تهران، شمس آباد، خیابان استاد بنا، بالاتر از میدان ملت، مجتمع یاس، پلاک ۸۳۵، طبقه ۲، واحد ۵

0 / 5. 0

۴ دقیقه
حاملگی پوچ چیست؟

حاملگی پوچ

آنچه می خوانید...

حاملگی پوچ

حاملگی پوچ یک رویدادی است که امکان دارد برای هر کسی اتفاق بیفتد . اگرچه ضربان قلب جنین در 6 الی 8 هفته نخست بارداری مشاهده نشود حاملگی پوچ می باشد .

حاملگ پوچ موضوعی است که بیشتر افراد از اطلاع آن بسیار نارحت می شوند . حاملگی پوچ را می توان تحت نظر یک متخصص زنان درمان کرد . دکتر لیلا تدین متخصص ناباروری می تواند به کسانی که دچار حاملگی پوچ شده اند کمک شایانی کند . جهت مشاوره و وقت دهی می توانید با شماره های 26329620-021 و 09366061382 تماس حاصل فرمائید .

حاملگی پوچ بر اثر چه عواملی به وجود می آید

حاملگی پوچ نخست همچون یک بارداری طبیعی مشاهده می شود . یکی از علائم حاملگی پوچ حالت تهوع – استفراغ شدید می باشد . جهت جلوگیری از عوارض حاملگی پوچ می بایستی بافت پوچ کاملا از رحم مادر تخلیه شود .

این موضوع مخصوصا برای مادری که روی تخت سونوگرافی می باشد و انتظار خبر بدی را ندارد مسئله بسیار ناراحت کننده ای می باشد که متوجه شود بارداری اش پوچ می باشد و جنین هیچگونه وجود خارجی ندارد .

در وضعیت عادی زمانی که زن و شوهری با منظور بچه دار شدن اقدام به برقراری رابطه جنسی می کنند اگرچه شرایط مهیا باشد یک اسپرم که از همه سریع تر می باشد و قوی تر است خودش را به تخمکی که از تخمدان زن آزاد شده می رساند و آن ر ا بارور می کند . تخمکی که بارور شده است به سمت رحم حرکت می کند و در آن جا آغاز به لانه گزینی می کند و به دیواره ر حم خود را می چسباند .

این مرحله که به اتمام برسد و لانه گزینی به خوبی اجرا شود تقسیمات سلولی جنین هم شروع می شود و جفت کم کم شکل می گیرد و بارداری پروسه عادی خود را ادامه دهد . اما برخی اوقات اختلالی در این پروسه به وجود می آید که باعث می شود بارداری پوچ اتفاق بیفتد . یعنی در طول یک پروسه غیر طبیعی سلول های جنین ادامه پیدا نمی کند یا اصلا آغار نمی شود و این دوره باعث پوچی بارداری می شود و حاملگی پوچ رخ می دهد . در این حالت زن ساک حاملگی را دارد و جفت هم به وجود آمده است اما جنین هیچ وجودی ندارد .

در این موقع پزشک در زمان سونوگرافی تنها یک سوراخ سیاه می بیند که همان ساک حاملگی می باشد . متاسفانه بدن به صرف تشکیل ساک فکر می کند فرد باردار است . به همین دلیل سطح هورمون بتا در خون افزایش پیدا کرده است و به مرور زمان علائم بارداری خود را نشان می دهد

حاملگی پوچ
حاملگی پوچ

حاملگی پوچ هنگامی اتفاق می افتد که نوعی نقص کروموزومی در تخمک بارور شده ایجاد شده باشد و بدن به صورت هوشمنداه ی برای این که از تشکیل جنین ناقص جلوگیری کند اجازه متشکل شدن به آن ها را نمی دهد اما این مساله هیچگونه ارتباطی به ساک حاملگی ندارد و به همین دلیل است که احتملا در سونوگرافی به فرد گفته می شود که ساک حاملگی مشاهده می شود اما جنین در آن وجود ندارد .

این ساک اصولا به اندازه 20 الی 22 میلی متر رشد می کند بدون این که جنین در آن وجود داشته باشد . اصولا بارداری پوچ نه از روی علائم که به موقع انجام شود تشخیص داده می شود البته در بیشتر مواقع پزشک از فرد می خواهد10 روز تا 14 روز صبر کند و دوباره اقدام به سونوگرافی کند تا موقعیت جنین مجددا بررسی شود . دلیل هم این می باشد  که امکان دارد بارداری درست در زمانی که  فرد تصور می کند رخ داده است و جنین به این زمان نیاز داشته تا رشد طبیعی داشته باشد . در آخر بدن پوچ بودن بارداری  را متوجه می شود و عمل سقط به صورت عادی شروع  می شود اما برخی اوقات احتیاج است که نوعی روش پزشکی در این سقط دخیل باشند که البته این موضوع به تشخیص پزشک بستگی دارد

دکتر لیلا تدین

جراح و متخصص زنان اخذ مدرک دكترای عمومی از دانشگاه علوم پزشكی تهران دريافت مدرك تخصصی جراح زنان و زايمان از دانشگاه علوم پزشكی تهران دارای بورد تخصصی زنان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

چهار × 3 =