تهران، شمس آباد، خیابان استاد بنا، بالاتر از میدان ملت، مجتمع یاس، پلاک ۸۳۵، طبقه ۲، واحد ۵

دکتر لیلا تدین / بیماری و مشکلات زنان / همه چیز درباره کیست تخمدان (سایز، انواع، تشخیص و درمان)

0 / 5. 0

۸ دقیقه
کیست تخمدان

همه چیز درباره کیست تخمدان (سایز، انواع، تشخیص و درمان)

آنچه می خوانید...

تخمدان در حالت و شرایط عادی به اندازه یک بادام و یا حتی کوچکتر آن هستند. در هر ماه که یک تخمک از تخمدان آزاد می شود شروع به رشد می کند و دور آن را یک مایعی می گیرد و زمانی که به سایز آن به یک سانت یا یک سانت و نیم برسد می ترکد و تخمک را آزاد می کند. گاهی اوقات ممکن است این پارگی اتفاق نیفتد و تخمک تبدیل به کیست تخمدان شود. در خانم های زیر سن یائسگی یعنی زیر 50 سالگی کیست های تخمدان اکثرا بی علامت و خوش خیم هستند. اندازه کیست ها اهمیت زیادی دارند اگر این کیست ها زیر 3 سانتی متر باشند اصلا کیست محسوب نمی شوند و کیست های بالای 3 سانتی متر هم معمولا پس از مدتی از بین می روند.

کیست تخمدان شایع ترین بیماری مربوط به حوزه زنان است که فرد مبتلا به آن علائم و عوارض مختلفی را تجربه می کند. مهم ترین موارد موثر در درمان این مشکل، اندازه کیست تخمدان، انتخاب بهترین دکتر کیست تخمدان و نوع کیست است. در این مقاله به بررسی روش های تشخیص، درمان و انواع و اندازه های مختلف کیست تخمدان می پردازیم. با ما همراه باشید.

اندازه کیست تخمدان

همه خانم ها ممکن است در زندگی خود دچار عارضه کیست تخمدان شوند. اندازه کیست تخمدان ممکن است به گونه ای باشد که اصلا نیازی به درمان آن وجود نداشته باشد. در واقع سایز کیست تخمدان بیشتر از هر چیز به روند رشد آن بستگی دارد. بسیاری از کیست های تخمدان فانکشنال حدود 3 تا 5 سانتی متر هستند و نیازی به انجام جراحی برای درمان آن ها وجود ندارد.

اندازه کیست تخمدان برای جراحی

بیشترین سوالاتی که شما از ما می پرسید، درباره کیست تخمدان 10 سانتی، کیست تخمدان ۴ سانتی و کیست هفت سانتی تخمدان است. شما باید بدانید که اندازه کیست تخمدان برای جراحی باید بالاتر از 4 سانتی متر باشد. این نکته به این معناست که کیست ۳ سانتی تخمدان نیازی به جراحی برای درمان ندارد.

انواع کیست های تخمدان

کیست های تخمدان می توانند انواع مختلفی داشته باشند. مهم ترین انواع کیست تخمدان خطرناک و بی خطر عبارتند از:

کیست های پاتولوژیک

کیست تخمدان پاتولوژیک همان نوع کیست تخمدان است که باعث بروز بیماری می شود و دو نوع خوش خیم و بدخیم دارد. درمان دارویی برای این نوع کیست ها کارساز نیست و بایستی با جراحی درمان گردند. این نوع کیست ها معمولا دو نوع خوش خیم و بدخیم دارند.کیست های خوش خیم معمولا در بانوانی که در سنین باروری و جوان تر هستند تشکیل می شود و که شامل کیست های اندومتریوز یا کیست های شکلاتی یا خونی نام دارند. اگر فردی دارای این کیست باشد و هنگام نزدیکی درد زیادی داشته باشد حتما باید توسط بهترین دکتر کیست تخمدان که در زمینه آندومتریوز تخصص و تبحر دارد ویزیت شود.

