تهران، شمس آباد، خیابان استاد بنا، بالاتر از میدان ملت، مجتمع یاس، پلاک ۸۳۵، طبقه ۲، واحد ۵

دکتر لیلا تدین / جراحی زیبایی زنان / علت سیاه شدن لابیاها و راه های درمان آن
۶ دقیقه
علت سیاه شدن لابیاها

علت سیاه شدن لابیاها و راه های درمان آن

آنچه می خوانید...

سیاه شدن لبه های واژن یا به اصطلاح لابیاها، یکی از مهمترین دغدغه هایی بوده که ذهن بسیاری از زنان را به خود درگیر کرده است. این مشکل باعث شده تا اعتماد به نفس یک خانم به هنگام برقراری رابطه‌ی جنسی از بین برود. اما مهم است بدانید که تیرگی لابیاها یک امر طبیعی بوده و در همه خانم ها وجود دارد. معمولا لابیاهای واژن در مقایسه با دیگر قسمت های بدن تیره‌تر بوده و نگرانی خاصی نباید در این زمینه وجود داشته باشد. اما علت تیره شدن واژن چیست؟ تیرگی واژن به چه دلیل است؟ آیا راهکاری برای رفع تیرگی لابیا ماژور وجود دارد؟ به منظور آشنایی با علت سیاه شدن لابیاها و راه های درمان آن، تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

 تیرگی و سیاهی لابیاها

لابیا بخشی از دستگاه تناسلی زنان است که به دو گروه لابیا ماژور ( لابیای بیرونی) و لابیا مینور (لابیا داخلی) تقسیم می‌شوند. لابیا ماژور در لایه بیرونی قرار گرفته و بزرگ تر از لابیا مینور است. لابیا مینور نیز چین های داخلی و کوچکتر لابیا هستند که در هر دو طرف دهانه واژن کشیده شده است. از آنجایی که لابیاها در قسمت خارجی واژن قرار دارند در در مقایسه با دیگر قسمت‌ها، تیره‌تر دیده می شوند.

تیرگی لابیاها معمولا طبیعی است و نباید بانوان به این دلیل احساس شرم و عذاب وجدان کنند. با این حال برخی از بانوان از تیره تر شدن لابیاهای واژن بدون هیچ دلیل منطقی شکایت دارند و احساس ناراحتی می کنند. عوامل مختلفی وجود دارد که می‌تواند این موضوع را تحت تاثیر قرار دهند. در ادامه به مهمترین علت تیرگی لابیاهای واژن از جمله علت سیاه شدن لابیا مینور و تیرگی لابیا ماژور را به همراه راهکارهای درمانی اشاره خواهیم کرد.

علت تیرگی لابیاها چیست؟

سیاه شدن لابیاهای واژن از جمله مشکلاتی است که می‌تواند زیبایی جنسی خانم ها و حتی اعتماد بنفس آن ها را تحت تاثیر قرار دهد. همان طور که اشاره شده لبه‌های واژن به دو قسمت لب‌های داخلی (لابیا مینور) و لب‌های بیرونی (لابیا ماژور) تقسیم می‌شود که معمولا به طور طبیعی تیره تر از بخش های دیگر بدن است. اما برخی عوامل می تواند تیرگی و سیاهی در این نواحی را تشدید کند. به طور کلی دلایل مختلفی وجود دارد که باعث تغییر رنگ لب‌های داخلی و خارجی واژن می‌شوند. مهمترین دلایل سیاهی و تیرگی لابیاهای واژن عبارتند از:

1- سیاه شدن لابیاها به دلیل تغییرات هورمونی

تغییرات هورمونی می‌تواند به عنوان یکی از مهمترین دلایل سیاه شدن لابیاها مطرح شود. بدن خانم ها در زمان بلوغ دچار تغییرات زیادی می‌شود. افزایش ناگهانی استروژن می‌تواند تا حد زیادی در تیرگی واژن نقش مهمی ایفا کند. با افزایش سن هم این مشکل می‌تواند رخ دهد. بارداری هم یکی از مهمترین مراحل در زندگی خانم ها بوده که لابیاهای واژن به دلیل تغییرات هورمونی زیاد بدن، تیره تر خواهند شد.

2- تیرگی لابیا واژن به دلیل سندروم تخمدان پلی کیستیک

تغییرات هورمونی در بدن می‌تواند به بروز سندروم تخمدان پلی کیستیک منجر شده و در سیاه شدن لابیاهای واژن نقش مهمی ایفا کند. امکان دارد در تخمدان، کیست‌های کوچکی به وجود آید. وجود هورمون‌های مردانه در بدن (آندروژن) می‌توانند تغییرات زیادی در سطح میزان استروژن داشته باشند. این امر در تیرگی لابیاهای واژن تاثیر زیادی خواهد داشت.

3- تیره شدن لابیاها به دلیل اصلاح موهای زائد ناحیه تناسلی

اصلاح موهای زائد ناحیه تناسلی هم می‌تواند از جمله دلایل اصلی سیاه شدن لابیاها مطرح شود. اصلاح و از بین بردن موهای زائد به وسیله تیغ یا ژیلت باعث تغییر رنگ لب‌های داخلی و خارجی واژن خواهند شد. محصولات اصلاح به دلیل اصطکاکی که بر روی پوست ناحیه تناسلی ایجاد می‌کنند در تیرگی لابیاهای واژن نقش مهمی ایفا خواهند کرد.

