تهران، شمس آباد، خیابان استاد بنا، بالاتر از میدان ملت، مجتمع یاس، پلاک ۸۳۵، طبقه ۲، واحد ۵

دکتر لیلا تدین / بارداری و زایمان / کرونا بر روی زنان باردار چه تاثیری دارد؟

0 / 5. 0

۷ دقیقه
تاثیر کرونا در بارداری

کرونا بر روی زنان باردار چه تاثیری دارد؟

آنچه می خوانید...

کرونا بر روی زنان باردار چه تاثیری دارد؟

ویروس کرونا ممکن است که همه را فرا گیرد، در نتیجه می توان گفت که زنان باردار بیشتر در کمین این ویروس می توانند قرار بگیرند.

در این مقاله سعی نموده ایم که به توضیح جامع و مفصل پیرامون کرونا و تاثیر آن بر روی خانم های باردار بپردازیم جهت کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه بهتر است که این متن را تا انتها مطالعه نمایید تا به پاسخ پرسش هایی همچون:

 • ویروس کرونا چیست و چه علائمی را در فرد ایجاد می کند؟
 • آیا خانم های باردار در معرض ابتلا به ویروس کرونا هستند؟
 • کرونا بر روی زنان باردار چه تاثیری دارد؟
 • علائم بیماری کرونا در زنان باردار چگونه ظاهر می شود؟
 • یکی از بیشترین ترس و دغدغه ی ذهنی مادران باردار از ویروس کرونا در این است که با ابتلا به این ویروس باعث مرده زایی، سقط و زایمان زودرس خواهند شد، آیا این گفته صحت دارد؟
 • جنین کرونا می گیرد؟
 • خانم های بارداری با مصرف کدام دارو یا مواد غذایی می توانند سیستم ایمنی خود را تقویت کنند؟
 • آیا زنان باردار میتوانند ویروس را به جنین در طول بارداری یا حین زایمان منتقل کنند؟
 • مادران مبتلا به ویروس کرونا می‌توانند به فرزندشان شیر بدهند؟
 • مراقبت ها و روش های پیشگیری در مادران باردار چگونه باید صورت گیرد؟
 • شستشو دست ها با محلول های الکلی برای خانم های باردار مجاز است؟ (باتوجه به اینکه بوی الکل باعث تحریک و به عطسه انداختن آنان می شود)
 • اگر خانم بارداری به کرونا مبتلا باشد، قرنطینه شدنش همچون دیگر افراد عادی خواهد بود؟
 • و دیگر سوالات مشابه…

برای رسیدن به جواب سوالات خود با ادامه مطلب با ما همراه باشید…

کرونا عفونتی است که به دستگاه فوقانی سینوس ها، گلو و بینی آسیب وارد می کند به گونه ای که علائم بسیار شبیه سرماخوردگی است و افراد اغلب به اشتباه می پندارند که دچار آنفلوانزا شده اند و برای درمان زود هنگام آن اقدامی نمی کند در نتیجه این عامل باعث حادتر شدن اوضاع و حتی مرگ آنان می شود.

از جمله نشانه های این ویروس خطرناک می توان به سرفه، تب و تنگی نفس اشاره کرد. در صورتی که شخص یکی از این سه عامل در او ظاهر گردد، حتما باید برای درمان اقدام ورزد.

کرونا و زنان باردار

درحال حاضر تحقیقاتی که ثابت کرده باشد که زنان باردار مستعد ابتلا به این ویروس بیشتر از افراد دیگر باشند، وجود ندارد اما این خانم ها همچون دیگر افراد جامعه باید احتیاطات لازم را داشته باشند.

به اظهار نظر متخصص زنان و زایمان و جراح زیبایی خانم های باردار و کودکان به دلیل داشتن سیستم ایمنی ضعیف تر، آسیب پذیر تر هستند به همین جهت توصیه می شود که بیشتر از خود محافظت کنند و بهترین مواد غذایی و مکمل ها را در برنامه غذایی خود جایگزین نمایند.

پزشک توصیه می کند که این افراد بهتر است که اقدامات پیشگیرانه را رعایت نمایند و با مرتب شستن دست ها و عدم تماس با افراد بیمار خود را مصون کنند.

عوارض کرونا در زنان باردار

 اگر خانم های باردار در سه ماهه اول بارداری به ویروس کرونا مبتلا شوند و فورا تب بالای خود را درمان ننمایند؛ به عوارضی شامل مرده زدایی، سقط جنین دچار خواهند شد.

شایان ذکر است که بگوییم ابتلا مادر در دهه اول بارداری به این ویروس حتما این عوارض را در پی نخواهد آورد و جان جنین را به خطر نخواهد انداخت.

