تهران، شمس آباد، خیابان استاد بنا، بالاتر از میدان ملت، مجتمع یاس، پلاک ۸۳۵، طبقه ۲، واحد ۵

دکتر لیلا تدین / بارداری و زایمان / زایمان طبیعی یا سزارین؟

0 / 5. 0

۳ دقیقه
زایمان طبیعی بهتر است یا سزارین

زایمان طبیعی یا سزارین؟

آنچه می خوانید...

زایمان طبیعی یا سزارین؟

به طور کلی سزارین یک نوع عمل جراحی می باشد و معمولا زمانی انجام می شود که خطری مادر یا جنین را تهدید کند. در این مواقع پزشکان برای نجات جان آنها به وبژه مادر عمل جراحی سزارین را به صورت اورژانسی انجام می دهند اما در کل زایمان طبیعی مزایای بیشتری نسبت به سزارین دارد. متاسفانه به دلیل افزایش تبلیغات منفی علیه زایمان طبیعی صورت گرفته و به دلیل ترس مادران از درد، خانواده ها بیشتر به سمت سزارین گرایش پیدا کرده اند.

مزایای زایمان طبیعی

مهم ترین مزایای زایمان طبیعی این است که مادر خونریزی کمتری دارد و به سرعت و راحت تر به زندگی عادی خود بر می گردد اما در سزارین شروع درد بعد از عمل جراحی آغاز می شود. در زایمان طبیعی رحم زودتر جمع می شود و از نظر فیزیولوژی و ساختار بدنی و برگشت اندام ها و افزایش وزنی که در دوره بارداری بود در زایمان طبیعی زودتر به حال عادی بر می گردد. در زایمان طبیعی مادر روند زایمان خود را مشاهده می کند و به راحتی می تواند بلافاصله بعد از زایمان و حتی قبل از خروج جفت نوزاد خود را بغل کند و تماس عاطفی با نوزاد خود برقرار کند که این موضوع در روحیه نوزاد در آینده بسیار اثر گذار خواهد بود.

دکتر لیلا تدین جراح و متخصص زنان و زایمان دارای بورد تخصصی زنان و زايمان از دانشگاه تهران، به بررسی و تشخیص بیماری های زنان می پردازد. برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با شماره 26329620 تماس بگیرید یا به آدرس اینستاگرام مراجعه کنید.

زایمان فیزیولوژیک چیست؟

زایمان فیزیولوژیک یعنی زایمان طبیعی بدون مداخله یعنی اگر مادر بارداری مشکلی نداشته یاشد در روند زایمانش هیچ دخالت پزشکی صورت نگیرد و پزشکان فقط نقش حمایتی داشته باشند یعنی از مادر باردار حمایت شود، اراده او را تقویت کرد و از نظر روحی پشتیبانش بود در عین حال روش های کاهش درد غیر دارویی مانند آروماتراپی ماساژ درمانی گرما درمانی سرما درمانی هیپنوتیزم ریلکسیشن یا تن آرامی بر روی مادر انجام شود تا مادر اطمینان حاصل کند که پیشرفت خوبی داشته و می تواند زایمان کند.

آیا کسی که یک بار زایمان سزارین داشته برای بار بعدی می تواند زایمان طبیعی داشته باشد؟

در مادری که قبلا زایمان سزارین داشته برشی که بر روی شکم او به صورت عرضی ایجاد شده باشد از نظر علمی می شود با امکانات عالی که هم شرایط سزارین محیا باشد و هم شرایط زایمان طبیعی، تا مادر بتواند زایمان طبیعی را انجام دهد اما فعلا در کشور ما مادری که یک بار سزارین شده است ترجیحا برای بار دوم هم سزارین صورت می گیرد.

زایمان طبیعی یا سزارین
زایمان طبیعی یا سزارین

چه زمانی زایمان سزارین الزامی است؟

  • جنین در شرایط مناسبی نباشد و ضربان قلبش کند باشد
  • انجام روند زایمان طبیعی کند یا متوقف شده باشد
  • جنین بزرگ باشد
  • در بندناف و جف مشکلی وجود داشته باشد

عوارض زایمان سزارین

  • احتمال وجود خون ریزی بعد از زایمان
  • دوره نقاهت طولانی
  • وجود دردهای لگنی
  • تورم و درد در ناحیه بخیه

راه های ارتباطی با دکتر لیلا تدین جراح و متخصص زنان و زایمان:

 

دکتر لیلا تدین

جراح و متخصص زنان اخذ مدرک دكترای عمومی از دانشگاه علوم پزشكی تهران دريافت مدرك تخصصی جراح زنان و زايمان از دانشگاه علوم پزشكی تهران دارای بورد تخصصی زنان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سیزده − ده =