دکتر لیلا تدین / جراحی زیبایی زنان / لابیاپلاستی چگونه انجام می‌شود؟
۱۰ دقیقه

لابیاپلاستی چگونه انجام می‌شود؟

آنچه می خوانید...

لابیاپلاستی نوعی جراحی زیبایی زنان است، که با هدف کوچک کردن اندازه لابیا مینور (لب کوچک و داخلی) و لابیا ماژور (لب بزرگ و خارجی) انجام می شود. بسیاری از زنان، از بزرگ بودن لابیاهای خود رنج می برند و گاهی از پوشیدن لباس های تنگ خجالت می کشند. لابیاپلاستی علاوه بر اهداف زیبایی، اهداف درمانی نیز دارد. بزرگ بودن لابیاها در بسیاری از موارد، می تواند منجر به بروز مشکلات ادراری، و یا عفونت مجاری ادراری نیز شود. لابیاپلاستی به رفع چنین مشکلاتی نیز کمک می کند.

لابیاپلاستی چیست؟

لابیاها (لب های اطراف واژن) در اطراف دهانه واژن قرار دارند. لابیای بیرونی به عنوان لابیاماژور و قسمت بزرگ لبه واژن بوده که چین های بزرگتری برای محافظت از اندام های تناسلی خارجی شما داشته و پس از بلوغ با موهای ناحیع تناسلی پوشانده می‌شود. لب ها یا چین های داخلی که تحت عنوان لابیای مینور شناخته می‌شود همان لبه های کوچک واژن بوده که از دهانه مجرای ادرار و واژن محافظت می‌کنند. لابیاپلاستی به عنوان یکی از عمل های زیباسازی و جوان سازی واژن شناخته شده و به معنای اصلاح فرم و برش بخشی از لب های درونی واژن (لابیامینور) و یا لب های بیرونی واژن (لابیاماژور) می‌باشد. به طور معمول از لابیاپلاستی برای ایجاد کردن ظاهر مناسب روی بخش لابیامینور که نزدیک ترین چین ها به کلیتوریس بوده انجام می‌شود. در این عمل جراحی اندازه و طول لبه های واژن کاهش یافته تا آلت تناسلی ظاهر بهتری پیدا کرده و در زیر قسمت لابیاماژور آویزان نشود. دلایل مختلفی مانند افزایش سن، بارداری و زایمان، ژنتیک، تغییرات در وزن شما و … در بزرگ شدن لابیا نقش دارند. به طور کلی اندازه مشخصی برای اندازه و شکل لبه واژن وجود ندارد اما در این جراحی می‌توان مقدار اضافی کلاهک کلیتوریس را نیز برداشته و برای رفع عدم تقارن لابیاها نیز انجام شود.  

لابیاپلاستی با لیزر مونالیزا به ایجاد تغییرات دلخواه در ناحیه لابیاها که بخش خارجی دهانه واژن قرار گرفته اند، گفته می شود. درواقع لابیاها همان لبه های واژن هستند که به علت بزرگ شدنشان بیش از نیاز و حد معمول می توانند مشکلاتی از جمله احساس درد و ناراحتی برای زنان ایجاد کند یا حتی شکل و شمایل واژن را  زنان از زیبایی بیاندازند. پس لابیاپلاستی هم می تواند مصرف پزشکی و زیبایی و هم درمانی جهت بهبود و زیباسازی انجام گیرد.

دلایل انجام لابیاپلاستی

هر فردی دلایل فیزیولوژیکی و روانی، برای انجام لابیاپلاستی دارد. برخی از این دلایل عبارتند از:

 • پوست اضافی و آویزان در نواحی اطراف واژن، که می تواند منجر به بروز درد و ناراحتی حین رابطه جنسی شود، که اصطلاحا دیسپارونی نامیده می شود.
 • بزرگی و یا اصطلاحا هایپرتروفی لابیاها که مانع از پوشیدن لباس های تنگ در زنان خواهد شد. بزرگ بودن لابیا می تواند یکی از علل بروز عفونت در ناحیه تناسلی باشد، زیرا خانم ها اغلب به هنگام تمیز کردن این ناحیه با مشکل روبرو می شوند.
 • تسکین درد ناشی از نشستن های طولانی مدت
 • رفع مشکلات بی اختیاری ادرار و یا حتی عفونت های مجاری ادراری
 • رفع درد، سوزش و درمان خارش واژن
 • افزایش اعتماد به نفس جهت بهبود رابطه جنسی
 • رفع علائم ناخوشایند و ناراحتی مانند احساس تراشیدگی، تغییر رنگ و سفتی زیاد

