دکتر لیلا تدین / بیماری و مشکلات زنان / عمل هیسترکتومی چیست و چگونه انجام می شود؟
۸ دقیقه
عمل هیسترکتومی

عمل هیسترکتومی چیست و چگونه انجام می شود؟

آنچه می خوانید...

عمل هیسترکتومی چیست و چگونه انجام می شود؟ عملی است که طی آن بخشی از رحم یا کل آن برداشته می شود. معمولاً یکی از روش های درمانی است که برای درمان سنگینی، خونریزی های دردناک، فیبروئید و پولیپ رحمی استفاده می شود. به ویژه خانم هایی که دوره درمان دارویی را گذرانده اند اما تغییری حاصل نشده است. زمانی که خانم ها به فکر hysterectomy می افتند، این سوال پیش می آید که چه بلایی بر سر تخمدان ها می آید؟ آیا جراحی برداشتن رحم و دهانه رحم، میل جنسی را کاهش می دهد؟ و از چه نوع جراحی برای برداشتن رحم استفاده می شود؟ در این مقاله قصد داریم تجربیات خانم دکتر لیلا تدین را در مورد جراحی هیسترکتومی با شما در میان بگذاریم.

هیسترکتومی چیست
عمل hysterectomy چیست؟

هیسترکتومی یکی از راه های برداشتن رحم

هیسترکتومی تنها یکی از روش های برداشتن رحم است. برای این نوع عمل، قسمتی از شکم به شکل افقی برش می خورد، مگر در موارد نادر که شکم به صورت عمودی برش می خورد. این جراحی در گذشته با تهاجم بیشتری انجام می شد. با توجه به ماهیت تهاجمی بودن این روش جراحی، بیمار باید برای مدت طولانی تری در بیمارستان بستری می شد.

هیسترکتومی عمل برداشتن رحم
عمل برداشتن رحم

امروزه روش های جدید با کمترین میزان تهاجم وجود دارند که از یک برش شکمی کوچک و دوربین برای برداشتن رحم استفاده می کنند. به این روش هیسترکتومی لاپاراسکوپیک گفته می شود. در این نوع جراحی برش کوچکتر است و دوره ریکاوری کوتاه تر است. این روش نسبت به hysterectomy قبلی، نتایج بهتری از نظر زیبایی به همراه دارد.

دلایل انجام هیسترکتومی رحم

پریودهای سنگین

فیبروم

آندومتریوز

بیماری التهابی لگن

افتادگی رحم

سرطان رحم، تخمدان و دهانه رحم

انواع جراحی هیسترکتومی

آنچه بعد از عمل هیسترکتومی در بدن شما اتفاق می افتد به نوع جراحی و نحوه انجام آن بستگی دارد. سه نوع مختلف جراحی hysterectomy وجود دارد. نوع عملی که پزشک برای شما انتخاب می کند، بر اساس وضعیت جسمی شما می باشد.

هیسترکتومی جزئی

این عمل به نام عمل سوپراسرویکال نیز شناخته می شود. برای انجام آن رحم را خارج می کنند اما دهانه رحم را دست نخورده باقی می گذارند.

هیسترکتومی کامل

در عمل هیسترکتومی کامل، دهانه رحم و رحم را خارج می کنند. در برخی موارد، جراح ممکن است یک یا هر دو تخمدان و لوله های فالوپ شما را نیز بردارد.

هیسترکتومی رادیکال

در این نوع جراحی دهانه رحم، رحم و بخشی از واژن برداشته می شود. جراح ممکن است لوله های فالوپ، تخمدان ها و غدد لنفاوی موضعی شما را نیز بردارد. این عمل مانند هیسترکتومی کامل می باشد. پس از انجام آن ممکن است نیاز به انجام جراحی های زیبایی واژن نیز داشته باشید.

هیسترکتومی برای سرطان تخمدان

برای عمل هیسترکتومی گاهی پیشنهاد می شود که تخمدان ها برداشته شوند. این کار خطر ابتلای خانم ها به نوع خاصی از سرطان تخمدان به نام اپیتلیال را کاهش می دهد. اپیتلیال نوع نادری از سرطان ها می باشد. متاسفانه هیچ گونه آزمایش غربالگری مناسبی برای این سرطان وجود ندارد. اکثر زنان در مراحل پیشرفته متوجه این بیماری می شوند. به همین دلیل توصیه می شود در hysterectomy، تخمدان ها نیز برداشته شوند. این مشکل ممکن است برای زنانی که هنوز یائسه نشده اند هم اتفاق بیفتد.

به طور کلی هیسترکتومی تخمدان ها ضرر بیشتری نسبت به منافع آن دارد. اگر بیماری فعلی شما با میزان خطر کمتری تشخیص داده شود، نیازی به برداشتن تخمدان نیست. به ویژه اگر سابقه ژنتیکی یا خانوادگی سرطان نداشته باشید. تخمدان ها تا بعد از سن یائسگی و حداکثر تا 65 سالگی در جراحی hysterectomy نگه داشته می شوند.

