تهران، شمس آباد، خیابان استاد بنا، بالاتر از میدان ملت، مجتمع یاس، پلاک ۸۳۵، طبقه ۲، واحد ۵

دکتر لیلا تدین / بیماری و مشکلات زنان / قاعدگی طبیعی چند روز است؟

0 / 5. 0

۶ دقیقه
مدت زمان قاعدگی طبیعی

قاعدگی طبیعی چند روز است؟

آنچه می خوانید...

قاعدگی طبیعی چند روز است؟

سیکل قاعدگی طبیعی انسان را می توان به دو بخش سیکل تخمدانی و سیکل رحمی تقسیم کرد. دوره تخمدانی به دو مرحله فولیکولی و لوتئال و سیکل رحمی به مراحل تکثیری و ترشحی تقسیم می شود. اما سوال اساسی این می باشد که  چرا در عده ای از خانم ها فاصله بین دو قاعدگی کم است و عادت ماهانه زود رخ می دهد در حالی که با محاسبه نمودن زودتر از موعد رخ داده است. خانم ها این سوالات و مشابه این سوال ها را از متخصص زنان و زایمان خود می پرسند تا علت را جویا شوند. ما در این مقاله سعی نموده ایم جهت کسب اطلاعات لازم توضیحات جامع و مفصل پیرامون قاعدگی طبیعی و منظم چند روز است؟ گردآوری نماییم. پس بهتر است که این متن را تا انتها مطالعه نمایید. با ما همراه باشید…

مراحل سیکل تخمدانی

مرحله فولیکولی: فیدبک هورمونی سبب پیشبرد تکامل منظم یک فولیکول غالب می شود که باید در وسط سیکل بالغ و برای تخمک گذاری آماده شود. مدت متوسط مرحله فولیکولی در انسان حدود 14-10 روز است و متغیر بودن این مدت، مسوول قسمت اعظم تفاوت ها در طول کلی سیکل است.

مرحله لوئتال: مدت سپری شده از تخمک گذاری تا شروع قاعدگی که به طور متوسط 14 روز است، مرحله لوئتال نامیده می شود.

سیکل طبیعی قاعدگی 35-21 روز مدت خونریزی 6-2 روز و مقدار متوسط خونریزی 60-20 میلی لیتر است. با وجود این فقط حدود دو سوم زنان بزرگسال دارای سیکل های 35-21 روزه هستند.

قاعدگی طبیعی چند روز است؟

چگونه تغییرات هورمونی رخ می دهد؟

در ابتدای هر سیکل قاعدگی ماهانه غلظت استروئیدی های گنادی پایین است و این کاهش از انتهای مرحله لوتئال سیکل قبلی آغاز می شود.

با از بین رفتن جسم زرد میزان FSH شروع به افزایش می کند و گروهی از فولیکول های در حال رشد به کار گرفته می شوند . هریک از این فولیکول ها، با رشد خود در مرحله فولیکولی غلظت های فزاینده ای از استروژن را ترشح می کنند و این غلظت بالای استروژن نیز محرکی برای تکثیر اندومتر رحم است.

غلظت صعودی استروژن، برروی ترشح FSH  از هیپوفیز اثر فیدبک منفی اعمال می کند. این اثر فیدبک منفی  در میانه مرحله فولیکولی شروع به افت می کند. علاوه بر این، فولیکول های در حال رشد اینهیبیین B  تولید می کنند که آن هم ترشح FSH  رااز هیپوفیز سرکوب می کند.

بعد از درجات مناسب تحریک استروژنی، ترشح ناگهانی LH  از هیپوفیز شروع می شود. این ترشح ناگهانی علت بی واسطه و بلافصل تخمک گذاری است و تخمک گذاری 36-24 ساعت بعد از این پدیده رخ می دهد.

غلظت استروژن در اوایل مرحله لوتئال درست از قبل از تخمک گذاری تا اواسط مرحله لوتئال رو به کاهش می گذارد. در این هنگام غلظت استروژن در نتیجه ترشح استروژن از جسم زرد دوباره افزایش می یابد. جسم زرد، اینهیبین A  نیز ترشح می کند.

غلظت پروژسترون بعد از تخمک گذاری به سرعت افزایش می یابد.

