تهران، شمس آباد، خیابان استاد بنا، بالاتر از میدان ملت، مجتمع یاس، پلاک ۸۳۵، طبقه ۲، واحد ۵

دکتر لیلا تدین / بارداری و زایمان / فشار خون بالا در بارداری یا پره اکلامپسی

0 / 5. 0

۴ دقیقه
پره اکلامپسی

فشار خون بالا در بارداری یا پره اکلامپسی

آنچه می خوانید...

فشار خون بالا در بارداری یا پره اکلامپسی

فشار خون حاملگی آغازگر بیماری فشار خون بدون پروتئینوری است و بعد از هفته 20 حاملگی روی می دهد که ممکن است موقتی باشد یا به طور مزمن باقی بماند . فشار خون موقتی زمانی است که بعد از 12 هفته بعد از تولد فشار خون به حد طبیعی خود برمی گردد و اگر فشار خون در عرض 12 هفته بعد از زایمان به حد طبیعی برنگردد ، آنگاه تشخیص فشار خون مزمن خواهد بود . فشار خون حاملگی همراه با نتایج مطلوب بارداری می باشد .

پره اکلامپسی چیست ؟

پره اکلامپسی ، سندرم خاص حاملگی است که با افزایش فشار خون بعد از هفته 20 بارداری در خانمی که تاکنون فشار خون نرمال داشته است ، اتفاق می افتد و با فشار خون بالا و پروتئینوری مشخص می گردد . در پره اکلامپسی خفیف ، فشار خون بالا و پروتئینوری وجود دارد ، در حالی که شواهدی از عملکرد نامطلوب اندامها وجود ندارد .

فشار خون بالا چه به شکل فشار خون بارداری و چه به شکل مزمن ، به فشار خون سیستولیک بالاتر از 140 mmHg یا فشار خون دیاستول بالاتر از 9 mmHg یا میانگین فشار خون شریانی بالاتر از 105 میلی متر جیوه که دوبار به طور اتفاقی با حداقل فاصله زمانی 6-4 ساعت ثبت شده باشد ، تعریف می گردد .

عکس-پره-اکلامپسی
عکس-پره-اکلامپسی

عوارض فشار خون مزمن در بارداری

فشار خون مزمن به صورت فشار خون بالا ، قبل از بارداری یا تشخیص آن قبل از هفته 20 بارداری است . غالب افراد ، حاملگی را بدون مشکل خاصی سپری می کنند ولی در هر حال افزایش خطر رشد جنین و مرگ جنین وجود دارد و توصیه می شود که زنان با فشار خون بالا تحت نظر و مورد مشاوره قرار گیرند . تقریبا 25% افراد مبتلا به فشار خون مزمن به سوی پره اکلامپسی یا پره اکلامپسی پیشرفت می نمایند و این بیماری با مشکلات مادری و جنین شدیدی همراه است .

علائم فشار خون بارداری یا پره اکلامپسی

پره اکلامپسی شرایط خاصی برای بارداری است که علائم و نشانه های آن فقط در طول بارداری پیشرفت می نماید و بعد از زایمان جنین و جفت به سرعت ناپدید می شود .

علت پره اکلامپسی

علت اصلی آن ناشناخته می باشد . این اختلال غالبا در حاملگی اول اتفاق می افتد و توزیع سنی در این بیماری u شکل است . در زنان جوانتر از 20 سال و زنان بیشتر از 40 سال وجود دارد . معمولا در مواردی مانند بارداری چندقلویی ، مول هیداتیفورم و بیماری های طبی مزمن وجود دارد .

برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با دکتر لیلا تدین جراح و متخصص زنان دارای بورد تخصصی زنان و زايمان از دانشگاه تهران با شماره 26329620 تماس بگیرید یا به آدرس اینستاگرام مراجعه کنید.

تشخیص فشار خون در بارداری

بیماری های فشار خون در بارداری کی تواند بدون هشدار قبلی با پیشرفت تدریجی علائم ، همراه باشد . بهترین روش پیشگیری شامل مراقبتهای پره ناتال زودرس برای تشخیص پره اکلامپسی است و خانم باید از جهت داشتن فاکتورهای خطر در اولین ویزیت پره ناتال مورد ارزیابی قرار گیرد .

درمان پره اکلامپسی

درمان و مدیریت پره اکلامپسی بر اساس شدت بیماری و سن حاملگی متفاوت است . تنها راه درمان این اختلال تولد نوزاد است . در صورتی که تولد زودرس نوزاد مطلوب نباشد ، افراد مشکوک به پره اکلامپسی برای ارزیابی بهتر خود و نوزادانشان بهتر است که در بیمارستان بستری شوند . برای تعیین شدت بیماری باید تست های آزمایشگاهی انجام شود .

زمانی که پره اکلامپسی در بارداری که هنوز ترم نیست ، تشخیص داده شود ( کمتر از 37 هفته حاملگی ) استراحت در بستر با نظارت دقیق مادری و جنینی تا زمان تولد توصیه می شود .

تشخیص یک حاملگی پرخطر و محدودیت های مرتبط با آن برای زن حامله و خانواده اش می تواند استرس زا باشد . حمایت عاطفی برای کمک به فرد و خانواده وی برای سازگاری با حاملگی پرخطر ضروری است و خانواده نیاز به مکانیسم های سازگاری و سیستم های حمایتی برای سازگاری با این بحران دارد.

دکتر لیلا تدین

جراح و متخصص زنان اخذ مدرک دكترای عمومی از دانشگاه علوم پزشكی تهران دريافت مدرك تخصصی جراح زنان و زايمان از دانشگاه علوم پزشكی تهران دارای بورد تخصصی زنان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

14 − 1 =