۱۴ دقیقه
عمل لابیاپلاستی

لابیاپلاستی

آنچه می خوانید...

لابیاپلاستی نوعی جراحی زیبایی زنان است، که با هدف کوچک کردن اندازه لابیا مینور (لب کوچک و داخلی) و لابیا ماژور (لب بزرگ و خارجی) انجام می شود. بسیاری از زنان، از بزرگ بودن لابیاهای خود رنج می برند و گاهی از پوشیدن لباس های تنگ خجالت می کشند.

لابیاپلاستی علاوه بر اهداف زیبایی، اهداف درمانی نیز دارد. بزرگ بودن لابیاها در بسیاری از موارد، می تواند منجر به بروز مشکلات ادراری، و یا عفونت مجاری ادراری نیز شود. لابیاپلاستی به رفع چنین مشکلاتی نیز کمک می کند.

لابیاپلاستی چیست؟

اخیرا یکی از عمل های زیبایی که در آن اقدام به قرینه سازی ناحیه تناسلی می کنند، لابیاپلاستی می باشد. این پروسه را می توان هم در زمینه درمانی و هم در جهت زیبایی انجام داد. با این عمل ظاهر و فرم لابیاهای ماژور و یا مینور تغییر می کند و همچنین باعث افزایش اعتماد به نفس فرد می گردد.

بیشتر متقاضیان این عمل، خانم هایی هستند که خواهان لذت بیشتری در رابطه جنسی اند درنتیجه به انجام این جراحی تمایل زیادی را نشان می دهند.

لابیاپلاستی با لیزر مونالیزا به ایجاد تغییرات دلخواه در ناحیه لابیاها که بخش خارجی دهانه واژن قرار گرفته اند، گفته می شود. درواقع لابیاها همان لبه های واژن هستند که به علت بزرگ شدنشان بیش از نیاز و حد معمول می توانند مشکلاتی از جمله احساس درد و ناراحتی برای زنان ایجاد کند یا حتی شکل و شمایل واژن را  زنان از زیبایی بیاندازند. پس لابیاپلاستی هم می تواند مصرف پزشکی و زیبایی و هم درمانی جهت بهبود و زیباسازی انجام گیرد.

از دیگر دغدغه های ذهنی و فکری افراد در این راستا این است که آیا این جراحی حتما موفقیت آمیز خواهد بود؟ باید متذکر شویم که این عمل بسیار به تبحر و خبرگی متخصص زنان و زایمان و جراح زنان دارد. در صورتی که به پزشکی باتجربه مراجعه شود، در کنار این که نتایج عالی کسب می خواهد شد، بلکه ظاهر لابیاهای ناحیه تناسلی نیز زیبا میشود و فرد احساس رضایت بیشتری را خواهد داشت.

چرا لابیاپلاستی انجام دهیم؟

در قسمت خارجی ناحیه تناسلی لپ هایی وجود دارد در صورتی که بیش از حد بزرگ یا نامتقارن باشند برای فرد ظاهر ناخوشایندی دارد و ممکن است منجر به ناراحتی های مرتبط با عملکرد روزانه از جمله پوشیدن لباس زیر ، راه رفتن ، فعالیت جنسی و تمرین برخی ورزش ها مانند اسب سواری یا دوچرخه سواری شود.

از علل ایجاد تغییر شکل لابیاها می توان به صدمات ناشی از زایمان طبیعی و روند طبیعی پیری این ناحیه از بدن اشاره کرد.ناهنجاری های ناشی از آناتومی نامناسب لبایاها باعث کاهش اعتماد به نفس بیمار ، لذت جنسی و کیفیت زندگی وی منجر می شود.

روش لابیاپلاستی شامل کاهش لابیا ماژور یا مینور و همچنین متقارن کردن آنها از طریق برش جراحی یا لیزر است.

دلایل انجام لابیاپلاستی

هر فردی دلایل فیزیولوژیکی و روانی، برای انجام لابیاپلاستی دارد. برخی از این دلایل عبارتند از:

 • پوست اضافی و آویزان در نواحی اطراف واژن، که می تواند منجر به بروز درد و ناراحتی حین رابطه جنسی شود، که اصطلاحا دیسپارونی نامیده می شود.
 • بزرگی و یا اصطلاحا هایپرتروفی لابیاها که مانع از پوشیدن لباس های تنگ در زنان خواهد شد. بزرگ بودن لابیا می تواند یکی از علل بروز عفونت در ناحیه تناسلی باشد، زیرا خانم ها اغلب به هنگام تمیز کردن این ناحیه با مشکل روبرو می شوند.
 • تسکین درد ناشی از نشستن های طولانی مدت
 • رفع مشکلات بی اختیاری ادرار و یا حتی عفونت های مجاری ادراری
 • رفع درد، سوزش و درمان خارش واژن

همانند سایر جراحی های زیبایی، خانم هایی که به دنبال جراحی لابیا هستند، از ظاهر دستگاه تناسلی خود رضایت ندارند.

