تهران، شمس آباد، خیابان استاد بنا، بالاتر از میدان ملت، مجتمع یاس، پلاک ۸۳۵، طبقه ۲، واحد ۵

0 / 5. 0

۷ دقیقه
کیست تخمدان و انواع آن

کیست های تخمدان

آنچه می خوانید...

کیست های تخمدان

تخمدان در حالت و شرایط عادی به اندازه یک بادام و یا حتی کوچکتر آن هستند. در هر ماه که یک تخمک از تخمدان آزاد می شود شروع به رشد می کند و دور آن را یک مایعی می گیرد و زمانی که به سایز آن به یک سانت یا یک سانت و نیم برسد می ترکد و تخمک را آزاد می کند. گاهی اوقات ممکن است این پارگی اتفاق نیفتد و تخمک تبدیل به کیست تخمدان شود. در خانم های زیر سن یائسگی یعنی زیر 50 سالگی کیست های تخمدان اکثرا بی علامت و خوش خیم هستند. اندازه کیست ها اهمیت زیادی دارند اگر این کیست ها زیر 3 سانتی متر باشند اصلا کیست محسوب نمی شوند و کیست های بالای 3 سانتی متر هم معمولا پس از مدتی از بین می روند.

انواع کیست های تخمدان

  • کیست های پاتولوژیک
  • کیست های فیزیولوژیک

کیست های پاتولوژیک

در واقع درصد بسیار کمی از کیست ها از این نوع می باشند و معمولا به دو نوع تقسیم می شوند:

نوع خوش خیم و نوع بدخیم

کیست های خوش خیم معمولا در بانوانی که در سنین باروری و جوان تر هستند تشکیل می شود و که شامل کیست های اندومتریوز یا کیست های شکلاتی یا خونی نام دارند. اگر فردی دارای این کیست باشد و هنگام نزدیکی درد زیادی داشته باشد حتما باید توسط متخصصی که در زمینه آندومتریوز تخصص و تبحر دارد ویزیت شود. این کیست ها به علت برگشت خون قاعدگی ایجاد می شود و باعث ایجاد چسبندگی، درد و مشکلات دیگر می شود. نوع دیگر کیست های خوش خیم وجود دارند که کیست های درموئید یا تراتوما نام دارند معمولا داخل ان کیست ها بقای مو، دندان یا استخوان جنین مشاهده می شود. این کیست ها با درمان دارویی جواب نمی دهد و بسته به نوع کیست، شرایط بیمار و نظر پزشک با عمل جراحی برداشته می شود. نوع بدخیم این کیست ها معمولا کمترین درصد را دارد.

کیست های فیزیولوژیک

این نوع از کیست ها در سیکل یک تخمک گذاری ایجاد می شوند در سیکل تخمک گذاری، فولیکول ایجاد شده به جای اینکه اینکه پاره شود و تخمک را آزاد کند یک مایعی دور آن ایجاد می شود و و ایجاد کیست می کند این کیست ها بعد از دو تا سه دوره درمان دارویی و یا بدون درمان دارویی از بین می روند و مشکلی برای بیمار ایجاد نمی کند.

تاثیر سن در تشکیل کیست های تخمدان

کیست های تخمدان در هر سنی ممکن است به وجود آید شایع ترین زمان به وجود آمدن آنها سنین بین 15 تا 49 سالگی است اما بعد از دوران یائسگی این کیست ها اهمیت زیادی پیدا می کنند زیرا می توانند از نشانه های سرطان تخمدان باشند. در خانم ها جوان معمولا کیست های تخمدان خوش خیم هستند ولی زمانی که اندازه آنها بزرگ شود می تواند مشکلات زیادی از جمله پیچیدن تخمدان به دور خود و پارگی کیست های تخمدان را نیز ایجاد کند ولی معمولا در کیست های کوچکتر این اتفاقات معمولا کمتر رخ می دهد.

کیست های تخمدان

درمان کیست های تخمدان

بعد از تشخیص کیست ها توسط سونوگرافی پزشکان بسته به نوع کیست ها درمان های مختلفی را شروع می کنند. اگر این کیست ها عملکردی باشد با مصرف یک دوره کوتاه معمولا دو تا سه ماه استفاده از قرص های جلوگیری می توان روند رشد کیست را کنترل کرد. در مواردی که درمان کیست ها نیاز به جراحی داشته باشد این جراحی به صورت کم تهاجمی تقریبا در تمام موارد با لاپاراسکوپی انجام می شود و حدالامکان بدون اینکه تخمدان برداشته شود این جراحی انجام می شود حتی در مواقعی که کیست اندازه بزرگی داشته باشد.

کیست تخمدان و ناباروری

آیا بین کیست تخمدان و ناباروری ارتباطی وجود دارد؟

آیا با وجود کیست تخمدان می‌توان باردار شد؟

برخی از کیست های تخمدان می توانند با کاهش باروری همراه باشند. اما باید بگوییم که  به نوع کیست تخمدان بسیار بستگی دارد. در این مقاله سعی نموده ایم که به توضیح جامع و مفصل پیرامون کیست تخمدان و بارداری بپردازیم،  جهت کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه بهتر است که این متن را تا انتها مطالعه نمایید. پس ما را با ادامه مطلب همراهی کنید…

کیست تخمدان و ناباروری

کیست تخمدان که می تواند روی باروری تأثیر بگذارد شامل موارد زیر است:

آندومتريوز:  كيست هايي هستند كه در اثر بافت اضافی ايجاد مي شوند، شرايطي كه در آن بافت بطور معمول رحم (آندومتر) را دراز مي كند که در خارج از رحم رشد مي نماید. این کیست تخمدان ممکن است با مشکلات باروری همراه باشد.

