تهران، شمس آباد، خیابان استاد بنا، بالاتر از میدان ملت، مجتمع یاس، پلاک ۸۳۵، طبقه ۲، واحد ۵

0 / 5. 0

۳ دقیقه
عوامل موثر در زایمان زودرس

زایمان زودرس

آنچه می خوانید...

زایمان زودرس

زایمان هایی که قبل از پایان هفته 37 آبستن به وقوع بپیوندند اصطلاحا به آن ها زایمان زودرس می گویند . به طور طبیعی آبستن عادی حدود چهل هفته طول می کشد و جنین نزدیک به هفته 37 آبستنی تمام وجود خودش را تکمیل نموده و به شکل یک نوزاد در می آید و هیچ نقصی در ارگان های آن پدید نمی آید . اگر در چنین شرایطی که ارگان های جنین تکمیل گشته و قبل از رسیدن به هفته چهارم متولد شود کودک خیلی زود به دنیا آمده و به اصطلاح عامیانه بچه هفت ماهه شناخته می شود .

زایمان زودرس
زایمان زودرس

همانگونه که قبلا نیز اشاره شده است در تعیین زمان بندی زایمان پس از تثبیت آخرین دوره رویت عادت ماهانه پزشک دو هفته را بر اساس احتمال اشتباه در نظر می گیرد که امکان دارد از آن تاریخ دو هفته وزدتر و یا دیرتر بچه متولد شود . بنابراین زایمان زودتر از موعدی که پزش ادعا کرده و به مدت 2 هفته یا نهایتا 3 هفته باشد به عنوان زایمان زودرس تلقی نمی گردد .

آن چه که در زایمان زودرس موجبات نگرانی پزشک و مادران باردار را فراهم می آورد نارس بودن و یا تکمیل نیافتگی جنین است که باید تحت شرایط خاصی نگهداری و پرورش یابد .

به راستی نیز زایمان زودرس خود سبب بسیاری از مشکلات برای جنین است . به طوری که احتمال زنده ماندن جنین را به تناسبی کاهش می دهد و یا کودک به دلایلی از تغذیه مستقیم مادر محروم بوده و از رشد جسمانی کمتری برخوردار می شود . اما امروزه خوشبختانه در اثر وجود امکانات بسیار پیشرفته پزشک در زمینه ناراحتی ها و مشکلات زنانه و زایمان حتی به کار به جایی مرسد که کودکان بسیار کوچک که به مدت 20 تا 22 هفته از عمر تکاملی آن ها سپری گشته تحت کنترل و پرورش و نگهداری قرار می دهند . این گونه بچه ها به اجبار برای مدتی در بیمارستان بستری می شوند و پس از ترخیص نیز طبق نظر پزشک تا مدتی زیر نظر قرار می گیرند .

زایمان زودرس می تواند بسیار خطرناک باشد  به همین دلیل در صورت مشاهده علائم آن می بایستی هرچه سریع تر به یک پزشک معالج مراجعه کرد . دکتر لیلا تدین متخصص زنان زایمان زودرس را می تواند طبق علائم آن تشخیص دهد  و بیمار را درمان کند . جهت مشاوره و وقت دهی می توانید با شماره های 26329620-021 و 09366061382 تماس حاصل فرمائید .

مادران آبستن که حائز شرایطی خاص هستند البته به زایمان زودرس ناچار می شوند که دلایل آن ها را در بخش های قبلی توضیح داده ایم و حال به طور مجموع به دلیل این که برخی از زنان جنین خود را زودتر از موعد مقرر به دنیا می آورند  اشاره می کنیم :

  • اگر زن اولین زایمان خودش را در کمتر از سن 18 سالگی و یا بیشتر از 32 سالگی انجام بدهد .
  • زنانی که چندین بار حامله شده و زایمان کرده اند .
  • معتادین به مصرف سیگار
  • مادرانی که ابتلا به بیماری های قند و قلب و عروق را دارند .
  • زنانی که در ماه های آخر با شوهرانشان وارد روابط جنسی و زناشویی می شوند.
  • زنانی که قامت آن ها کمتر از 162 سانتی متر است .
  • زنانی که چند قلو می زایند و یا آبستن چند قلو هستند .
  • وجود آب آمنیون زیاد در رحم
  • اقدام به مسافرت های طولانی در ماه های آخر آبستن .
  • انجام فعالیت های بدنی زیاد در ماه های آخر حاملگی .

دکتر لیلا تدین

جراح و متخصص زنان اخذ مدرک دكترای عمومی از دانشگاه علوم پزشكی تهران دريافت مدرك تخصصی جراح زنان و زايمان از دانشگاه علوم پزشكی تهران دارای بورد تخصصی زنان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × پنج =