اما در زنانی که در ماههای آخر بارداری هستند و به ویروس کرونا مبتلا شده باشند، ممکن است که عوارضی آنان را فراگیرد که شامل:

 • زایمان زودرس
 • تولد نوزاد کم وزن
 • پاره شدن کیسه آب
 • اختلالات و ناهنجاری در زایمان و یا برای نوزاد
 • سقط
 • و…

 خواهد بود، اما این خطرات در صورتی است که ویروس در مرحله حاد باشد و کل سیستم ایمنی بدن مادر را فرا رفته باشد و درمان برایش مثمرثمر نباشد و برای معالجه دیر اقدام نموده است.

یکی از دغدغه های ذهنی مادران نسبت به این بیماری آن است که آیا ویروس کرونا به نوزاد منتقل می شود یا خیر؟

باید بگوییم که تحقیقات صورت گرفته ثابت نکرده است که کرونا در مایع آمنیوتیک یا نمونه های آن وجود داشته باشد، همچنین این ویروس در حین زایمان یا قبل از آن به جنین نیز منتقل نخواهد شد.

ویروس کرونا در شیر مادران

به گفته متخصص زنان و زایمان و جراح زیبایی بر این سوال که آیا ویروس کرونا از طریق شیر مادر به نوزاد منتقل می شود یا خیر؟ این است که هنوز شواهد و تحقیقاتی که نشان دهد ویروس در شیر مادر مبتلا به کرونا یافت شده باشد، وجود ندارد. همچنین هیچ تحقیقات پزشکی این گفته را تایید نکرده است.

کرونا بر روی زنان باردار چه تاثیری دارد؟

اقدامات پیشگیرانه مادران باردار

زنان باردار برای جلوگیری از ابتلا به ویروس کرونا باید برخی از نکات و مراقبت هایی را اعمال نمایند تا هم خود و هم جنین را مصون بماند، از جمله اقدامات:

 • عدم روبوسی با کسی و یا دست دادن
 • عدم قرار گیری در مراکز ازدحام و محیط های بسته و پرجمعیت
 • شستن مرتب دست ها
 • خودداری از خارج شدن از منزل مگر برای انجام سونوگرافی و معاینات پزشکی
 • زدن ماسک طبی و داشتن دستکش پزشکی
 • اجتناب از خوردن مواد غذایی سرد و فست فودهای خارج از منزل
 • و…

ملاحظه: در دوران بارداری پوست حساس تر از قبل می شود در نتیجه شستن دست ها با محلول های الکلی نه تنها باعث خشکی، خارش، سوزش و شکنندگی آن می شود، بلکه ممکن است که بوی الکل آن بر مادر تاثیر منفی گذاشته و باعث به سرفه انداختن او شود و منجر به فشار آوردنش شود. از این رو توصیه می شود که مادران دست های خود را با آب و صابون به مدت 20 ثانیه بشویند و از محلول های الکلی زیاد استفاده ننمایند.

قرنطینه شدن زنان باردار مبتلا به کرونا

خانم های باردار با داشتن هر گونه علائم غیر طبیعی ابتدا باید خونسردی خود را حفظ کنند، سپس با کمک یکی از اعضای خانواده به نزدیک ترین مرکز درمانی مراجعه کنند تا دمای بدن و علائم دیگر را در او بررسی نمایند.

اگر علائم خفیف باشد می تواند به منزل مراجعه کند، و با رعایت نکات بهداشتی و پرستاری اطرافیان خود را تقویت کند. با خوردن مواد غذایی مقوی، میوه هایی که حاوی ویتامین C  ، نوشیدن مایعات فراوان به خصوص آب و… ویروس را از بدنش دفع کند. اما در صورت داشتن کرونای شدید در بیمارستان بستری می شود و در اتاقی که استریل شده و محیط عاری از هرگونه ویروس است، قرنطینه می شود.

دکتر لیلا تدین  متخصص زنان و جراح زیبایی زنان دارای بورد تخصصی زنان و زايمان از دانشگاه تهران، به بررسی و تشخیص بیماری های زنان می پردازد. برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با شماره 26329620 تماس بگیرید یا به آدرس اینستاگرام مراجعه کنید.

چکیده مطلب

اگر خانم بارداری در دوران آخر حاملگی خود باشد و هیچ گونه علائم غیر طبیعی همچون فشار خون بالا نداشته باشد، و جنین به خوبی در حال رشد و نمو باشد، نیازی به مراجعات هفتگی به مطب متخصص ندارد و می تواند شرایط خود را تلفنی جویا شود. همچنین در زمان زایمان بهتر است که اقوام و آشنایان برای دیدار او و نوزاد به بیمارستان مراجعه نکنند چرا که شاید ناقل بیماری باشند.

باتشکر مدیریت سایت دکتر لیلا تدین جراح زیبایی زنان.

دکتر لیلا تدین

جراح و متخصص زنان اخذ مدرک دكترای عمومی از دانشگاه علوم پزشكی تهران دريافت مدرك تخصصی جراح زنان و زايمان از دانشگاه علوم پزشكی تهران دارای بورد تخصصی زنان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 − 7 =