سایر دلایل تیرگی و سیاهی لابیاها

از دیگر دلایل سیاه شدن لابیاها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • چاقی و افزایش وزن
  • نبود تهویه در قسمت واژن
  • بروز عفونت‌های مختلف
  • تعریق زیاد
  • پوشیدن لباس‌های زیر تنگ
  • راه رفتن زیاد
  • کمبود ویتامین‌ یا مواد مغذی
  • اختلالات غدد فوق کلیوی یا بروز برخی بیماری ها

چه راهکارهای درمانی جهت رفع سیاه شدن لابیاهای واژن وجود دارد؟

هیچ‌گونه نگرانی خاصی درباره تیرگی و سیاه شدن لابیاها واژن وجود ندارد. شما می‌توانید از راهکارهای درمانی مختلف جهت رفع سیاه شدن لابیاهای واژن خود استفاده نمایید. در بسیاری از موارد دیده شده که استفاده از روشن‌کننده‌های شیمیایی جهت رفع تیرگی لابیاهای واژن توصیه می‌شود. توصیه ما به شما این است که به هیچ عنوان از این روش استفاده نکنید. زیرا امکان دارد عوارض بسیار خطرناکی برای فرد به همراه داشته باشد. از مهمترین راهکارهای درمانی جهت رفع تیرگی لابیاهای واژن می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

 1- داروهای روشن کننده

استفاده از داروهای روشن‌کننده واژن می‌تواند به عنوان یکی از راهکارهای درمانی مطرح شود. البته میزان دوز این داروها باید توسط پزشک تعیین شود. این داروها کمترین عوارض را داشته و می‌توانند با تحریک کلاژن‌سازی باعث روشن شدن پوست واژن شوند.

2- کربوکسی‌تراپی

کربوکسی‌تراپی، یکی دیگر از روش‌هایی است که می‌تواند جهت رفع سیاه شدن لابیاها موثر واقع شود. در این روش با تزریق گاز دی‌اکسید کربن به زیر پوست، تیرگی لابیاهای واژن رفع خواهد شد. البته شایان ذکر است که این روش در جوانسازی و رفع چین و چروک واژن هم نقش مهمی ایفا خواهد کرد.

3- پلاسما جت

پلاسما جت هم یکی دیگر از روش‌هایی بوده که از سیاه شدن لابیهای واژن جلوگیری خواهد کرد. با از بین رفتن چروک‌های لبه‌های بیرونی واژن، فرایند سفید‌سازی ناحیه تناسلی اتفاق می‌افتد.

4- رفع تیرگی لابیاها با لیزر

لیزر از بهترین و کاربردی ترین روش‌ها جهت رفع تیرگی و سفید کردن واژن بوده که استفاده از آن در میان اکثر خانم ها شایع است. اشعه های تولید شده توسط لیزر، رنگ‌دانه‌های پوست را کاهش می‌دهد. لیزر، یکی از بهترین روش هایی است که با تخریب ملانین پوست لابیاهای واژن، باعث روشن شدن آن ها می‌شود. ناگفته نماند که استفاده از این روش در مقایسه با دیگر راهکارهای درمانی می‌تواند اثربخشی بیشتری به همراه داشته باشد.

بهترین روش رفع تیرگی لابیاها

اینکه استفاده از کدام روش درمانی می‌تواند موثر واقع شود به بررسی دلایل سیاه شدن لابیاهای واژن توسط پزشک بستگی دارد. پزشک با بررسی لابیاها و نوع پوست فرد تصمیم خواهد گرفت که از کدام روش درمانی جهت رفع تیرگی ناحیه تناسلی استفاده نماید. لیزر در مقایسه با دیگر روش‌ها، عوارض زیادی نداشته و از اثر‌بخشی بیشتری هم برخوردار است. لیزر در واقع، روش غیر‌تهاجمی بوده که ماندگاری طولانی مدتی دارد. این روش، سر‌پایی بوده و به بستری شدن نیازی ندارد.

کلام آخر

سیاه شدن لابیاها نگران کننده نیست و معمولا تیره تر بودن این ناحیه نسبت به سایر بخش های بدن طبیعی است. اما امکان دارد که این مسئله، اعتماد به نفس فرد را کاهش داده و رابطه جنسی او را تحت‌ تاثیر قرار دهد. البته توصیه ما به شما این است که در صورت مشاهده علائم غیر‌طبیعی مانند تغییر شکل ظاهری لبه های واژن و تیرگی های شدید برای بررسی و رفع مشکلات احتمالی به متخصص زنان و زایمان مراجعه نمایید.

راهکارهای درمانی زیادی در این رابطه توصیه شده که می‌توانند در رفع سیاهی لابیاهای واژن موثر واقع شوند. پزشک با بررسی وضعیت بیمار و نوع پوست او مشخص خواهد کرد که استفاده از کدام روش درمانی می‌تواند نتیجه رضایت‌بخشی را با خود به همراه داشته باشد. تنها کافی است که با انتخاب بهترین پزشک متخصص زنان جهت جوانسازی و رفع تیرگی واژن خود اقدام نمایید.

دکتر لیلا تدین

جراح و متخصص زنان اخذ مدرک دكترای عمومی از دانشگاه علوم پزشكی تهران دريافت مدرك تخصصی جراح زنان و زايمان از دانشگاه علوم پزشكی تهران دارای بورد تخصصی زنان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

3 × دو =