تکنیک های لابیاپلاستی

در این شیوه جراحی، ابتدا بافت اضافی لابیا برداشته می شود. تکنیک هایی که در این شیوه جراحی مورد استفاده قرار می گیرند، به شرح زیر می باشد:

Trim Technique

این روش زمانی استفاده می شود که لابیاها بزرگ تر از حد نرمال باشند. در این حالت، پوست اضافی لابیا جدا می شود و لبه باز و جدید، نزدیک به یکدیگر بخیه زده می شود. یکی از مزایای این روش این است که، قسمت صورتی تر کناره های لابیا، ما بین چین های لابیای بزرگ قرار می گیرد.

تکنیک Trim، ظاهر طبیعی لابیا را تغییر می دهد. این روش، احتمال بروز اختلالات ارگاسم را افزایش می دهد، و موجب از بین رفتن تیرگی پوست و مخاط اطراف این ناحیه، و لبه طبیعی لابیای مینور می شود.

Wedge Technique

در این روش، یک قسمت از لابیای مینور برداشته و برش به چین های طبیعی لابیا انتقال داده می شود. این تکنیک، باعث حفظ مخاط طبیعی و لبه پوست، و حساسیت لابیا می شود، و نتایج زیبایی را به حداکثر می رساند.

Deepithelialization Technique

این روش، عمیق کردن ناحیه مرکزی لابیا، بدون آسیب به لبه های طبیعی لابیای مینور را شامل می شود. طول قطعه برداشته شده نباید بزرگ تر از طول کلیتورال به سمت بخش پشتی لابیای مینور باشد. از مزایای ای روش این است که به عصب، بافت و سیستم لنفاوی آسیبی وارد نمی شود.

مزایای لابیاپلاستی

ایراداتی که در لبه ها و لابیاهای واژن ممکن است پیش بیاید دلایل زیادی مثل ژنتیک و وراثت یا زایمان های طبیعی متعدد و… دارند. استفاده از این روش بسیار جدید برای رفع این مشکلات مزایای زیادی را به همراه می آورد که عبارتند از:

 • زیباتر شدن لابیاهای واژن
 • افزایش تحریک پذیری و حساسیت لابیاها
 • افزایش میل جنسی
 • جلوگیری از آسیب دیدن بافت های عصبی و سیستم لنفاوی
 • کوچک شدن لبه طبیعی لابیاها
 • حفظ مخاط طبیعی در پوست و لبه ی لابیاها
 • از بین رفتن رنگدانه های پوست و مخاط اطراف واژن
 • جلوگیری از هایپرتروفی یا بزرگ شدن لابیا
 • کمترین میزان برش و اجتناب از زخم و خونریزی

اقدامات و مراقبت های بعد از لابیاپلاستی

احساس درد و ناراحتی بعد از لابیاپلاستی کاملا طبیعی است، البته نه به شدت سایر جراحی های زیبایی. برای این که دوره نقاهت لابیاپلاستی به سرعت طی شود، و فرد سریع تر قادر به انجام فعالیت های عادی خود باشد، بهتر است نکات گفته شده از سوی متخصص زنان را رعایت کند. برخی از اقدامات و مراقبت های بعد از لابیاپلاستی عبارت است از:

 • قرار دادن کمپرس یخ، به منظور کاهش تورم و التهاب
 • استحمام روزانه، جهت شست و شوی واژن و تمیز نگه داشتن بخیه ها
 • نپوشیدن لباس های تنگ، جهت پیشگیری از ایجاد فشار بر روی ناحیه
 • استعمال پمادها و کرم های آنتی باکتریال
 • دوری از پیاده روی و یا نشستن های طولانی مدت
 • عدم برقراری رابطه جنسی، 4 تا 6 هفته بعد از جراحی
 • دوری از انجام ورزش و فعالیت های سنگین، به مدت 6 هفته
 • بهتر است بیمار یک هفته را کامل استراحت داشته باشد.
 • به مدت دو روز از پماد تتراسایکلین استفاده شود.
 • افزایش مصرف مایعات ببسیار مهم است.
 • شستشوی روزانه محل جراحی با ژل های تجویز شده توسط جراح و متخصص زنان و زیبایی اهمیت دارد.
 • عدم مصرف غذاهای تند و پرچرب ضروری است چرا که موجب یبوست در بیمار می شود.

