تهران، شمس آباد، خیابان استاد بنا، بالاتر از میدان ملت، مجتمع یاس، پلاک ۸۳۵، طبقه ۲، واحد ۵

0 / 5. 0

۵ دقیقه
بیماری چسبندگی رحم

چسبندگی رحم

آنچه می خوانید...

چسبندگی رحم

چسبندگی رحم چیست و چه علائمی دارد؟

آیا چسبندگی رحم در سونوگرافی مشخص می شود؟

در این مقاله سعی شده است که به توضیح جامع و مفصل پیرامون چسبندگی رحم و علائم و نشانه ها پرداخته شود، جهت کسب اطلاعات بیشتر بهتر است که این متن را تا انتها مطالعه نمایید. پس با ما همراه شوید…

چسبندگی رحم یا سندرم آشرمن نوعی بافت می باشد که دراسکار بین دیواره های داخلی رحم تشکیل می شود به گونه ای که با اشعه ایکس به نام هیستروسالپنگوگرام (HSG) تشخیص داده می شوند.

یکی از راههای از بین بردن چسبندگی رحم به کار بردن هیستروسکوپ در واژن می باشد، اگرچه هنوز داده های زیادی وجود ندارد که ثابت نماید این پروسه به جنین آسیب می رساند و باعث سقط می شود. اما دربسیاری از مواقع پزشک از لاپاراسکوپی برای این منظور استفاده می کند تا عاملی باشد برای کنترل سوراخ شدن سطح رحم در حین هیستروسکوپی.

چسبندگی رحم

چسبندگی داخل رحمی چه تفاوتی با فیبروم رحمی دارد؟

چسبندگی رحم با فیبروم رحم بسیار متفاوت است است این عارضه را نباید با پولیپ یا آندومتراشتباه گرفت. افرادی که دارای چسبندگی رحم هستند، هیچ گونه علامت و نشانه ای ندارند تنها راه تشخیص خونریزی هایی است که بعد از زایمان بیمار به آن مبتلا می شود و متوقف نمی شود.

یکی از علامت های چسبندگی رحم بهم خوردن چرخه قاعدگی، سقط مکرر، درد لگن، دیسمنوره یا همان دوره های قاعدگی دردناک را نام برد.

در بیشتر مواقع بیمار با مراجعه به متخصص زنان و زایمان و جراح زیبایی بعد از بررسی و معاینه از یک سوند کوچک برای این منظور استفاده می نمایند و از طریق دهانه رحم سوند را وارد کرده و اقدام به بررسی و مشاهده رحم می کند.

پزشک با وارد نمودن محلول در رحم به خوبی می تواند چسبندگی را در یک بیمار بررسی و معاینه کند. اگر در جریان هیستروسکوپی چسبندگی داخل رحمی رویت شود، پزشک و یا متخصص زنان و زایمان و جراح زیبایی بلافاصله با جراحی ساده و راحتی چسبندگی را برداشته و برشی ایجاد می کند و چسبندگی را حذف می کند.

علائم چسبندگی رحم چگونه می باشد؟

 • هیپومنوره
 • قطع شدن ناگهانی چرخه قاعدگی
 • آمنوره
 • گرفتگی یا درد شدید هنگام عادت ماهانه
 • عدم بارداری
 • سقط جنین

شایان ذکر است که بگوییم برخی از خانم ها هیچ علامت و نشانه ای ندارند و حتی برخی از خانم ها دوره های عادی از زندگی خود را طی می نمایند.

چسبندگی رحم

علل ایجاد چسبندگی رحم یا سندرم آشرمن چه می باشد؟

 • داشتن جای زخم با عمل جراحی رحم مانند اتساع و کورتاژ
 • عفونت اندام های تولید مثل
 • سل ریوی
 • جراحی و عمل های رحمی
 • داشتن بافت هایی به نام آندومتریوز در رحم
 • داشتن جای زخم بعد از زایمان سزارین یا از بخیه هایی که برای جلوگیری از خونریزی به کار می گیرند.
 • درمان برخی ازبیماری ها با پرتودرمانی

برای تشخیص سندرم آشرمن یا چسبندگی رحم از چه آزمایشاتی استفاده می شود؟

متخصص زنان و زایمان و جراح زیبایی در ابتدا به بررسی سابقه پزشکی خواهد پرداخت و معاینه جسمی را انجام خواهد داد.

پزشک با وارد کردن محلول نمکی در رحم تصویر را شفاف تر می کند تا تلسکوپ بهتر دهانه رحم را مشاهده کند.

آیا درمان چسبندگی داخل رحمی قطعی می باشد؟

اخیرا هیستروسکوپ را برای از بین بردن چسبندگی داخل رحم استفاده می کنند. در صورتی که چسبندگی داخل رحم درمان نشود، زایمان زودرس ، خونریزی در بارداری و حتی اتصال غیر طبیعی جفت ایجاد خواهد شد.

اما بهترین درمان لاپاراسکوپی و هیستروسکوپی خواهد بود که گزینش هرکدام بسته به انتخاب و موقعیت پزشک دارد.

آیا باروری بعد از برداشتن چسبندگی رحم رخ خواهد داد؟

اگر چسبندگی رحم خفیف یا متوسط باشد، باروری موفقیت آمیزی را یک مادر شاهد خواهد بود و هیچ گونه اختلالی را تجربه نخواهد نمود.

اما در صورت شدید بودن باروری باعث آسیب به آندومتر و نیاز به هیستروسکوپ کردن، لذا تا زمان درمان نکردن یک خانم باروری را تجربه نخواهد کرد.

دکتر لیلا تدین  متخصص زنان و جراح زیبایی زنان دارای بورد تخصصی زنان و زايمان از دانشگاه تهران، به بررسی و تشخیص بیماری های زنان می پردازد. برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با شماره 26329620 تماس بگیرید یا به آدرس اینستاگرام مراجعه کنید.

آیا می توان از سندرم آشرمن یا چسبندگی رحم جلوگیری کرد؟

چسبندگی رحم را می توان با عمل های جراحی یا صدماتی که به رحم وارد می شود را درمان کرد، از هورمون درمانی گرفته تا استفاده از IUA همگی قابل پیشگیری می باشد.

برای این منظور متخصص زنان و زایمان و جراح زیبایی با قرار دادن یک استنت  در رحم از این عارضه می تواند تا مدت ها جلوگیری به عمل آورد.

چکیده مطلب

بهتر است بیمار بعد از درمان، هنگامی که رحم به شکل و اندازه صحیح خود بازگردد ، مشکلات و اختلالات قاعدگی خودش را در وهله ای اول برطرف کند . سپس در صورتی که خواهان بارداری است و هیچ ممانعتی را پیش رو ندارد، اقدام ورزد.

یکی از دلایلی چسبندگی رحم زخم و عفونت های دیواره ای رحم درمان نشده ای است که به حالت خود رها شده و به آن توجه نشده را می توان اشاه کرد.

باتشکر مدیریت سایت دکتر لیلا تدین جراح زیبایی زنان.

دکتر لیلا تدین

جراح و متخصص زنان اخذ مدرک دكترای عمومی از دانشگاه علوم پزشكی تهران دريافت مدرك تخصصی جراح زنان و زايمان از دانشگاه علوم پزشكی تهران دارای بورد تخصصی زنان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

9 + 15 =