تکنیک های لابیاپلاستی

در این شیوه جراحی، ابتدا بافت اضافی لابیا برداشته می شود. تکنیک هایی که در این شیوه جراحی مورد استفاده قرار می گیرند، به شرح زیر می باشد:

Trim Technique

این روش زمانی استفاده می شود که لابیاها بزرگ تر از حد نرمال باشند. در این حالت، پوست اضافی لابیا جدا می شود و لبه باز و جدید، نزدیک به یکدیگر بخیه زده می شود. یکی از مزایای این روش این است که، قسمت صورتی تر کناره های لابیا، ما بین چین های لابیای بزرگ قرار می گیرد. تکنیک Trim، ظاهر طبیعی لابیا را تغییر می دهد. این روش، احتمال بروز اختلالات ارگاسم را افزایش می دهد، و موجب از بین رفتن تیرگی پوست و مخاط اطراف این ناحیه، و لبه طبیعی لابیای مینور می شود.

Wedge Technique

در این روش، یک قسمت از لابیای مینور برداشته و برش به چین های طبیعی لابیا انتقال داده می شود. این تکنیک، باعث حفظ مخاط طبیعی و لبه پوست، و حساسیت لابیا می شود، و نتایج زیبایی را به حداکثر می رساند.

Deepithelialization Technique

این روش، عمیق کردن ناحیه مرکزی لابیا، بدون آسیب به لبه های طبیعی لابیای مینور را شامل می شود. طول قطعه برداشته شده نباید بزرگ تر از طول کلیتورال به سمت بخش پشتی لابیای مینور باشد. از مزایای ای روش این است که به عصب، بافت و سیستم لنفاوی آسیبی وارد نمی شود.

لابیاپلاستی

کاندیدای لابیاپلاستی

 • افرادی که در حین رابطه جنسی درد و ناراحتی زیادی را به خاطره بافت های بیرونی متحمل می شوند.
 • خانم هایی که از شکل ظاهری و فیزیکی واژن خود ناراضی اند.
 • خانم هایی که در حین پوشیدن لباس های تنگ و شلوارهای چسبان احساس خارش و سوزش می کنند.
 • افرادی که لابیاهای آنان متقارن نیست و در برخی از حرکات ها همچون ورزش شنا، دوچرخه سواری و راه رفتن احساس ناراحتی می نمایند.

مزایای لابیاپلاستی

ایراداتی که در لبه ها و لابیاهای واژن ممکن است پیش بیاید دلایل زیادی مثل ژنتیک و وراثت یا زایمان های طبیعی متعدد و… دارند. استفاده از این روش بسیار جدید برای رفع این مشکلات مزایای زیادی را به همراه می آورد که عبارتند از:

 • زیباتر شدن لابیاهای واژن
 • افزایش تحریک پذیری و حساسیت لابیاها
 • افزایش میل جنسی
 • جلوگیری از آسیب دیدن بافت های عصبی و سیستم لنفاوی
 • کوچک شدن لبه طبیعی لابیاها
 • حفظ مخاط طبیعی در پوست و لبه ی لابیاها
 • از بین رفتن رنگدانه های پوست و مخاط اطراف واژن
 • جلوگیری از هایپرتروفی یا بزرگ شدن لابیا
 • کمترین میزان برش و اجتناب از زخم و خونریزی

چه کسانی نباید لابیاپلاستی را انجام دهند؟

دختران زیر 18 سال به دلیل این که هنوز در مرحله بلوغ جنسی هستند و لابیاها بعد از سن بلوغ تا اوایل جوانی همچنان در حال رشد هستند، نباید عمل لابیاپلاستی را انجام دهند. خانم هایی که سنشان بیشتر از 55 می‌باشد نیز به دیل دیرجوش خوردن زخم ها در سنین بالا و احتمال عفونت نیز کاندیدای مناسبی برای انجام این عمل نیستند. همچنین خانم های باردار، بانوان مبتلا به زگیل تناسلی یا تبخال تناسلی و عفونت های واژینال نباید لابیاپلاستی انجام دهند، زیرا هرگونه دستکاری باعث تشدید زخم ها، التهاب و عفونت می‌شود.

بهبودی و دوران نقاهت پس از جراحی لابیاپلاستی

اکثر بیماران پس از گذشت یک هفته می‌توانند به سر کار خود برگشته و بعد از دوهفته این ناحیه به خوبی بهبود یافته و پس از شش هفته کاملا به حالت عادی برمی‌گردد.  با استفاده از کمپرس سرد که با کمک لباس زیر و یا پوشش طبی روی محل جراحی نگه داشته می‌شود، می‌توان به کاهش درد و تورم کمک کرد.

