دکتر لیلا تدین / جراحی زیبایی زنان / چند روز بعد از عمل لابیا بخیه ها میوفته؟
۶ دقیقه
بخیه های لابیاپلاستی

چند روز بعد از عمل لابیا بخیه ها میوفته؟

آنچه می خوانید...

لابیاپلاستی یکی از جراحی های زیبایی ناحیه تناسلی زنان است. عمل لابیاپلاستی دارای بخیه های ظریف است. در این مقاله می خواهیم شما را با روش های مختلف لابیاپلاستی و بخیه های لابیاپلاستی آشنا کنیم. روش های عمل لابیا شامل دو روش جراحی و لابیاپلاستی با لیزر است که در صورت استفاده از هر کدام، نوع و میزان بخیه های مورد نیاز متفاوت خواهد بود.

نگاهی کلی به لابیاپلاستی

لابیاهای واژن در طول زمان به خصوص بعد از زایمان تغییر می کنند و بسیاری از عوامل می توانند باعث بزرگ شدن لابیاها و یا ناهمواری آن ها شوند و این مسئله می تواند برای زنان مشکلاتی ایجاد کند. خانم هایی که از شکل و اندازه لابیاهای واژن خود رضایت ندارند و این ناهمواری در لابیا باعث کاهش اعتماد به نفس آن ها می شود، می توانند با مراجعه به جراح متخصص به صورت سرپایی لابیاپلاستی را انجام دهند و از درد در هنگام رابطه جنسی خلاص شوند و یک ارتباط با کیفیت را تجربه کنند. در عمل لابیاپلاستی جراح متخصص زنان لبه داخلی یا لبه بیرون واژن را با انجام عمل تغییر می دهد. در این عمل مقداری از کلاهک کلیتوریس را هم می توان برداشت. به این عمل هودکتومی یا جراحی کلیتوریس گفته می شود.

لابیاپلاستی و هودکتومی همزمان

عوامل موثر روی بخیه های لابیاپلاستی

موارد مختلفی می توانند بر روی نوع بخیه های لابیاپلاستی، تعداد آن ها و زمان افتادن آن ها موثر باشند. روش انجام لابیاپلاستی و روش ایجاد برش ها از این عوامل موثر بر روی بخیه های عمل لابیا هستند که انتخاب از میان آن ها بر عهده جراح لابیاپلاستی است. در ادامه درباره این موارد توضیحات مفیدی را ارائه کرده ایم:

تکنیک انجام جراحی لابیاپلاستی

جراحی لابیاپلاستی برای کوچک کردن لابیا ماژور یا لابیا مینور واژن است. انتخاب هر یک از این روش ها به تشخیص پزشک و مشکلات لابیا بستگی دارد. در عمل لابیاپلاستی با جراحی قسمت های اضافی لابیا با تیغ های جراحی با دقت برداشته می شوند و به همین دلیل بخیه لازم می شود. انجام عمل لابیا با بیهوشی صورت می گیرد. بخیه های لابیاپلاستی در صورتی که جذبی باشند لازم به کشیدن آن ها نیست اما در صورتی که نیاز به کشیدن بخیه باشد باید به پزشک مراجعه کنید. در روش جراحی لابیا چون بخیه لازم است بعد از حدود یک هفته بخیه ها کشیده می شوند. تکنیک های عمل لابیا عبارتند از:

تکنیک تریم

در روش تریم بر روی لابیاهای واژن برش ایجاد و بخیه زده می شود. برای انجام این تکنیک دو برش صاف بر روی لابیاها ایجاد می شود و به کمک آن ها سایز لابیاها کاهش پیدا خواهد کرد.

تکنیک تریم لابیاپلاستی

روش وج

در روش وج برش به شکل V در لبه لابیا مینور زده می شود که بیش ترین بافت برداشته شده، بافت مرکزی است. این عمل در زمان طولانی تری انجام می شود و نتیجه بهتری دارد.

تکنیک وج لابیاپلاستی

روش انجام لابیاپلاستی

لابیاپلاستی را می توان با استفاده از متدهای جراحی و همچنین با استفاده از لیزر انجام داد. بسیاری از افراد به اشتباه فکر می کنند که در صورت انجام لابیاپلاستی با لیزر مونالیزا، دیگر بر روی لابیاها برشی ایجاد نمی شود. در صورتی که این تصور غلطی است. در ادامه در این باره بیشتر خواهید خواند.

لابیاپلاستی با متد جراحی

در روش جراحی لابیاپلاستی از تکنیک های تریم و وج (که در بخش قبل مورد بررسی قرار داده شدند) استفاده می شود. برای انجام این تکنیک ها از وسایل معمولی جراحی بهره گرفته می شود. همچنین بیهوشی برای افزایش راحتی شما و داشتن یک لابیاپلاستی بدون درد لازم است.