کیست تخمدان ناشی از سندرم تخمدان پلی کیستیک: سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) شرایطی است که توسط بسیاری از کیست های کوچک در تخمدان ها ، دوره های نامنظم و سطح بالای هورمون های خاص مشخص می شود. این عارضه با تخمک گذاری نامنظم همراه می باشد ، که ممکن است در برخی از مشکلات به باروری منجر شود.

برخی از کیست های تخمدانی بر روی باروری هیچ تاثیری نمی گذارد، که شامل:

کیست فولیکولار: کیست های فولیکولار، مانند کیست لوتئوم کورپوس شایع ترین نوع کیست تخمدان هستند. کیست های فولیکولار در طی یک چرخه قاعدگی عادی شکل می گیرند و باعث ناباروری نمی شوند. در حقیقت ، کیست های فولیکولار در واقع نشان می دهند که عملکردهای لازم که منجر به باروری می شود، صورت نخواهد گرفت.

پلی کیستیک یا (sis-tad-uh-NO-muhs) رشدهایی در تخمدان است که از سطح تخمدان ها ناشی می شود. اگرچه ممکن است به درمان نیاز داشته باشند ، اما روی باروری تأثیر نمی گذارد.

کیست پوستی این کیست های جامد به جای مایع حاوی بافت – مانند پوست ، مویی هستند. کیست درموئید با ناباروری همراه نیست.

شایان ذکر است که گفته شود در صورتی که بیماری به این نوع کیست ها مبتلا شود، و نگرانی و دغدغه ای ذهنی از لحاظ باروری داشته باشد، حتما باید در اولین فرصت به متخصص زنان و زایمان و جراح زیبایی مراجعه نماید تا بعد از تشخیص و انتخاب بهترین نوع درمان ، فورا کیست را معالجه کند.اگر در درمان اهمال ورزد ممکن است که حجم کیست بزرگ شود و عوارض جبران ناپذیری را برای فرد به همراه داشته باشد که و درمان را به تاخیر بیاندازد.

کیست تخمدان چه علائم و نشانه هایی دارد؟

اگر کیست ایجاد شده در بیمار بزرگ باشد، در صورتی که دچار پارگی و خون رسانی به تخمدان را دچار اختلال کند علائمی را ایجاد می کند که شامل:

  • احساس ناخوشایند و شدید در ناحیه لگن
  • درد شدید در حین رابطه آمیزش جنسی
  • کم اشتهایی و عدم میل به غذا
  • تورم و التهاب در ناحیه شکمی
  • تکرر ادرار
  • دوره های نامنظم و سنگین یا بیش از حد سبک چرخه قاعدگی
  • اختلال و ناهنجاری در بارداری

چگونه کیست تخمدان بر باروری تاثیر می گذارد؟

در واقع باید متذکر شویم که کیست تخمدان هیچ گونه خللی را بر باروری وارد نمی کند، اما در صورت درمان و برداشتن تخمدان در حین تخلیه کیست، ممکن است که به پروسه باروری تاثیر بگذارد. اگر جراح و یا متخصص زنان و زایمان در درمان مجبور شود که هر دو تخمدان را همزمان با تخلیه کیست خارج کند، در آن صورت دیگر فرد تخمکی برای بارداری نخواهد داشت و در آینده حامله نمی شود.

دکتر لیلا تدین جراح و متخصص زنان و زایمان دارای بورد تخصصی زنان و زايمان از دانشگاه تهران، به بررسی و تشخیص بیماری های زنان می پردازد. برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با شماره 26329620 تماس بگیرید یا به آدرس اینستاگرام مراجعه کنید.

درمان کیست های تخمدانی 

درمان این نوع عارضه در بیشتر مواقع با دارو درمانی و یا هورمون ضد بارداری خواهد بود. در صورتی که با این روش ها کیست برطرف نشود، متخصص زنان و زایمان و جراح زیبایی از روش جراحی برای کیست تخمدان با استفاده از لاپاراسکوپی نیز که بسیار پرکاربرد می باشد، استفاده می کند و برای بیمار تجویز خواهد نمود.

اگر کیست های تخمدانی بدخیم  بلافاصله بعد از تشخیص از طریق معاینه فیزیکی و یا سونوگرافی درمان نگردد، عوارضی همچون تومور و یا سرطان را برای بیمار به همراه خواهد آورد. اما کیست های کوچک شکلاتی شکل به صورت خودکار و همراه با دوره قاعدگی برطرف می شود. کیست هایی نیز هستند که با مصرف برخی داروها برطرف می شوند.

منتطر نظرات و پیشنهادات شما عزیزان هستیم.

با تشکر مدیریت سایت دکتر لیلا تدین

دکتر لیلا تدین

جراح و متخصص زنان اخذ مدرک دكترای عمومی از دانشگاه علوم پزشكی تهران دريافت مدرك تخصصی جراح زنان و زايمان از دانشگاه علوم پزشكی تهران دارای بورد تخصصی زنان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفت + سیزده =