تهران، شمس آباد، خیابان استاد بنا، بالاتر از میدان ملت، مجتمع یاس، پلاک ۸۳۵، طبقه ۲، واحد ۵

0 / 5. 0

۴ دقیقه
رحم جایگزین چیست؟

رحم جایگزین

آنچه می خوانید...

رحم جایگزین

به طور کلی رحم جایگزین که همان رحم اجاره ای گفته می شود اطلاق می شود . و این مورد با استفاده از تکنیک خاص در موارد خاص باید استفاده می شود . از تولد اولین بچه آزمایشگاهی اصطلاحا حدود 39 سال می گذرد در سال 1978 اولین مورد نوزاد آزمایشگاهی با روش آی.وی.اف در آمریکا به دنیا اومد و هم اکنون 39 سال سن دارد و بعد از آن تقریبا 12 سال به طول انجامید که تا اولین مورد رحم جایگزین مورد آزمایش و بررسی قرار گرفت و بعد از آن تقریبا 11 سال به طول انجامید که رحم جایگزین انجام شود و اولین نوزادی که در رحم مادر دیگری که رشد کرده بود به دنیا آمد .
هنوز هم خیلی از والدین اطلاعاتی درباره تکینک و متدهای آی وی.اف ندارند . در واقع در آی وی اف لقاح اسپرم و تخمک در ازمایشگاه انجام می شود در حالت طبیعی سلول های اسپرم و تخمک در آزمایشگاه انجام می شود . در حالت طبیعی سلول های جنسی نر و ماده لقاح آن ها در لوله رحمی انجام می شود . و بعد از این که این لقاح انجام شد سلول تخم از لوله رحم مهاجرت می کند و بعد از سه روز خودش را به رحم می رساند و جایگرین می شود . و بارداری رسما آغاز می شود . در آی وی اف لقاح در لوله انجام نمی شود بلکه در آزمایشگاه زیر میکروسکوپ انجام می شود . به این صورت که یک عدد اسپرم در داخل یک تخمک تلقیح می شود تزریق می شود زمانی که جنین در ازمایشگاه تشکیل شد و تقسیم سلولی تخم آغاز شد و در مرحله هفت و ده سلولی انتقال جنین به داخل رحم به صورت مستقیم انجام می شود . پس اگر توجه داشته باشید مشاهده می کنید در این پروسه وجود لوله رحم هیچ ضرورتی ندارد پس ما برای یک ای وی اف موفق نیاز به چند فاکتور داریم .
• سلول های جمسی نرمال
• نر و ماده
• یک رح سالم
رحم سالمی که در آن لایه داخلی آن یا اندومتر می باشد سلامت کافی داشته باشد و این رحم به عنوان پذیرنده این تخم لقاح یافته بتواند این سلول تازه تشکیل شده در حال تقسیم شده را در خودش جای بدهد و جفت را تشکیل دهد و یک حاملگی بسیار خوب به وجود آورد .

رحم جایگزین را بسیاری از افراد به وسیله آن باردار می شوند اما این کار شرایطی را دارد و بایستی اقدامات لازم را جهت این کار انجام داد .

در نتیجه این مثلثی که باید یک آی وی اف موفق را برای تشکیل یک بارداری موفق تشکیل می دهد سه رکن اصلی
سلول های جنسی – نر . ماده – و رحم سالم را داراست .
بعد از این که آی وی اف ابداع شد و روش های آن روز به روز پیشرفت کرد پزشکان با مشکل جدید تری روبرو شدند . برخی از افراد هستند که دارای سلول های نرمالی هستند ، جنین های بسیار خوبی در آزمایشگاه برایشان تشکیل می شد ولی زمانی که این سلول های سالم را داخل رحم منتقل می کردند متاسفانه بارداری ایجاد نمی شود و این سک علامتس والی برای پزکشان بود . ؟ وبررسی ها آغاز شد برخی مواقع بارداری رخ می داد اما منجر به سقط می شد .

رحم-جایگزین
رحم-جایگزین

در این زمان بود که مسئله رحم جایگزین مطرح شد . یعنی این که از فرد دیگری که رحم سالم و نرمالی دارد استفاده کنیم و جنین را در رحم او رشد دهیم به عبارتی مرحله دوم آی وی اف که انتقال سلول در حال تقسیم جنین است به داخل رحم فرد سوم انجام شود که به نفر سوم می مادر میانجی گفته می شود . مادر میانجی در واقع رحم جایگزین آن مورد استفاده قرار می گیرد و می تواند برای ما آن مشکل عدم موفقیت آی وی اف را برطرف کند .
در رحم جایگزین نکاتی بسیار مهمی می باشد که مهم ترین آن ها انتخاب مناسب علمی و بسیار خوب کاندیدای رحم جایگزین می باشد .

دکتر لیلا تدین

جراح و متخصص زنان اخذ مدرک دكترای عمومی از دانشگاه علوم پزشكی تهران دريافت مدرك تخصصی جراح زنان و زايمان از دانشگاه علوم پزشكی تهران دارای بورد تخصصی زنان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × سه =