این نکته را در نظر داشته باشید که این ها، اصول و مراقبت های کلی بعد از لابیاپلاستی هستند. پزشک با در نظر گرفتن شرایط فیزیکی و جسمانی بیمار خود، بهترین مشاوره را ارائه خواهد داد.

استحمام بعد از لابیاپلاستی چگونه صورت می گیرد؟

ناحیه واژن شامل عروق خونی و عصب های بسیار زیاد و بافت ظریفی دارد و همچنین غده های لنفاوی فراوانی در آن دیده می شود پس با وارد آمدن هر ضربه ای به ناحیه جراحی لابیاپلاستی، شاهد ایجاد تورم خواهید شد.

یکی از سوالات مهم متقاضیان این عمل در این است که چه هنگام بعد از جراحی زیبایی واژن می توان استحمام کرد؟ در پاسخ به این پرسش باید بگوییم که بعد ازعمل جراحی زیبایی واژن بیمارنیازمند رعایت موضوعات زیادی است که قبل از پروسه عمل باید از پزشک خود جویا شود.

بهتر است بانوان گرامی شب پیش از انجام لابیاپلاستی استحمام کنند تا حجم زیادی از باکتری ها و آلودگی ناحیه مورد نظر را کاهش دهند و حتما سه روز قبل از جراحی شیوینگ انجام دهند. برای انجام استحمام بعد از عمل، به علت وجود شرایط متفاوت و متنوع افراد و همچنین میزان و حجم جراحی لازم است به دستور پزشک توجه کرده و از انجام استحمام تا زمانی که پزشک تعیین می کند خودداری نمایند.

نتایج لابیاپلاستی

نتایج لابیاپلاستی با کم شدن التهاب و تورم لابیاها مشخص خواهد شد، معمولا سه ماه بعد از جراحی فرد شاهد تغییرات چشمگیری در ناحیه تناسلی خود خواهد بود. بعد ار جراحی، اندازه لابیاها تا حد بسیار زیادی کاهش می یابد.

لابیاپلاستی با لیزر قابل انجام است؟

این روش جراحی با کاهش لابیای ماژور یا مینور، و شکل دادن به لابیا ها با دستگاه لیزر و به صورت تخصصی به متعادل سازی ناحیه می پردازد. بافت اضافه لابیا ها توسط اشعه لیزر بریده شده و بخیه زده می شود. این جراحی با بی حسی ناحیه انجام می گیرد.

مزایای لابیاپلاستی با لیزر

جراحی لابیاپلاستی که با لیزر انجام می گیرد، ایمن تر بوده و نتایج بهتری را نسبت به جراحی لابیاپلاستی با تیغ جراحی دارد. لیزر ، فرایند انعقاد خون را شبیه سازی می کند، بدین ترتیب خونریزی وجود ندارد. در این روش لابیاپلاستی، احتمال ایجاد جای زخم پس از جراحی کمتر شده و ورم ناحیه درمان نسبت به روش های سنتی کمتر است. دوره نقاهت نیز بسیار کوتاه تر است. لیزر نه تنها قسمت خارجی ناحیه تناسلی را شکل داده بلکه خاصیت کشسانی و ضخامت بافت آن ناحیه را نیز افزایش می دهد. همچنین با شبیه سازی فرایند کلاژن سازی، کیفیت پوست را افزایش می دهد.

لابیاپلاستی با لیزر برای چه کسانی مفید است؟

 • زنانی که لابیای مینور شان بیش از حد بزرگ شده است.
 • زنانی که سایز لابیای مینور به علت ورم ، سایش، باد کردن و زخم ، تغییر می کند.
 • زنانی که از ناهنجاری ورم مکرر و درد و احساس ناراحتی هنگام پوشیدن لباس های تنگ، رنج می برند.
 • زنانی که سایز نامتعارف لابیای مینور در آنها، موجب مشکل در ظاهر و نازیبا شدن محل می شود.
 • آتروفی یا لاغری بیش از حد واژن باافزایش سن و کاهش کلاژن سازی در پوست ناحیه واژن
 • از دست دادن خاصیت کشسانی پوست واژن
 • درد هنگام مقاربت جنسی
 • گشادی و کشش بیش از حد واژن بعد از زایمان طبیعی

آمادگی برای لابیاپلاستی با لیزر

مشاوره با متخصص زنان و آنالیز سابقه سلامتی بیمار توسط پزشک، تعیین انگیزه بیمار از انجام این جراحی و انجام آزمایشات زنان مورد نیاز جهت تعیین علت ورم در واژن، از موارد مورد نیاز قبل از انجام این جراحی می باشد.