پروژسترون، استروژن و اینهیبین A به طور مرکزی عمل کرده، ترشح گنادوتروپین و رشد تازه فولیکولی را سرکوب می کنند. میزان این هورمون ها در سرتا سر  دور ی عمر جسم زرد بالا باقی می ماند و با از بین رفتن جسم زرد مقدار آن ها کاهش می یابد و بنابراین زمینه برای وقوع سیکل بعدی فراهم می شود.

دکتر لیلا تدین  متخصص زنان و جراح زیبایی زنان دارای بورد تخصصی زنان و زايمان از دانشگاه تهران، به بررسی و تشخیص بیماری های زنان می پردازد. برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با شماره 26329620 تماس بگیرید یا به آدرس اینستاگرام مراجعه کنید.

چگونه تغییرات  سیلیک اندومتر بر قاعدگی تاثیرگذار است؟

دوسوم سطحی اندومتر ناحیه ای است که تکثیر می یابد و در صورت عدم بروز حاملگی، با هر سیکل قاعدگی دچار ریزش می شود. این بخش سیکلیک اندومتر را دسیدوای عملکردی می نامند که متشکل از یک ناحیه عمقی حدواسط به نام لایه اسفنجی و یک ناحیه متراکم سطحی به نام لایه متراکم است. دسیدوای قاعده ای عمیق ترین ناحیه اندومتر است و در آن تکثیر ماهانه چشمگیری رخ نمی دهد، در عوض لایه به عنوان منبع اندومتر بعد از هر خونریزی قاعدگی عمل می کند.

شایان ذکر است که بگوییم یافته های حاصل از مطالعات علاوه بر این که بر وجود سلول های بنیادی اندومتر دلالت دارند، نشان می دهند که این سلول ها در مغز استخوان نیز قرار دارند و به لایه قاعده ای اندومتر مهاجرت می کنند.

علل خونریزی قاعدگی

در صورتی که لانه گزینی رخ ندهد، ترشح غدد قطع می شود و دسیدوای عملکردی به طور نامنظم درهم می شکند. نتیجه این وقایع، ریزش این لایه از اندومتر است که خونریزی قاعدگی نامیده می شود.تخریب جسم زرد و قطع تولید ایتروژن و پروژسترون از آن علت قریب به یقین ریزش اندومتر است. با قطع استروئیدهای جنسی، اسپاسم عروقی شدیدی در شرایین مارپیچی رخ می دهدکه در نهایت منجر به ایسکمی اندومتر می شود. به طور همزمان تخریب لیزوزوم ها و آزاد شدن آنزیم هایی رخ می دهد که باعث تخریب بافت هایی می شود. بدین ترتیب این لایه از اندومتر ریزش می کند و دسیدوای قاعده ای به عنوان منبع رشد بعدی اندومتر پابرجا می ماند.

قاعدگی طبیعی چند روز است؟

چرخه قاعدگی چند روز است؟

در بیشتر مواقع چرخه قاعدگی از خانمی به دیگری متغیر از اما معمولا فاصله پریودی تا دیگری از 21 تا 35 روز محاسبه شده است. اما این محاسبه در دختر خانم های جوان از 21 تا 45 روز مورد ارزیابی شده است. اما بهترین روش برای یک خانم ثبت روز دقیق آن در تقویم می باشد. با این اقدام کمک می شود تا فرد روز قاعدگی و حتی تخمک گذاری خود را فراموش نکند.

نکته: از جمله عاملی که باعث بدتر شدن و یا نامنظم شدن قاعدگی یک خانم خواهد شد، استرس، اضطراب و فشار کاری می باشد که بسیار در این پروسه نقش دارد.

خانم ها باید بدانند که اگر بی دلیل عادت ماهانه آنان قطع شود، خونریزی بیش از 7 روز داشته باشند، اگر در فاصل بین پریودی خونریزی زیادی داشته باشند، درد و ناراحتی زیادی را تحمل می کنند، خون زیادی را از دست می دهند و… حتما باید به متخصص زنان و زایمان برای بررسی مراجعه نمایند و همچنین دختر خانم هایی که به سن 16 و بیش از آن هستند و هنوز عادت نمی شوند نیز باید برای معاینه به پزشک زنان مراجعه نمایند.

باتشکر مدیریت سایت دکتر لیلا تدین جراح زیبایی زنان.

دکتر لیلا تدین

جراح و متخصص زنان اخذ مدرک دكترای عمومی از دانشگاه علوم پزشكی تهران دريافت مدرك تخصصی جراح زنان و زايمان از دانشگاه علوم پزشكی تهران دارای بورد تخصصی زنان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده − چهارده =