دکتر لیلا تدین / جراحی زیبایی زنان / عفونت بعد از لابیاپلاستی
۱۰ دقیقه
عفونت بعد از عمل لابیا

عفونت بعد از لابیاپلاستی

آنچه می خوانید...

عفونت بعد از لابیاستی یکی از عوارض این عمل زیبایی است. در واقع لابیاپلاستی یک روش جراحی برای برداشتن بخش های اضافی لابیاهای ماژور و مینو واژن است. وجود بافت اضافی در این ناحیه می‌تواند برای زنان سخت باشد و باعث درد و ناراحتی در انواع لباس ها، تحریک در فعالیت های روزمره و احساس خودآگاهی در محیط های عمومی شود. جراحی لابیاپلاستی با چند تکنیک منحصر به فرد انجام می‌شود. هر تکنیک با در نظر گرفتن ساختار داخلی لب، شکل و اندازه فرد برنامه ریزی می‌شود. در این مقاله همه چیز درباره اصلی ترین عوارض لابیاپلاستی یعنی عفونت را مورد بررسی قرار داده ایم.

علل عفونت پس از لابیاپلاستی

عفونت پس از لابیاپلاستی به دلایل مختلفی ایجاد می‌شود که مهمترین آن ها عبارتند از:

 تکنیک ضعیف جراحی

یکی از دلایل اصلی عفونت پس از لابیاپلاستی، تکنیک جراحی ضعیف است. اگر جراح از روش های مناسب استریلیزاسیون پیروی نکند یا نتواند محیط جراحی استریل را حفظ کند، خطر عفونت به طور قابل توجهی افزایش می‌یابد. برای جراحان بسیار مهم است که پروتکل های استریل دقیق را در طول عمل رعایت کنند تا خطر عفونت را به حداقل برسانند.

عفونت بعد از لابیاپلاستی چیست؟

 آلودگی محل جراحی

محل جراحی باید در طول و بعد از عمل تمیز و عاری از آلودگی باشد. اگر مراقبت مناسب برای حفظ یک محیط استریل انجام نشود، باکتری ها می‌توانند وارد محل برش شده و منجر به عفونت شوند. علاوه بر این، عدم پوشیدن لباس و مراقبت مناسب از محل جراحی پس از عمل می‌تواند خطر عفونت را افزایش دهد.

سیستم ایمنی ضعیف

بیمارانی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند بیشتر در معرض عفونت های بعد از عمل هستند. شرایطی مانند دیابت، اختلالات خود ایمنی یا داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی می‌تواند توانایی بدن را برای مقابله با عفونت ها ضعیف کند و بیماران را در برابر عفونت های بعد از لابیاپلاستی آسیب پذیرتر کند.

مراقبت ضعیف پس از عمل

بیماران پس از عمل جراحی باید به دستورالعمل های مراقبت پس از عمل دقیقی که توسط جراح ارائه شده است، پایبند باشند. عدم رعایت این دستورالعمل ها، مانند مراقبت نادرست از زخم یا بی توجهی به اقدامات بهداشتی، می‌تواند خطر عفونت را افزایش دهد.

چقدر احتمال عفونت بعد از عمل لابیا وجود دارد؟

عمل لابیاپلاستی تحت بیهوشی و با رعایت شرایط جراحی استریل انجام می‌شود. عفونت بعد از لابیاپلاستی بسیار نادر است. اگر جراحی لابیای بیرونی (لابیا ماژور پلاستی) انجام شود، آنتی بیوتیک تجویز می‌شود؛ زیرا در این روش خطر عفونت بیشتر است. اکثر عفونت ها پس از جراحی لابیاپلاستی به دلیل عفونت های مخمری و واژینوز باکتریایی (BV) است. خطر کلی ایجاد عفونت بعد از لابیاپلاستی بسیار کم و کمتر از 10 درصد است. با انجام پیش‌ درمان ‌های متخصص زنان می‌‌توان این عفونت ‌ها را کاهش داد.

نحوه ایجاد عفونت بعد از لابیاپلاستی

بعد از لابیاپلاستی ادم ایجاد می‌شود که به تدریج در 24 ساعت اول در قسمت هایی از بخیه ها آشکار می‌شود. این ادم یک فرآیند طبیعی است که به نظر می‌رسد به پاسخ بهبود بافت بستگی دارد. ادم در عرض 1 هفته به حداقل سطح کاهش می‌یابد. بعد از 1-2 هفته کاملا از بین می‌رود. یکی از اصلی ترین دلایل ایجاد عفونت بعد از این جراحی عدم رعایت مراقبت های پس از لابیاپلاستی است. از آنجایی که زخم جراحی به محیط خارجی باز است، باید مراقب تمیز و خشک نگه داشتن ناحیه تناسلی در این مدت بود. ناحیه تناسلی مکانی مستعد عفونت است. بنابراین توصیه می‌شود بعد از توالت ناحیه تناسلی را از جلو به عقب تمیز کرده و با دستمال توالت نرم آن ناحیه را به آرامی خشک کنید. به این ترتیب، خطر عفونت پس از لابیاپلاستی به حداقل می‌رسد.