دو هفته قبل از انجام لابیاپلاستی، بیمار از مصرف آسپیرین یا دارو های با عملکرد مشابه، قرص ویتامین e ، داروهای ضد انعقاد خون و داروهای سرماخوردگی پرهیز کند. مصرف این داروها به طولانی شدن دوران نقاهت وافزایش خونریزی منجر می شود.

سیگار کشیدن از سه روز قبل از انجام این جراحی باید به 2 تا 3 عدد در روز برسد.

در صورت وجود عفونت در ناحیه مورد جراحی، با مصرف قرص های آنتی بیوتیک تجویز شده توسط پزشک، به درمان عفونت پرداخته و از دوهفته قبل از جراحی باید هرگونه عفونتی از بین رفته باشد.

در صورتی که جراحی تحت بیهوشی کامل رخ داده باشد، بیمار باید از 6 ساعت قبل از جراحی از مصرف مایعات و غذا خودداری کند. همچنین در صورت لزوم با انجام آزمایشات خون ، سنجش قند خون، سدیم، پتاسیم و فشار خون صورت می گیرد.

افرادی که کاندید مناسبی برای لابیاپلاستی با لیزر نیستند

 • زنان حامله
 • زمان قاعدگی
 • اختلال انعقاد خون
 • عفونت در واژن و قسمت فرج
 • دیابت یا قند خون بالا
 • وجود تومور یا نئوپلاسم در ناحیه

برخی زنان ممکن است با لابیاهای بزرگ یا غیر طبیعی و نامتوازن به دنیا آیند. برخی دیگر نیز با افزایش سن، زایمان های مکرر و یا بلوغ، لابیا ها از شکل افتاده و بزرگ می شوند.

بزرگ شدن غیر طبیعی لابیا ها به طور خاص، لابیای مینور و لبه داخلی واژن را تحت تاثیر قرار می دهند. بر خلاف باور های قدیمی و افسانه ای، لابیاهای بزرگ، ناشی از خود ارضایی و بیماری نیست. برخی زنان به این عارضه دچار هستند و برخی نیستند.

در صورتی که فکر می کنید لابیاها بیش از حد بزرگ هستند، یا شکل غیر طبیعی دارند، ممکن است به فکر جراحی لابیاپلاستی یا درمان های سفت کردن پوست به صورت غیر جراحی و با لیزر مونالیزا بیفتید.

لابیاپلاستی با لیزر یا جراحی

اگر بیمار لابیاپلاستی با لیزر مونالیزا را انتخاب نماید، نیازی به بستری شدن و یا بیهوشی عمومی ندارد و می تواند این عمل را به صورت سرپایی در مطب پزشک اعمال نماید. چون این پروسه غیر تهاجمی است در نتیجه فرد می تواند بلافاصله بعد از جراحی به امور و فعالیت های روزمره خود بپردازد اما در لابیاپلاستی با جراحی متخصص زنان بعد از بی حسی و یا بیهوش نمودن ناحیه مذکور، اقدام به برش لابیاهای اضافی می کند که در این جراحی نیز بدلیل استفاده از بی حسی بیمار هیچ گونه درد و ناراحتی را احساس نمی کند. انتخاب هرکدام از این دو روش بسته به اندازه و حجم لابیاها و همچنین صلاحیت متخصص دارد.

هزینه لابیاپلاستی

هزینه لابیاپلاستی را نمی توان براساس تصورات ذهنی افراد مراجعه کننده به مطب پزشک و متخصص زنان تخمین کرد چرا که گاهی با مراجعه به متخصص زنان و بررسی و معاینه در خواهید یافت که هزینه کمتر از آن چیزی است که خود گمان می نمودید و گاهی اوقات نیز به علت داشتن چین و چروک های زیاد و بزرگی لابیاها هزینه افزایش پیدا می نماید. اما در هر صورت باید در ابتدا به متخصص زنان و زایمان و جراح زنان مراجعه شود تا بعد از معاینه هزینه تعیین شود. همچنین گفته می شود که در بیشتر اوقات هزینه از فردی به دیگری متغیر می باشد. در نتیجه برای عمل زیبایی واژن ابتدا باید استطاعت مالی را در نظر گرفت.