این کیست ها به علت برگشت خون قاعدگی ایجاد می شود و باعث ایجاد چسبندگی، درد و مشکلات دیگر می شود. نوع دیگر کیست های خوش خیم وجود دارند که کیست های درموئید یا تراتوما نام دارند معمولا داخل ان کیست ها بقای مو، دندان یا استخوان جنین مشاهده می شود. این کیست ها با درمان دارویی جواب نمی دهد و بسته به نوع کیست، شرایط بیمار و نظر پزشک با عمل جراحی برداشته می شود. نوع بدخیم این کیست ها معمولا کمترین درصد را دارد.

کیست های فانکشنال

کیست تخمدان فانکشنال، بر خلاف نوع پاتولوژیک باعث بروز بیماری در فرد مبتلا نمی شود. درمان این کیست ها به کمک دارو ممکن است. این نوع از کیست ها در سیکل تخمک گذاری ایجاد می شوند؛ به این ترتیب که فولیکول ایجاد شده به جای اینکه پاره شود و تخمک را آزاد کند یک مایعی دور آن ایجاد می شود و و باعث بروز کیست تخمدان می شود. این کیست ها بعد از دو تا سه دوره درمان دارویی و یا بدون درمان دارویی از بین می روند و مشکلی برای بیمار ایجاد نمی کند.

در تصویر مربوطه انواع کیست تخمدان فانکشنال را می بینید. این نوع کیست ها به دو دسته فولیکولی و لوتئال تقسیم بندی می شوند.

کیست های تخمدان

کیست تخمدان چه علائم و نشانه هایی دارد؟

اگر کیست تخمدان ایجاد شده بزرگ باشد، علائمی شبیه به موارد زیر را تجربه خواهید کرد:

  • تکرر ادرار
  • درد همراه با تب و تهوع
  • کم اشتهایی و عدم میل به غذا
  • تورم و التهاب در ناحیه شکمی
  • اختلال و ناهنجاری در بارداری
  • درد شدید در حین رابطه آمیزش جنسی
  • احساس ناخوشایند و شدید در ناحیه لگندوره های نامنظم و سنگین یا بیش از حد سبک چرخه قاعدگی

تاثیر سن در تشکیل کیست های تخمدان

کیست های تخمدان در هر سنی ممکن است به وجود آیند اما شایع ترین زمان به وجود آمدن آن ها بین سنین بین 15 تا 49 سالگی است. بعد از دوران یائسگی این کیست ها اهمیت زیادی پیدا می کنند زیرا می توانند از نشانه های سرطان تخمدان باشند. در خانم های جوان معمولا کیست های تخمدان خوش خیم هستند ولی زمانی که اندازه آن ها بزرگ شود، می تواند مشکلات زیادی از جمله پیچیدن تخمدان به دور خود و پارگی کیست های تخمدان را نیز ایجاد کند ولی معمولا در کیست های کوچک تر این اتفاقات معمولا کمتر رخ می دهند.

کیست تخمدان و ناباروری

همان طور که در بخش های قبل گفتیم، کیست تخمدان انواع مختلفی دارد. انواعی از کیست های تخمدان که می توانند روی باروری تأثیر بگذارند شامل موارد زیر هستند:

آندومتريوز:  كيست هايي هستند كه در اثر بافت اضافی ايجاد مي شوند، شرايطي كه در آن بافت بطور معمول رحم (آندومتر) را دراز مي كند که در خارج از رحم رشد مي نماید. این کیست تخمدان ممکن است با مشکلات باروری همراه باشد.

کیست تخمدان ناشی از سندرم تخمدان پلی کیستیک: سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) شرایطی است که توسط بسیاری از کیست های کوچک در تخمدان ها، دوره های نامنظم و سطح بالای هورمون های خاص مشخص می شود. این عارضه با تخمک گذاری نامنظم همراه می باشد، که ممکن است در برخی از مشکلات به باروری منجر شود.

برخی از کیست های تخمدانی بر روی باروری هیچ تاثیری نمی گذارند. این انواع شامل موارد زیر هستند:

کیست فولیکولار: کیست های فولیکولار، مانند کیست لوتئوم کورپوس شایع ترین نوع کیست تخمدان هستند. کیست های فولیکولار در طی یک چرخه قاعدگی عادی شکل می گیرند و باعث ناباروری نمی شوند. در حقیقت ، کیست های فولیکولار در واقع نشان می دهند که عملکردهای لازم که منجر به باروری می شود، صورت نخواهد گرفت.

