تهران، شمس آباد، خیابان استاد بنا، بالاتر از میدان ملت، مجتمع یاس، پلاک ۸۳۵، طبقه ۲، واحد ۵

0 / 5. 0

۳ دقیقه
عمل لاپاراسکوپی

لاپاراسکوپی

آنچه می خوانید...

لاپاراسکوپی

جراحی لاپاراسکوپی چیست؟ لاپاراسکوپی چگونه انجام می شود؟ لاپاراسکوپی بهتر است یا جراحی باز؟

برای یافتن پاسخ این سوالات با مطالعه مقاله زیر با ما همراه باشید:

لاپاراسکوپی مشاهده اجزای شکم همراه با جستجوی دقیق و خاص که خوشبختانه در سال های اخیر عمل جراحی به شیوه لاپاراسکوپی پیشرفت بسیاری کرده است. مهم ترین تفاوت لاپاراسکوپی با لاپارتومی یا جراحی باز، نداشتن برش های عمیق است به همین علت است که این روش کم تهاجمی همیشه مورد استقبال بیماران به ویژه کسانی که دچار چاقی مفرط هستند و تمایلی به ایجاد برش های عمیق و شدید در اجرای بدنشان به ویژه در قسمت شکم شان ندارند.

دکتر لیلا تدین جراح و متخصص زنان دارای بورد تخصصی زنان و زايمان از دانشگاه تهران، به بررسی و تشخیص بیماری های زنان می پردازد. برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با شماره 26329620 تماس بگیرید یا به آدرس اینستاگرام مراجعه کنید.

لاپاراسکوپی چگونه انجام می شود؟

لاپاراسکوپی یک روش جراحی درونی یا آندوسکوپیک است یعنی به جای اینکه یک برش عمیق در ناحیه مورد نظر ایجاد شود برشی به اندازه نیم الی 1 سانتی متری ایجاد می شود و ابزار و وسایلی از جمله دوربینی با بزرگنمایی دقیقی، دقت و ظرافت زیاد و  چند ابزار 5 سانتی متری بدون اینکه محل باز شود، به داخل برده می شود و کلیه اعمال جراحی های شکم و لگن را می توان انجام داد. لاپاراسکوپی در برخی موارد می تواند بسیار راحت تر و مفید تر باشد اما برخی بیماری ها بهتر است با روش جراحی باز انجام شود.

چه بیماری هایی با لاپاراسکوپی قابل درمان اند؟

هر نوع بیماری که در گذشته با جراحی باز شکم انجام می شد امروزه با لاپاراسکوپی قابل انجام است. در واقع لاپاراسکوپی این اجازه را می دهد که پزشک جراح بدون باز کردن شکم کلیه اعمال جراحی مانند برداشتن رحم، توده های لگنی، کیست ها، فیبروم ها و باز کردن چسبندگی ها و به خصوص در بیماری آندومتریوز را درمان کند.

تشخیص بیماری با لاپاراسکوپی

البته لاپاراسکوپی در تشخیص بسیاری از بیماری ها مانند دلایل ناباروری که توسط روش های موجود هیچ دلیلی برای ناباروری در یک خانم مشاهده نمی شود را به کمک لاپاراسکوپی می توان تشخیص داد.

لاپاراسکوپی
لاپاراسکوپی

مزایای لاپاراسکوپی

  • لاپاراسکوپی نسبت به روش سنتی لاپارتومی مزایای زیادی دارد و بیمار با درد کمتری بعد از عمل مواجه می شود.
  • دوره نقاهت بیمار کوتاه تر است.
  • بیماری بعد از عمل چسبندگی کمتری خواهد داشت.
  • با توجه به باز نشدن ناحیه مورد نظر و ایجاد برش های کوچک از نظر زیبایی مورد توجه این روش مورد توجه بیماران قرار می گیرد.

نتیجه گیری

لاپاراسکوپی روشی است که باید حتما توسط جراحی که تجربه کافی دارد انجام شود یعنی اگر جراحی می تواند عملی را با لاپاراسکوپی انجام دهد و به همان اندازه می تواند این عمل را با لاپارتومی یا جراحی باز کردن شکم انجام دهد، باید این عمل را به روش لاپاراسکوپی انجام دهد. اگر مهارت انجام جراحی به روش لاپاراسکوپی را داشته باشد مطمئنا در مقایسه با روش های سنتی روش بسیار خوبی است و با توجه به اینکه لاپاراسکوپی با درد و دوره نقاهت کمتری همراه است پزشکان و بیماران تمایل به انجام جراحی به شیوه لاپاراسکوپی را دارند.

 

با تشکر مدیریت سایت دکتر لیلا تدین جراح و متخصص زنان

 

از دیگر خدمات دکتر لیلا تدین:

درمان فیبروم رحم

درمان نازایی در زنان

درمان بیماری های زنان

دکتر لیلا تدین

جراح و متخصص زنان اخذ مدرک دكترای عمومی از دانشگاه علوم پزشكی تهران دريافت مدرك تخصصی جراح زنان و زايمان از دانشگاه علوم پزشكی تهران دارای بورد تخصصی زنان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

11 + 20 =