جراحی زیبایی واژن نیاز به مراقبت های خاصی ندارد و فقط بعد از این پروسه بیمار باید از کمپرس یخ جهت التیام مقدار دردش استفاده کند، اما بهتر است که تا 24 ساعت بعد از این عمل از انجام فعالیت های سنگین اجتناب نماید. متخصص زنان برای جلوگیری از عفونت ممکن است داروهایی را تجویز کند که باید طبق دستورالعمل استفاده شود.

لابیاپلاستی با جراحی زیبایی واژن

یکی از عمل های شایعی که امروزه در بین خانم ها و حتی دختران مجرد بسیار شایع شده است جراحی زیبایی واژن یا عمل لابیاپلاستی می باشد که در این پروسه جراح زیبایی زنان اقدام به زیباسازی و حذف لابیاهای مینور(لبه های داخلی واژن) یا لابیاهای ماژور(لبه های خارجی واژن) می نماید. این پروسه مزایای زیادی را برای متقاضی به همراه دارد اما یکی از مزایای خوب این عمل این است که باعث افزایش حس ارگاسم خانم ها در حین برقراری رابطه جنسی و افزایش اعتماد بنفس آنان می شود.

کاندیدای لابیاپلاستی

 • افرادی که در حین رابطه جنسی درد و ناراحتی زیادی را به خاطره بافت های بیرونی متحمل می شوند.
 • خانم هایی که از شکل ظاهری و فیزیکی واژن خود ناراضی اند.
 • خانم هایی که در حین پوشیدن لباس های تنگ و شلوارهای چسبان احساس خارش و سوزش می کنند.
 • افرادی که لابیاهای آنان متقارن نیست و در برخی از حرکات ها همچون ورزش شنا، دوچرخه سواری و راه رفتن احساس ناراحتی می نمایند.

بعد از جراحی لابیاپلاستی

درست پس از جراحی، بیمار باید سبک زندگی متفاوتی را برای 7 روز پیش بگیرد. همچنین برای مدت 4 هفته از مقاربت جنسی پرهیز شود.

 جراحی لابیاپلاستی با لیزر در افراد زیر و در شرایط زیر قابل انجام نیست:

 • زنان حامله
 • زمان قاعدگی
 • اختلال انعقاد خون
 • عفونت در واژن و قسمت فرج
 • دیابت یا قند خون بالا
 • وجود تومور یا نئوپلاسم در ناحیه

برخی زنان ممکن است با لابیاهای بزرگ یا غیر طبیعی و نامتوازن به دنیا آیند. برخی دیگر نیز با افزایش سن، زایمان های مکرر و یا بلوغ، لابیا ها از شکل افتاده و بزرگ می شوند.

بزرگ شدن غیر طبیعی لابیا ها به طور خاص، لابیای مینور و لبه داخلی واژن را تحت تاثیر قرار می دهند. بر خلاف باور های قدیمی و افسانه ای، لابیاهای بزرگ، ناشی از خود ارضایی و بیماری نیست. برخی زنان به این عارضه دچار هستند و برخی نیستند.

در صورتی که فکر می کنید لابیاها بیش از حد بزرگ هستند، یا شکل غیر طبیعی دارند، ممکن است به فکر جراحی لابیاپلاستی یا درمان های سفت کردن پوست به صورت غیر جراحی و با لیزر مونالیزا بیفتید.

دکتر لیلا تدین

جراح و متخصص زنان اخذ مدرک دكترای عمومی از دانشگاه علوم پزشكی تهران دريافت مدرك تخصصی جراح زنان و زايمان از دانشگاه علوم پزشكی تهران دارای بورد تخصصی زنان

12 پاسخ

 1. سلام من خیلی کلا از جراحی میترسم می تونم تقاضا کنم با بیهوشی این عمل و برام انجام بدید

 2. سلام خانم دکتر من شاغلم و خیلی برام مهمه برای جراحی لابیاپلاستی حتما بتونم بعد یک هفته برم سر کار.تو سایت شما و نی نی سایت و سپیدیار و دکتای دیگه خوندم بعد یک هفته مشکلی نداره برم.به نظر شما بعد یک هفته اوکی هست؟

  1. سلام لابیوپلاستی با لیزر دوره نقاهت خیلی کوتاه داره و یکماه تا ۴۰روز بعد میتونین اقدام به ابارداری کنین

 3. سلام من9 1سال سن دارم. برای من موردی داره که لابیاپلاستی با لیزر رو انجام بدم؟

  1. سلام به لحاظ سنی مشکلی نیست ولی در کل باید معاینه بشید تا بتونم دقیق بگم

 4. سلام من دوماه انحام دادم ولی چند روز در میان البته هفته چند بار کلوتیویس خارش و اطراف لابیا میگیرم .چکار کنم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × یک =