عوارض بعد از عمل لابیاپلاستی

احتمال ایجاد عوارض ناشی از این عمل زیبایی بسیار نادر است، با انتخاب پزشک مناسب می‌توانید موارد احتمالی را به حداقل برسانید. عوارض مرتبط با لابیاپلاستی مانند جراحی های دیگر شامل خونریزی، خون، کبودی، تورم و عفونت است. توجه داشته باشید که درد، کبودی و تورم تا دو هفته پس از عمل طبیعی بوده و در این مدت ادرار کردن و نشستن نیز ممکن است ناراحت کننده باشد. ممکن است تا یک هفته یا بیشتر خونریزی داشته باشید. برای جذب خونریزی با مشورت و هماهنگی پزشک خود می‌توانید از یک پد استفاده کنید.

لابیاپلاستی با لیزر قابل انجام است؟

این روش جراحی با کاهش لابیای ماژور یا مینور، و شکل دادن به لابیا ها با دستگاه لیزر و به صورت تخصصی به متعادل سازی ناحیه می پردازد. بافت اضافه لابیا ها توسط اشعه لیزر بریده شده و بخیه زده می شود. این جراحی با بی حسی ناحیه انجام می گیرد.

مزایای لابیاپلاستی با لیزر

جراحی لابیاپلاستی که با لیزر انجام می گیرد، ایمن تر بوده و نتایج بهتری را نسبت به جراحی لابیاپلاستی با تیغ جراحی دارد. لیزر ، فرایند انعقاد خون را شبیه سازی می کند، بدین ترتیب خونریزی وجود ندارد. در این روش لابیاپلاستی، احتمال ایجاد جای زخم پس از جراحی کمتر شده و ورم ناحیه درمان نسبت به روش های سنتی کمتر است. دوره نقاهت نیز بسیار کوتاه تر است. لیزر نه تنها قسمت خارجی ناحیه تناسلی را شکل داده بلکه خاصیت کشسانی و ضخامت بافت آن ناحیه را نیز افزایش می دهد. همچنین با شبیه سازی فرایند کلاژن سازی، کیفیت پوست را افزایش می دهد.

لابیاپلاستی با لیزر برای چه کسانی مفید است؟

 • زنانی که لابیای مینور شان بیش از حد بزرگ شده است.
 • زنانی که سایز لابیای مینور به علت ورم ، سایش، باد کردن و زخم ، تغییر می کند.
 • زنانی که از ناهنجاری ورم مکرر و درد و احساس ناراحتی هنگام پوشیدن لباس های تنگ، رنج می برند.
 • زنانی که سایز نامتعارف لابیای مینور در آنها، موجب مشکل در ظاهر و نازیبا شدن محل می شود.
 • آتروفی یا لاغری بیش از حد واژن باافزایش سن و کاهش کلاژن سازی در پوست ناحیه واژن
 • از دست دادن خاصیت کشسانی پوست واژن
 • درد هنگام مقاربت جنسی
 • گشادی و کشش بیش از حد واژن بعد از زایمان طبیعی

افرادی که کاندید مناسبی برای لابیاپلاستی با لیزر نیستند

 • زنان حامله
 • زمان قاعدگی
 • اختلال انعقاد خون
 • عفونت در واژن و قسمت فرج
 • دیابت یا قند خون بالا
 • وجود تومور یا نئوپلاسم در ناحیه

برخی زنان ممکن است با لابیاهای بزرگ یا غیر طبیعی و نامتوازن به دنیا آیند. برخی دیگر نیز با افزایش سن، زایمان های مکرر و یا بلوغ، لابیا ها از شکل افتاده و بزرگ می شوند.بزرگ شدن غیر طبیعی لابیا ها به طور خاص، لابیای مینور و لبه داخلی واژن را تحت تاثیر قرار می دهند. بر خلاف باور های قدیمی و افسانه ای، لابیاهای بزرگ، ناشی از خود ارضایی و بیماری نیست. برخی زنان به این عارضه دچار هستند و برخی نیستند. در صورتی که فکر می کنید لابیاها بیش از حد بزرگ هستند، یا شکل غیر طبیعی دارند، ممکن است به فکر جراحی لابیاپلاستی با درمان های سفت کردن پوست به صورت غیر جراحی و با لیزر مونالیزا بیفتید.

لابیاپلاستی با لیزر یا جراحی

اگر بیمار لابیاپلاستی با لیزر مونالیزا را انتخاب نماید، نیازی به بستری شدن و یا بیهوشی عمومی ندارد و می تواند این عمل را به صورت سرپایی در مطب پزشک اعمال نماید. چون این پروسه غیر تهاجمی است در نتیجه فرد می تواند بلافاصله بعد از جراحی به امور و فعالیت های روزمره خود بپردازد اما در لابیاپلاستی با جراحی متخصص زنان بعد از بی حسی و یا بیهوش نمودن ناحیه مذکور، اقدام به برش لابیاهای اضافی می کند که در این جراحی نیز بدلیل استفاده از بی حسی بیمار هیچ گونه درد و ناراحتی را احساس نمی کند. انتخاب هرکدام از این دو روش بسته به اندازه و حجم لابیاها و همچنین صلاحیت متخصص دارد.