لابیاپلاستی با لیزر

لابیاپلاستی با لیزر دارای مزیت های زیادی است. در این روش در کمترین زمان و در یک ساعت انجام می شود. در لیزر هم به بخیه نیاز است چون از لیزر برای برش دادن استفاده می کنند اما در این روش به کشیدن بخیه نیازی نیست و از بخیه های جذبی استفاده می شود. استفاده از لیزر برای انجام عمل لابیا می تواند دقت جراح حین جراحی و ایجاد برش ها را افزایش دهد و دوران نقاهت جراحی را کاهش دهد.

انواع بخیه و جنس نخ بخیه لابیاپلاستی

بخیه های لابیاپلاستی در دو نوع جذبی و کشیدنی(غیر جذبی) است. بخیه های جذبی درد کمتری دارند. این نوع نخ با آنزیم طبیعی بدن سازگار است و جذب بدن می شود. این نخ از استریل است.  بخیه های کشیدنی یا غیر جذبی نیاز به کشیدن دارند و شامل نخ نایلونی، سیلک و پلی استر، پلی پروپیلین است. این رشته نخ ها به آسانی از بافت عبور می کنند. نخ های لابیاپلاستی از جنس سیلک، کرومیک و… است. نخ ها دارای قیمت متفاوتی است. پزشک باید نخی را استفاده کند که دارای کیفیت و از لحاظ درمانی و اقتصادی برای فرد به صرفه باشد. مهمترین عامل در انتخاب نخ عدم ایجاد کشش در بریدگی ها است.

چند روز بعد از عمل لابیا بخیه ها میوفته؟

مدت جوش خوردن بخیه های لابیاپلاستی بستگی به نوع نخ و بدن فرد دارد. مدت زمان معمول برای جوش خوردن بخیه حدود پنج تا هفت روز است. با شروع ترمیم جای زخم بخیه ها خارش ایجاد می شود که بر اساس نوع نخ استفاده شده، افتادن بخیه ها یا کشیدن بعد از دو هفته انجام می شود. هر چه نخ ظریف تر باشد به زمان کمتری برای جذب نیاز دارد.

بنر ماوراطب دکتر تدین

مراقبت از بخیه ها بعد از لابیاپلاستی

زمان جوش خوردن بخیه ها به طرز بخیه زدن پزشک بستگی دارد. اگر پزشک اصولی بخیه ها را زده باشد در زمان کمتری بخیه ها جوش می خورند؛ پس مهارت و تجربه پزشک هم، مهم است. برای مراقبت از بخیه ها بعد از عمل لابیا از نشستن و یا خوابیدن روی آن ها جلوگیری کنید. جوش خوردن بخیه ها به بستگی به عوامل مختلفی دارد از جمله: بافت واژن، تغذیه، سن و وضعیت جسمی. مراقبت های بعد از عمل لابیاپلاستی در نتیجه عمل مهم است. انجام موارد زیر در مراقبت از بخیه ها مهم است:

  • پمادهای تجویز شده توسط پزشک برای سوزش و کاهش تورم را هر نیم ساعت استفاده کنید.
  • از کمپرس یخ تا 48 ساعت بعد از جراحی برای ترمیم بخیه های لابیاپلاستی استفاده  کنید.
  • توصیه های پزشک را در روز های اول بعد از عمل لابیاپلاستی جدی بگیرید.
  • در هفته اول بعد از عمل لابیاپلاستی رانندگی و پیاده روی نکنید.
  • از رابطه جنسی تا  دو ماه بعد از عمل خودداری کنید.
  • محل عمل را بعد از شستشو، خشک نگه دارید.
  • از فعالیت های سنگین ورزشی بپرهیزید.
  • از توالت فرنگی استفاده کنید.
  • از دویدن و پریدن بپرهیزید.

نکات مهم در مورد بخیه لابیاپلاستی

اگر بخیه های کشیدنی باز شدند به پزشک مراجعه کنید تا برای جوش خوردن بخیه پماد یا هر دارویی که لازم است را تجویز کند تا جای باز شده جوش بخورد. همچنین اگر خونریزی ایجاد شد امکان دارد پزشک ترمیم دوباره انجام دهد. اگر در هنگام شستشو به محل بخیه زده فشار وارد شود یا محل دچار کشیدگی شود امکان دارد بخیه ها دچار آسیب شود یا عفونت ایجاد شود. رعایت نکات گفته شده را بهتر است تا 40 روز بعد از کشیدن بخیه ادامه دهید. اگر در مرحله جوش خوردن بخیه موردی ایجاد نشود عمل بدون عوارضی را انجام داده اید. بعد از کشیدن بخیه ها از کرم های رفع اسکار جراحی برای ترمیم استفاده کنید.

دکتر لیلا تدین

جراح و متخصص زنان اخذ مدرک دكترای عمومی از دانشگاه علوم پزشكی تهران دريافت مدرك تخصصی جراح زنان و زايمان از دانشگاه علوم پزشكی تهران دارای بورد تخصصی زنان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

16 − پانزده =

درخواست مشاوره رایگان!