تهران، شمس آباد، خیابان استاد بنا، بالاتر از میدان ملت، مجتمع یاس، پلاک ۸۳۵، طبقه ۲، واحد ۵

0 / 5. 0

۸ دقیقه
تشکیل زگیل تناسلی خانم ها

زگیل تناسلی زنان

آنچه می خوانید...

یکی از شایع ترین بیماری های مقاربتی زگیل تناسلی می باشد. متاسفانه امروزه زگیل تناسلی یکی از بیماری های شایع در بین خانم های جوان است که کمتر به آن اهمیت داده می شود. این بیماری از طریق پوست و در 99 درصد موارد از طریق رابطه جنسی انتقال پیدا می کند و در یک درصد باقی مانده که معمولا به ندرت این اتفاق می افتد. چون این ویروس در محیط خارج از بدن می تواند در مدت کوتاهی زنده بماند بنابراین از راه هایی مانند اپیلاسیون، استخر، حوله آلوده و سونا ممکن است از فردی به فرد دیگر منتقل شود که احتمال ابتلا از این راه کمتر می باشد. پیشگیری از ابتلا به این بیماری و کنترل آن یکی از عوامل بسیار مهم افزایش آگاهی و دانش نسبت به آن است و هرچه جامعه آگاه تر و دانش افراد بیشتر باشند، کنترل بیماری نیز راحت تر خواهد بود.

توضیحات دکتر لیلا تدین در مورد زگیل تناسلی

زگیل تناسلی چیست؟

زگیل تناسلی زنان معمولا به شکل یک خال گوشتی در ناحیه تناسلی و نواحی اطراف آن خود را نشان می دهد و ممکن است به صورت متعدد و پراکنده یا به صورت به هم پیوسته و خوشه ای باشد.

 

علائم زگیل تناسلی

 • زائده توپی شکل و برجسته و بسیارسفت
 • رنگ این زائده، به رنگ پوست بدن
 • داشتن ترشح و رطوبت از محل زگیل
 • گاهی در اطراف دهان، زبان و لب (در صورتی که رابطه ای جنسی دهانی داشته باشند)
 • درد و خارش در موضع زگیل
 • داشتن خونریزی درد و انسداد مجاری ادرار
 • و…

زمانی که زگیل در ناحیه تناسلی افراد رشد می کند، اغلب افراد از نشان دادن آن به متخصص احساس خجالت و شرمندگی می کنند اما وقتی که بزرگ تر می شود ناچار خواهند شد که به متخصص زنان و زایمان مراجعه نمایند. تا بعد از تشخیص مناسب ترین درمان را تجویز نماید.

متخصص در ابتدا بعد از بررسی و معاینه روتین و ساده را انجام می دهد اما بعد از آن مقداری از زگیل را برداشته و به آزمایشگاه جهت بررسی و تشخیص نهایی ارسال می کند تا تایید شود که زگیل یا تب خال تناسلی می باشد.

زگیل تناسلی چه علائمی دارد؟

علت تشکیل زگیل تناسلی

عامل این بیماری ویروسی به نام پاپیلومای انسانی یا HPV  است که بسیار فعال بوده و به راحتی از طریق تماس های پوستی منتقل می شود؛ حتی زمانی که در رابطه جنسی از کاندوم استفاده شود. این ویروس دارای بیش از 100 تیپ مختلف می باشد که 40 تیپ آن پتاسیل ایجاد زگیل در ناحیه تناسلی را دارد.

زگیل تناسلی یک سری دانه های ریزی و خال های زیر پوستی هستند که در اطراف کشاله ران و تناحیه تناسلی خود را نشان می دهند. به دلیل اینکه کاندوم این مناطق را پوشش نمی دهد این بیماری به راحتی از یک فرد به فرد دیگر منتقل می شود.