کیست درموئید: این کیست های جامد به جای مایع حاوی بافت – مانند پوست، مویی هستند. کیست درموئید با ناباروری همراه نیست. شایان ذکر است که گفته شود در صورتی که بیماری به این نوع کیست ها مبتلا شود، و نگرانی و دغدغه ای ذهنی از لحاظ باروری داشته باشد، حتما باید در اولین فرصت به متخصص زنان و زایمان و جراح زیبایی مراجعه نماید تا بعد از تشخیص و انتخاب بهترین نوع درمان، فورا کیست را معالجه کند. اگر در درمان اهمال ورزد ممکن است که حجم کیست بزرگ شود و عوارض جبران ناپذیری را برای فرد به همراه داشته باشد که و درمان را به تاخیر بیندازد.

در واقع باید متذکر شویم که کیست تخمدان هیچ گونه خللی را بر باروری وارد نمی کند، اما در صورت درمان و برداشتن تخمدان در حین تخلیه کیست، ممکن است که به پروسه باروری تاثیر بگذارد. اگر جراح و یا متخصص زنان و زایمان در درمان مجبور شود که هر دو تخمدان را همزمان با تخلیه کیست خارج کند، در آن صورت دیگر فرد تخمکی برای بارداری نخواهد داشت و در آینده حامله نمی شود.

درمان کیست های تخمدان

بعد از تشخیص کیست تخمدان توسط سونوگرافی، متخصص زنان بسته به نوع کیست ها درمان های مختلفی را شروع می کند. اگر این کیست ها عملکردی یا فانکشنال باشند، با مصرف یک دوره کوتاه معمولا دو تا سه ماه استفاده از قرص های جلوگیری می توان روند رشد کیست را کنترل کرد. در مواردی که درمان کیست ها نیاز به جراحی داشته باشد این جراحی به صورت کم تهاجمی تقریبا در تمام موارد با لاپاراسکوپی انجام می شود و حدالامکان بدون اینکه تخمدان برداشته شود این جراحی انجام می شود حتی در مواقعی که کیست اندازه بزرگی داشته باشد.

درمان این نوع عارضه در بیشتر مواقع با دارو درمانی و یا تجویز هورمون ضد بارداری صورت خواهد گرفت. در صورتی که با این روش ها کیست برطرف نشود، متخصص زنان و زایمان از روش جراحی برای کیست تخمدان با استفاده از لاپاراسکوپی استفاده می کند.

اگر کیست های تخمدانی بدخیم بلافاصله بعد از تشخیص از طریق معاینه فیزیکی و یا سونوگرافی درمان نشوند، عوارضی همچون تومور و یا سرطان تخمدان را برای بیمار به همراه خواهند آورد. اما کیست های کوچک شکلاتی شکل به صورت خودکار و همراه با دوره قاعدگی برطرف می شوند. کیست هایی نیز هستند که با مصرف برخی داروها قابل درمان می باشند.

عکس کیست تخمدان

بهترین قرص برای کیست تخمدان

بهترین قرص برای کیست تخمدان تنها در حالتی قابل تجویز است که دکتر کیست تخمدان شما را معاینه و نتایج آزمایش ها را بررسی کند. در غیر این صورت نباید به مصرف قرص برای کیست تخمدان به صورت خودسرانه بپردازید. چرا که عوارض این نوع داروها بسیار زیاد است و اگر بدون تجویز پزشک و به میزان نامناسب مصرف شوند، می توانند مشکلات جدی برای شما به همراه داشته باشند.

بهترین دکتر کیست تخمدان در تهران

بهترین دکتر کیست تخمدان در تهران پزشکی است که می توان از او به عنوان بهترین متخصص زنان نیز یاد کرد. چنین متخصصی می تواند با استفاده از دانش، مهارت و تجربه خود در زمینه تشخیص و درمان بیماری های مربوط به رحم و تخمدان علی الخصوص کیست تخمدان بهترین روش برای از بین بردن نگرانی ها و مشکلات را به شما پیشنهاد دهد.

دکتر لیلا تدین

جراح و متخصص زنان اخذ مدرک دكترای عمومی از دانشگاه علوم پزشكی تهران دريافت مدرك تخصصی جراح زنان و زايمان از دانشگاه علوم پزشكی تهران دارای بورد تخصصی زنان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

15 − 13 =