در مورد تنبلی تخمدان بیشتر بدانید

در این عمل چه قسمت هایی برداشته می شوند؟

بهتر است همه زنانی که هیسترکتومی تخمدان انجام می دهند، لوله های فالوپ را هم بردارند. زیرا 50 تا 75 درصد از سرطان های تخمدان که همه ما سعی در جلوگیری از آنها داریم، از لوله های فالوپ شروع می شوند. پس با برداشتن این لوله ها و حفظ تخمدان ها خطر این نوع سرطان کاهش پیدا می کند.

دکتر لیلا تدین جراح و متخصص زنان و زایمان دارای بورد تخصصی از دانشگاه تهران است که به بررسی و تشخیص بیماری های زنان می پردازد. برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با شماره 26329620 تماس بگیرید یا به آدرس اینستاگرام مراجعه کنید.

تاثیر هیسترکتومی بر روابط جنسی

آیا برداشتن رحم در رابطه زناشویی تاثیر دارد؟ این نگرانی بسیاری از زنانی است که می خواهند بعد از عمل هیسترکتومی، رابطه جنسی داشته باشند. اگر جراح این عمل را تنها با خارج کردن رحم انجام داد، رابطه جنسی بعد از hysterectomy برای مرد مشابه قبل از عمل است. در روش هایی که دهانه رحم یا قسمتی از واژن را برمیدارند، جراح اقداماتی را برای حفظ عملکرد واژن انجام می دهد. در صورت لزوم برخی جراحی های ترمیمی انجام می دهد.

عمل هیسترکتومی بر روابط جنسی شما تاثیری نمی گذارد. حتی اگر در این نوع عمل دهانه رحم هم برداشته شود، تاثیر منفی روی روابط زناشویی شما نخواهد داشت. با اینکه کاهش ناگهانی و شدید استروژن بر شور و هیجانات جنسی، ترشحات واژن و میل جنسی تاثیر زیادی می گذارد. برداشتن یا برنداشتن تخمدان است که روی روابط جنسی شما تاثیر خواهد داشت.

یکسال بعد از عمل هیسترکتومی بیماران متعددی از این نظر مورد بررسی قرار گرفتند. گزارش ها حاکی از آن است که تعداد دفعات رابطه، میل جنسی و میزان ارگاسم زنان تفاوتی نداشت. به ویژه زنانی که رحم را به طور کامل خارج کرده اند اما دهانه رحم آنها حفظ شده است.

بیشتر بخوانید: عوارض هیسترکتومی رحم

جای خالی رحم بعد از هیسترکتومی

بعد از عمل هیسترکتومی جای خالی رحم با اندام های شکمی پر می شود. اندام های شکم و لگن جابجا می شوند تا فضای خالی را پر کنند. ممکن است این تغییرات موجب بی اختیاری در ادرار شوند. برای مقابله با چنین مشکلاتی می توانید از ورزش های کگل استفاده کنید و عضلات کف لگن خود را تقویت کنید.

جای خالی رحم بعد از هیسترکتومی
جای خالی رحم بعد از هیسترکتومی

بسیاری از خانمها از بزرگ شدن شکم خود پس زا هیسترکتومی شکایت می کنند. در واقع اندازه شکم پس از هیسترکتومی کوچک تر می شود اما بزرگتر نمی شود. این تغییر اندازه بیشتر به دلیل نفخ است. نفخ باعث می شود شکم بزرگتر دیده شود. علت آن نیز ناشی از جابجایی روده و قرار گرفتن آن در موقعیت رحم است.

طول واژن بعد از هیسترکتومی

طول واژن بعد از هیسترکتومی بسته به اجزایی که برداشته می شوند، متفاوت است. به عنوان مثال در صورتی که تنها بخشی از رحم برداشته شود و دهانه رحم حفظ شود، طول واژن تغییری نمی کند. این موضوع برای افرادی که دهانه رحم، رحم و تخمدان های آنها برداشته می شود، فرق می کند. چرا که واژن به صورت باز می ماند و می بایست همزمان با هیسترکتومی جراحی دیگری انجام شود. جراحی که وازن را تنگ می کند و حالت آن را حفظ می کند. طول واژن پیش از هیسترکتومی همان اندازه قبلی است، با این تفاوت که به اندازه ای که دهانه رحم فضا اشغال کرده بود نیز برداشته می شود و واژن کوتاه تر می شود. این کوتاهی زیاد نیست و تنها به اندازه 3 الی 4 سانت خواهد بود.

طول واژن بعد از هیسترکتومی
طول واژن بعد از هیسترکتومی

دهانه رحم چیزی حدود 3 الی 4 سانتیمتر قطر دارد. فرض بر این است که با برداشتن دهانه رحم و دوختن دیواره ها، امکان کوتاه شدن واژن وجود دارد. شاید این سوال ذهنتان را درگیر کند که تا چه اندازه می تواند فاصله واژن تا دهانه رحم تغییر کند؟ در عمل هیسترکتومی با برداشتن رحم و دهانه رحم، این فاصله چیزی حدود 3 الی 4 سانتیمتر کمتر می شود.

سوالات متداول جراحی هیسترکتومی

دکتر لیلا تدین

جراح و متخصص زنان اخذ مدرک دكترای عمومی از دانشگاه علوم پزشكی تهران دريافت مدرك تخصصی جراح زنان و زايمان از دانشگاه علوم پزشكی تهران دارای بورد تخصصی زنان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × یک =

درخواست مشاوره رایگان!