممکن است برای بسیاری از خانم ها رخ دهد، چسبندگی رحم می باشد که معمولا به علت وجود زخم در این عضو از بدن اتفاق می افتد. ممکن است برایتان سوال باشد که نشانه های ابتلا به بیماری چسبندگی رحم چیست؟ باید بگوییم معمولا قطع شدن و اختلال در چرخه قاعدگی و نیز احساس درد شدید در این دوره، احساس درد در ناحیه لگن، سقط جنین به صورت مکرر و مواردی از این قبیل جزو علائم چسبندگی رحم می باشد.

همچنین شاید برای شما جالب باشد که بدانید در برخی از افراد، هیچ علامتی که نشان از ابتلا به این بیماری باشد، وجود ندارد و تنها با خونریزی رحم پس از بارداری یا سقط جنین بروز می کند.

درمان چسبندگی رحم
شیوه درمان چسبندگی رحم

چسبندگی رحم چگونه تشخیص داده می شود؟

با توجه به تاثیری که چسبندگی رحم در بارداری و چرخه قاعدگی خانم ها دارد، توصیه می شود در صورت بروز علائم مشکوک حتما به پزشک متخصص در این زمینه مراجعه شود. چرا که تشخیص قطعی این مشکل تنها توسط متخصص زنان و زایمان انجام پذیر است.

پس از مراجعه فرد برای معاینه، پزشک متخصص بسته به شرایط بیمار می تواند یکی از راه های زیر را برای معاینه و بررسی وضعیت بیماری فرد، مشخص و اجرایی نماید.

  • هیستروسالپنگوگرام (HSG) ؛ این روش که نوعی پرتونگاری است، تصویری کامل از داخل رحم و لوله های آن به پزشک نشان می دهد تا بتواند وضعیت چسبندگی رحم را بررسی نماید.
  • لاپاراسکوپی روش تشخیص دیگری است که در آن، پزشک پس از بریدن شکم، لوله های باریکی را همراه با دوربینی کوچک وارد رحم بیمار می کند و از این طریق می تواند وضعیت رحم فرد را مشاهده کند. البته این شیوه معاینه، بیشتر در تشخیص آندومتریوز استفاده می گردد.
  • هیستروسکوپی جزو متداول ترین روش های تشخیص و نیز درمان چسبندگی رحم به شمار می آید. در این روش پزشک لوله های سوند را از طریق دهانه رحم، وارد رحم بیمار می کند و به معاینه او می پردازد.

روش های درمان چسبندگی رحم

می توان گفت روش هایی که چسبندگی رحم توسط آن ها تشخیص داده می شوند، به عنوان روش های درمان نیز مورد استفاده قرار می گیرند. معمولا روشی که برای درمان چسبندگی رحم مورد استفاده قرار می گیرد، هیستروسکوپی است که در کنار روش های دیگر می تواند نتیجه مطلوبی بر جای بگذارد.

بهره مندی از لاپاراسکوپی یا سونوگرافی حین هیستروسکوپی، می تواند گستره دید در رحم را افزایش دهد و در نتیجه مانع از سوراخ شدن آن حین فرآیند درمان می گردد.

در مواردی که چسبندگی رحم شدید باشد، ممکن است از چند روش درمانی مختلف استفاده شود. معمولا در بیمارانی که احتمال بروز مجدد این مشکل برایشان وجود دارد از داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی استفاده می گردد و یا ممکن است پزشک ترجیح دهد که یک سوند پلاستیکی برای مدت چند روز یا چند هفته، در بدن بیمار قرار داده گیرد تا با حفظ دیواره های رحم به روند بهبودی او سرعت ببخشد.

درمان نکردن چسبندگی رحم چه عواقبی دارد؟

چسبندگی رحم نیز مانند هر بیماری دیگر، اگر درمان نشود، می تواند عواقب خطرناکی برای فرد مبتلا به دنبال داشته باشد. برخی از این عوارض عبارتند از:

  • خونریزی هنگام بارداری
  • اتصال غیرطبیعی جفت
  • زایمان زودهنگام
  • ناباروری

بنابراین بهتر است با مراجعه به موقع به بهترین متخصص زنان و زایمان، از وخامت اوضاع و بروز علائم شدیدتر جلوگیری کنید.

بارداری پس از درمان چسبندگی رحم

با توجه به آماری که در زمینه بارداری پس از جراحی چسبندگی رحم وجود دارد، احتمال بارداری در افراد مختلف، متفاوت است. چرا که میزان و نوع چسبندگی رحم برای افراد مختلف، با هم یکسان نیست.

در مواردی که چسبندگی شدید است، شانس بارداری موفق کمتر از افرادی است که چسبندگی خفیف داشته اند. همچنین اختلالاتی که چسبندگی رحم در چرخه قاعدگی ایجاد می کند، برای خانم هایی که چسبندگی خفیفی را تجربه کرده اند و درمان شده اند، کم می شود. در حالی که ممکن است درمان چسبندگی های شدید، تاثیر کمتری برای رفع این مشکل داشته باشد.

مراقبت های لازم پس از درمان چسبندگی رحم

تمامی مراقبت ها و نکات لازم پس از درمان چسبندگی رحم، توسط پزشک جراح اعلام می شود. اما نکته ای مهم وجود دارد و آن هم این است که احتمال چسبندگی مجدد رحم در برخی موارد وجود دارد و از طرفی ممکن است برای برخی از خانم ها، این مشکل طی یک عمل جراحی از بین نرود و به قوت خود باقی بماند. در چنین شرایطی درمان از طریق جراحی، مجددا باید تکرار شود و ترمیم های لازم انجام گیرند.

بنابراین پس از جراحی لازم است با پزشک خود در ارتباط باشید تا بتوانید در صورت مشاهده هرگونه مشکل و نشانه مشکوک، او را در جریان قرار دهید.

کلام پایانی

روش درمان مناسب برای چسبندگی رحم، بسته به شرایط بیماران و شدت مشکل آن ها ممکن است متفاوت باشد. متخصصان باتجربه در زمینه زنان و زایمان می توانند با معاینه صحیح و انتخاب بهترین شیوه درمان چسبندگی رحم، بهبودی بیمار را به او بازگردانند. بنابراین انتخاب بهترین پزشک جراح چسبندگی رحم بسیار اهمیت دارد و هرگونه تصمیم اشتباه می تواند عواقب جبران ناپذیری در پی داشته باشد.

دکتر لیلا تدین

جراح و متخصص زنان اخذ مدرک دكترای عمومی از دانشگاه علوم پزشكی تهران دريافت مدرك تخصصی جراح زنان و زايمان از دانشگاه علوم پزشكی تهران دارای بورد تخصصی زنان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

15 − 7 =