علائم عفونت بعد از لابیاپلاستی

عدم انجام درست تکنیک های لابیاپلاستی توسط پزشک و عدم رعایت نکات مراقبتی بعد از جراحی توسط خود فرد می‌توانند دلایل اصلی ابتلا به عفونت بعد از عمل لابیا باشند. اصلی ترین علائم عفونت بعد از لابیاپلاستی عبارتند از:

قرمزی و تورم

یکی از شایع ترین علائم عفونت بعد از لابیاپلاستی قرمزی و تورم اطراف محل جراحی است. در حالی که درجاتی از تورم پس از جراحی طبیعی است، اما اگر با افزایش قرمزی، گرمی در لمس و درد همراه باشد، ممکن است نشانه عفونت باشد.

افزایش درد

احساس ناراحتی و درد پس از لابیاپلاستی طبیعی است، اما اگر درد در روزهای بعد از عمل به جای کاهش بیشتر شود یا اگر شدیدتر شود، می‌تواند نشانه عفونت باشد.

تب

تب پاسخ طبیعی بدن به عفونت است و اگر بعد از لابیاپلاستی دچار تب شدید، احتمال دارد نشان دهنده وجود عفونت باشد.

چرک یا ترشح

هر گونه ترشح غیرمعمول از محل جراحی، به خصوص اگر همراه با بوی نامطبوع باشد، ممکن است نشانه وجود عفونت باشد. ترشحات چرکی یا کدر نیز ممکن است در صورت عفونت وجود داشته باشد.

تاخیر در بهبودی

در حالی که درجاتی از بهبودی با تاخیر در روزهای بعد از عمل طبیعی است، اگر متوجه شدید که محل جراحی آنطور که انتظار می‌رود بهبود نمی‌یابد یا تغییرات غیرعادی در ظاهر برش وجود دارد، ممکن است نشانه‌ای از عفونت باشد.

عفونت پس از لابیاپلاستی چگونه تشخیص داده می‌شود؟

تشخیص عفونت پس از لابیاپلاستی معمولاً شامل معاینه فیزیکی محل جراحی است و همچنین ممکن است شامل آزمایش‌های آزمایشگاهی برای تجزیه و تحلیل هر گونه ترشح یا بررسی افزایش تعداد گلبول‌های سفید خون باشد که می‌تواند نشان دهنده عفونت باشد.

علائم عفونت بعد از لابیاپلاستی

چه اقداماتی برای پیشگیری از عفونت انجام می‌شود؟

در حالی که نمی‌توان از همه عفونت ها پیشگیری کرد، اقداماتی وجود دارد که می‌توان برای کاهش خطر عفونت پس از لابیاپلاستی انجام داد، از جمله:

  • انتخاب جراح مجرب و با تجربه که از تکنیک های جراحی مناسب و پروتکل های کنترل عفونت پیروی می‌کند.
  • پیروی از دستورالعمل های مراقبت های پس از لابیاپلاستی ارائه شده توسط جراح
  • تمیز و خشک نگه داشتن محل جراحی
  • اجتناب از فعالیت هایی که ممکن است خطر آلودگی را افزایش دهد، مانند شنا در استخر یا جکوزی
  • مصرف آنتی بیوتیک های تجویز شده طبق دستور

درمان عفونت بعد از لابیاپلاستی

از نظر علائم عفونت بعد از لابیاپلاستی باید احتیاط کرد. هر چه زودتر درمان شروع شود، بهبودی سریع تر است. پزشک شما درمان را با آنتی بیوتیک های مناسب و در صورت لزوم کرم ها آغاز می‌کند. اگر نمونه ای از ترشحات حاشیه زخم گرفته شود، برای کشت به آزمایشگاه فرستاده می‌شود. بسته به نتیجه کشت، آنتی بیوتیک های اختصاصی تری استفاده می‌شود. عفونت های پیشرفته ممکن است منجر به آبسه بافت نرم شود. در صورت آبسه باید آبسه و التهاب را تخلیه کرد. درمان با دادن آنتی بیوتیک همراه با زهکشی برنامه ریزی شده است. درمان عفونت هایی که ممکن است بعد از لابیاپلاستی ایجاد شود بدون از دست دادن زمان بسیار مهم است. زیرا عفونت عاملی است که بهبود بافت را مختل می‌کند. از بهبود بافتی که بر اساس عفونت ادامه می‌یابد، نمی‌توان نتایج مطلوب از نظر زیبایی و عملکرد را به دست آورد.

دکتر لیلا تدین

جراح و متخصص زنان اخذ مدرک دكترای عمومی از دانشگاه علوم پزشكی تهران دريافت مدرك تخصصی جراح زنان و زايمان از دانشگاه علوم پزشكی تهران دارای بورد تخصصی زنان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده + هفده =

درخواست مشاوره رایگان!