لابیاپلاستی با جراحی زیبایی واژن

یکی از عمل های شایعی که امروزه در بین خانم ها و حتی دختران مجرد بسیار شایع شده است جراحی زیبایی واژن یا عمل لابیاپلاستی می باشد که در این پروسه جراح زیبایی زنان اقدام به زیباسازی و حذف لابیاهای مینور(لبه های داخلی واژن) یا لابیاهای ماژور(لبه های خارجی واژن) می نماید. این پروسه مزایای زیادی را برای متقاضی به همراه دارد اما یکی از مزایای خوب این عمل این است که باعث افزایش حس ارگاسم خانم ها در حین برقراری رابطه جنسی و افزایش اعتماد بنفس آنان می شود.

دکتر لیلا تدین

جراح و متخصص زنان اخذ مدرک دكترای عمومی از دانشگاه علوم پزشكی تهران دريافت مدرك تخصصی جراح زنان و زايمان از دانشگاه علوم پزشكی تهران دارای بورد تخصصی زنان

16 پاسخ

 1. سلام من خیلی کلا از جراحی میترسم می تونم تقاضا کنم با بیهوشی این عمل و برام انجام بدید

  1. سلام بهتر حداقل ۶ هفته فاصله باشه تا لابیا کاملا بهبود پیدا کرده باشد

 2. سلام خانم دکتر من شاغلم و خیلی برام مهمه برای جراحی لابیاپلاستی حتما بتونم بعد یک هفته برم سر کار.تو سایت شما و نی نی سایت و سپیدیار و دکتای دیگه خوندم بعد یک هفته مشکلی نداره برم.به نظر شما بعد یک هفته اوکی هست؟

 3. سلام دکتر این جراحی دردش زیاده؟ و اینکه چند وقت بعد میشه اقدام به بارداری کرد؟

  1. سلام لابیوپلاستی با لیزر دوره نقاهت خیلی کوتاه داره و یکماه تا ۴۰روز بعد میتونین اقدام به ابارداری کنین

 4. سلام من9 1سال سن دارم. برای من موردی داره که لابیاپلاستی با لیزر رو انجام بدم؟

  1. سلام به لحاظ سنی مشکلی نیست ولی در کل باید معاینه بشید تا بتونم دقیق بگم

 5. سلام من دوماه انحام دادم ولی چند روز در میان البته هفته چند بار کلوتیویس خارش و اطراف لابیا میگیرم .چکار کنم

  1. خارش بعد از مدتی برطرف باید بشه. در غیر اینصورت به پزشک مراجعه کنید.

 6. سلام . ۱۷ سالمه . من خیلی قسمت واژن خارش دارم یعنی یه سری سفید های پنیری شکل روی لابیاهای کوچک هست که خیلی اذیت م میکنه و اکثر اوقات باعث خارش میشه. من به خاطر همین خیلی بدنم رو خاروندم یعنی به حدی که از شدت خارش زیاد لابیاهای کوچک رو خاروندم و یه حالت کشیدم اینا رو آیا این موضوع میتونه باعث بزرگ شدن لابیاهای کوچک بشه ؟؟به طوری که وقتی شلوار تنگ میپوشم و حتی از لباس زیرم اون بیرون زدگی های لب های کوچک کمی مشخصه و رنگ ش هم کمی تیره شده اما هیچ سوزش و دردی ندارم اما خرش خیلی دارم از شدت خارش لابیاهارو فشار میدم من پوست بدنم خیلی سبزه نیست یعنی سفیدم اما در ناحیه واژن م چون با ژیلت شیو میکنم کمی پوست این ناحیه بدنم تیره شده و این مسئله خاروندن و کشیدن لب ها ممکنه باعث بزرگ شدن تیره شدن شون بشه ؟؟ بعد اتمام سن ۱۸ سالگی بهتر میشن ؟؟ چون یه جوری ظاهرش ناجور شده

  1. بزرگ شدن لابیا با افزایش سن، به طور ژنتیکی و مادرزادی و زایمان می تواند اتفاق بیفتد. اگر خارش دارید احتمال عفونت وجود دارد. باید یک مراجعه داشته باشید تا بتوان دقیق تر این موضوع را بررسی کرد.

  1. سلام برای کسب اطلاعات بیشتر لطفا با شماره های ذکر شده تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

9 + یک =

درخواست مشاوره رایگان!