 

راه های انتقال زگیل تناسلی

راه های انتقال این بیماری عمدتا از طریق روابط جنسی است اما راه های دیگری مانند استخر و سونای عمومی، توالت فرنگی مشترک و همین طور روش های اپیلاسیون که به صورت غیربهداشتی انجام شود می تواند باعث انتقال این بیماری شود که البته احتمال آن از دیگر روش ها کمتر است. اگر سیستم ایمنی فرد سالم باشد بدن سعی می کند این بیماری را از بین ببرد و تا حد زیادی می تواند در محدود کردن این ویروس موفق باشد. بنابراین یکی از راه های کنترل این بیماری تقویت سیستم ایمنی بدن می باشد.

 

آیا زگیل تناسلی کشنده است؟

انواع ویروس هایی که ناحیه تناسلی را درگیر می کند به دو نوع پرخطر و کم خطر طبقه بندی می شود. بیشتر از 90 درصد موارد ابتلای به زگیل تناسلی از ویروس های کم خطر، عمدتا از تیپ های 6 و 11 تشکیل شده اند و حدود 10 درصد از موارد ابتلا به تیپ های خطرناک که عمدتا با شماره های 16 و 18 شناخته می شوند، به وجود می آیند. دلیل پر خطر بودن برخی از این ویروس ها است که امکان زمینه ساز بودن بروز سرطان در برخی از نواحی بدن باشد. نواحی که ممکن است درگیر سرطان شوند در درجه اول دهانه رحم در خانم ها، دهان، مری حلق و همینطور مقعد در هر دو جنس می باشد.

نکته ای که باید به آن توجه داشت این است که ابتلا به این بیماری مستقیما به منزله ابتلا به سرطان نسیت بلکه این زگیل یا ویروس باعث ایجاد زمینه بروز این سرطان ها را فراهم می کند و اگر این بیماری به سرعت تشخیص داده نشود و اگر اقدامات لازم در مورد آن انجام شود تا حد زیادی می توان امیدوار بود که از ابتلا به سرطان اجتناب شود.

 

تشخیص زگیل های تناسلی در زنان

تشخیص زگیل تناسلی چگونه صورت می گیرد؟

یکی از بیماری های پوستی و عفونی که در حین آمیزش و از راه تماس مستقیم با بیمار ناقل به STD  منتقل می شود، زگیل مقاربتی یا زگیل تناسلی می باشد که مسری است و با اولین رابطه جنسی منتقل می گردد. باید بگوییم که زائده های پوستی می تواند هم در اطراف ناحیه تناسلی و هم در اطراف ناحیه مقعدی ظاهر گردد.

در فرد مبتلا به زگیل تناسلی ممکن است هیچ گونه علامتی از این بیماری را نشان ندهد. در واقع طبق آمارهای موجود نزدیک به 80 درصد افرادی که مبتلا هستند هیچگونه علامتی ندارند. افراد این ویروس را از طریق رابطه جنسی منتقل می کنند و شاید این ویروس ماه ها و سال ها بعد فعال شود و خود را نشان دهد. اما 20 درصد افراد با دو سری علامت در خود یا شریک جنسی خودشان به وجود بیماری مشکوک می شوند و به پزشک مراجعه می کنند. یا زگیل ها داخل واژن آن ها قرار دارد و با لکه بینی، درد و سوزش حین رابطه جنسی متوجه می شوند یا وجود دانه های ریز و خال های زیر پوستی اطراف کشاله ران مقعد و ناحیه تناسلی احساس می شود که رو به رشد است.

تست پاپ اسمیر چگونه در تشخیص زگیل تناسلی کمک می کند؟

متخصص زنان و زایمان به شدت تاکید می کند که خانم هایی که 35 سال سن دارند باید هر ساله یک بار تست پاپ اسمیر را انجام دهند. این آزمایش کمک می کند که سلول هایی که دهانه رحم و واژن مورد بررسی قرار گیرد. این تست کمک شایان می کند تا عفونت و سرطان هایی که در رحم رخ داده نیز نمایان شود. در معاینه دهانه رحم وسیله ای به نام اسپکولوم قرار داده می شود و اقدام به دریافت نمونه از رحم می نمایند.

با انجام این تست کمک شایانی به بیمار می شود تا غربالگری به هر نوع بیماری رخ داده شده در ناحیه تناسلی و رحم می شود.

