تهران، شمس آباد، خیابان استاد بنا، بالاتر از میدان ملت، مجتمع یاس، پلاک ۸۳۵، طبقه ۲، واحد ۵

0 / 5. 0

۳ دقیقه
مسمومیت در دوران بارداری

مسمومیت بارداری

آنچه می خوانید...

مسمومیت بارداری

مسمومیت بارداری از یک اختلال بسیار خطرناک در فشار خون ایجاد می شود . عملکرد کلیه و دستگاه عصبی مرکزی که امکان دارد از هفته 20 بارداری تا هفت روز بعد از زایمان اتفاق بیفتد . مسمومیت بارداری یا پره اکلامپسی یک بیماری بسیار جدی می باشد و که با فشار خون بالا و نشانه صدمه به ارگان های دیگر بیشتر کلیه ها تشخیص داده می شود و موجب افزایش فشار خون یکباره می شود که اگرچه درمان نشود می تواند موجب از بین رفتن مادر و فرزند شود  .

مسومیت بارداری زندگی جنین و مادر را به خطر می اندازد به همین خاطر در صورت بروز آن بایستی به یک متخصص ناباروری و زنان مراجعه کرد .  دکتر لیلا تدین می تواند کمک شایانی در رابطه با بهبود این بیماری به بیماران خود کند . جهت مشاوره و وقت دهی می توانید با شماره های 26329620-021 و 09366061382 تماس حاصل فرمائید .

مسمومیت بارداری بنا بر دلیل خاصی به وجود نمی آید یعنی هنوز دلیل قطعی برای آن یافت نشده است اما بعضی بر این باورند که علل مسمومیت حاملگی از ماده یا سمی نشات می گیرد که مسئولیت به وجود آوردن آن جفت می باشد .

چه عواملی این بیماری را شدت می بخشد

برنامه غذایی نامناسب

دیابت شیرین

سابقه فشار خون بالا

بیماری کلیوی مزمن

اولین بارداری – مسمومیت بارداری اول به این معنا نمی باشد که در بارداری های بعدی تکرار می شود

استعمال دخانیات

مصرف بیش از حد مشروبات الکلی

استفاده از داروهای روان گردان

چه افرادی را بیشتر تهدید می کند

مسمومیت بارداری در  نخستین بارداری در زنانی که سن بسیار کم دارند و هم چنین خانم هایی که بیشتر از 40 سال سن دارند . عوامل دیگر عبارتند از

مسمومیت-بارداری
مسمومیت-بارداری

سابقه فشار خون بالا قبل از بارداری

خواهر یا مادر سابقه این بیماری را داشته باشند .

اضافه وزن قبل از بارداری

باردایر دو یا چند قلو

مسمومیت بارداری چه علائمی را به همراه دارد

سر درد

افزایش قابل چشم گیر فشار خون هر چند در محدوده طبیعی قرار داشته باشد .

صورت – دست ها – پاها دچار ورم می شوند و این نشانه در صبح بیشتر خود را نشان می دهد

بالا رفتن وزن بیشتر از حد

پروتئین در ادرار یکی از نشانه های مسمومیت حاملگی می باشد

 علائم مسومیت بارداری حاد

فشار خون به صورت همیشگی افزایش پیدا می کند

ورم و پف کردن زیاد

تاری دید

سر درد

تحریک پذیری

شکم درد

تشنج

مسمومیت بارداری در حالی که تشخیص داده شود در عرض 7 روز بعد از زایمان ازبین می رود . در موارد بسیار کمیاب مسمومیت بارداری باعث از بین رفتن مادر و جنین می شود . اگرچه مسمومیت بارداری موجب زایمان نارس شود احتمال زنده ماندن نوزاد به رسیده بودن آن مربوط است  . مرگ جنین در مسمومیت بارداری بسیار رایج می باشد .

تشخیص

آزمایش خون یکی از روش های بسیار مهم در تشخیص مسمومیت بارداری می باشد . فشار خون مادر می بایستی توسط پزشک با دقت اندازه گیری شود . اگرچه فشار خون بیشتر از 14 یا پایین تر از 9 باشد طبیعی نمی باشد و مادر می بایتسی تحت آزمایش ادرار قرار بگیرد .

 درمان

درمان مسمومیت بارداری بسیار رابطه مستقیمی با شدت بیماری دارد . مراقبت در منزل جهت علائم مزمن مراقبت در بیمارستان در صورت حاد شدن شرایط و زایمان سریع در صورت وخیم شدن شرایط و موقعیت . در بیشتر مواقع زایمان سزارین انجام می شود .

دکتر لیلا تدین

جراح و متخصص زنان اخذ مدرک دكترای عمومی از دانشگاه علوم پزشكی تهران دريافت مدرك تخصصی جراح زنان و زايمان از دانشگاه علوم پزشكی تهران دارای بورد تخصصی زنان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 + ده =