 

درمان زگیل تناسلی

درمان زگیل تناسلی

اگر خانمی با فرد ناقل این بیماری رابطه داشته باشد باید حتما به متخصص زنان مراجعه کند تا اقامات درمانی مانند آزمایش پاپ اسمیر و یا تست سرطان دهانه رحم را انجام دهد و در صورتی تست پاپ اسمیر مثبت بود آزمایش تست دهانه رحم را هم انجام دهد. ویروس HPV  بیش از 100 نوع و تیپ مختلف دارد که از بین آنها تیپ های  16 و 18 بیشترین ارتباط را با سرطان دارند. انواع دیگر HPV  که باعث بروز زگیل در ناحیه تناسلی می شوند جزو تیپ های 6 و 11 هستند که معمولا ریسک سرطانی بالایی ندارند.

مسئول 70 درصد سرطان های رحم و دیگر سرطان های مرتبط با ویروس HPV  تیپ 16 و 18 هستن که معمولا تظاهر بالینی ندارند. بنابراین به همه بانوان توصیه می شود که سالانه حتما تست پاپ اسمیر را انجام دهند زیرا ممکن است به این ویروس که به صورت نهفته و بدون علائم است مبتلا باشند.

از جمله دیگر روش های درمان زگلی تناسلی می تان به موارد زیر اشاره نمود:

 • استفاده از داروی موضعی پودوفیلین که خیلی مورد استقبال افراد قرار نمی گیرد.
 • روش انجماد یا کرایوتراپی است.
 • موثرترین و دقیق ترین روش، استفاده از لیزرهای تخریبی است.
 • درمان با عمل
 • سوزاندن با الکتروکوتر

البته هیچ کدام از این روش ها منجر به درمان کامل بیماری نمی شود و مهم ترین کاری که این روش ها انجام می دهند این است که بار ویروس را در ناحیه مبتلا کم کند تا بدن بتواند راحت تر بر این ویروس غلیه کند. انتخاب روش را پزشک با توجه به شرایط بالینی فرد بیمار تعیین می کند.

 

پیشگیری از ابتلا به زگیل تناسلی

اگر افراد برای درمان این بیماری دیرتر اقدام کنند این مساله منجر به پیچیده شدن درمان این بیماری می شود.  بهترین راه برای عدم ابتلا به این بیماری واکسناسیون قبل از اولین تماس جنسی، پرهیز از روابط جنسی خارج از چهارچوب خانواده و همینطور محدود کردن شرکای جنسی می باشد که بدین ترتیب می توان تا حد زیادی از بروز این بیماری پیشگیری کرد. واکسیناسیون علیه این بیماری توسط واکسنی به نام گارداسیل انجام می شود.

واکسن گارداسیل حاوی پروتئین های غیرفعال شده این ویروس است، نه ویروس زنده کشته شده یا ضعیف شده HPV. بنابراین تزریق آن باعث این بیماری منجر به سرطان نمی شود. پروتئین های موجود در این واکسن باعث افزایش ایمنی بدن در برابر این ویروس می شود و بدن را در برابر ویروس های نوع 6  11  16  و 18 محافظت می کند.

اهمیت تزریق واکسن گارداسیل از زبان دکتر لیلا تدین

سن مناسب برای تزریق واکسن گارداسیل

سن مناسب برای تزریق این واکسن از طرف سازمان غذا و دارو سن 12 تا 30 سالگی برای دختران و پسران است. تزریق واکسن در سه نوبت انجام می شود. نوبت دوم دو ماه بعد از تزریق نوبت اول و نوبت سوم 6 ماه بعد از تزریق نوبت اول انجام می شود. تزریق واکسن باید قبل از شروع اولین رابطه جنسی انجام شود.

دکتر لیلا تدین

جراح و متخصص زنان اخذ مدرک دكترای عمومی از دانشگاه علوم پزشكی تهران دريافت مدرك تخصصی جراح زنان و زايمان از دانشگاه علوم پزشكی تهران دارای بورد تخصصی زنان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

10 − نه =