دکتر لیلا تدین / بیماری و مشکلات زنان / هنگام خروج باد واژن خجالت نکشید!
۶ دقیقه
خروج باد از واژن

هنگام خروج باد واژن خجالت نکشید!

آنچه می خوانید...

بدن ما مخلوق اسرار آمیزی است. این به عجیب ترین راه ها کار می کند و شگفت انگیزترین کارها را انجام می دهد. همچنین می تواند کثیف و عجیب باشد، به خصوص برای زنان. یکی از عجیب‌ترین کارهایی که بدن یک زن می‌تواند انجام دهد، باد واژن است. اما Queefing چیست؟ این صدایی است که گاهی واژن شما تولید می کند، کمی شبیه باد شکم است و باعث قرمز شدن شما می شود. بیشتر در حین مقاربت جنسی یا حتی گاهی در حین یوگا یا تمرینات ورزشی اتفاق می افتد.

کویف به نفخ واژینال یا باد واژن گفته می شود. شباهت آن با نفخ مشهود است، به دلیل خروج هوا از انتهای پایین بدن و صدایی که از آن ایجاد می شود. طبیعتاً خجالتی که با آن همراه است شبیه به باد در کردن در ملاء عام است. باکتری هایی که در بدن تجزیه می شوند با این گاز ترشح می شوند و بوی بدی دارند. با این حال، باد واژن بو ندارد و نه خروجی گاز هستند و نه باکتری. فقط هوا است که به داخل واژن نفوذ کرده و سپس راهی برای خروج پیدا می کند. پس اصلا لازم نیست خجالت بکشید. این فقط یک چیز رایج است.

در صورتی که در حین کویفینگ متوجه بوی بدی شدید، باید به پزشک مراجعه کنید. زیرا ممکن است نشان دهنده فیستول، عفونت واژن و غیره باشد.

چرا باد واژن اتفاق می افتد؟

نیازی نیست به شما بگوییم که باد شکم یا باد واژن یک فعالیت داوطلبانه نیست. این یک عملکرد بدن است که به دلیل بیرون راندن هوای محبوس شده در چین‌های داخل کانال واژن انجام می‌شود. این امر در حین رابطه جنسی رایج است. زیرا آلت تناسلی، اسباب بازی یا انگشتان هنگام فشار دادن منظم هوا را وارد واژن می کنند. این امر به ویژه در حالت های خاصی مانند استایل سگی که باعث می شود لگن به سمت بالا متمایل شود، رایج است. تغییر موقعیت ناگهانی نیز می تواند به آن منجر شود.

با این حال، queefing تنها در طول رابطه جنسی اتفاق نمی افتد. همچنین می‌تواند در حین فعالیت‌های بدنی اتفاق بیفتد، به‌ویژه اگر در حال انجام ژست معکوس باشید. جدای از اینها، شما می توانید این ویژگی عجیب و غریب را در حین قرار دادن تامپون یا فنجان قاعدگی تجربه کنید. حداقل در آن زمان تنها هستید. بر خلاف اتاق پزشک زنان خود که در آن قرار دادن اسپکولوم می تواند همان صدای ناهنجار را ایجاد کند.

زنانی که زایمان کرده‌اند، به‌ویژه شانس بیشتری برای خارج کردن باد واژن دارند. این به این دلیل است که بارداری و زایمان می تواند عضلات کف لگن را ضعیف کند. جدای از آن، زنان اغلب تمایل دارند عضلات شکم خود را در حین انجام حرکات شکمی یا وزنی منقبض کنند، اما در فعال کردن کف لگن خود شکست می‌خورند. در نتیجه آویزان می شود و شانس ورود هوا را افزایش می دهد.

خروج باد واژن هنگام رابطه جنسی

آیا برخی از پوزیشن های جنسی از خروج باد واژن جلوگیری می کنند؟

متاسفانه، واقعاً هیچ پوزیشن جنسی خاصی وجود ندارد که بتواند از آن جلوگیری کند. هر زمان که واژن شما در موقعیتی قرار می گیرد که بازتر است، این می تواند خطر ایجاد آن صدای نفخ را در آینده افزایش دهد.

بهترین متخصص زنان در تهران معتقد است که برخی از موقعیت ها نسبت به سایرین بیشتر تحریک کننده هستند. همچنین دکتر توضیح می‌دهد: “به نظر می‌رسد برخی از پوزیشن‌های جنسی مانند استایل سگی و میسیونری وارونه، اثر queefing را افزایش می‌دهند.”

باد واژن چگونه تشخیص داده می شود؟

تا آنجایی که نفخ واژن در نظر گرفته می شود، هیچ آزمایش یا روش خاصی برای تعیین اینکه آیا هوایی که عبور می کند گاه به گاه است یا نه وجود ندارد. مشخصه اصلی نفخ واژن این است که بی بو است و فقط یک یا دو ثانیه باقی می ماند. بنابراین اگر نگران چنین نفخ هستید، ممکن است پزشک معاینه لگن را برای رد سایر مشکلات جدی مانند فیستول پیشنهاد کند. اگر در حین خروج هوا، گاز یا ترشحات بدبو پیدا کردید، فوراً با پزشک خود تماس بگیرید و مراحل بعدی خود را در میان بگذارید

درمان باد واژن

نفخ واژن در جامعه پزشکی یک بیماری ثابت نیست و پزشکان با عدم آشنایی با آن از برخورد با آن اجتناب می کنند. این یک اختلال عملکرد کف لگن است و وظیفه شناسایی مکانیسم احتمالی آن است. فیزیوتراپی و تمرین کف لگن خط اول درمان است. قرار دادن پساری در داخل واژن زمانی که مشکل ادامه دارد برای برخی مفید است.

در مواردی که پرولاپس تشریحی آشکار وجود دارد، اصلاح جراحی اغلب مؤثر است. قطع شدن دهانه رحم بزرگ یا بازیابی افتادگی اندام لگنی.

 در موارد شلی مجزای واژن، واژینوپلاستی حجم بیش از حد واژن را که باعث به دام افتادن هوا می‌شود، کاهش می‌دهد. در زمان‌های اخیر، لیزر درمانی واژینال یک مکمل عالی برای جوان‌سازی عملکرد واژن پس از درمان غیرجراحی و جراحی است. انرژی لیزر فرکشنال یکپارچگی عملکردی و کالیبر واژن را تغییر می‌دهد، که هماهنگی کف لگن را افزایش می‌دهد.

جلوگیری از خروج باد واژن

خبر بد این است که از آنجایی که queefing غیرارادی است، شما واقعا نمی توانید آن را کنترل یا جلوگیری کنید. شما همچنین نمی توانید آن را نگه دارید. با این حال، اگر تمرینات کگل را به طور منظم و به درستی انجام دهید، می توانید عضلات را تقویت کنید و شانس کویف را کاهش دهید. در حین تمرینات شکم و تمرینات وزنه برداری، باید با فشردن کف لگن، عضلات مرکزی شکم را محکم نگه دارید.

در طول رابطه جنسی، می توانید با نگه داشتن آلت تناسلی، اسباب بازی یا انگشتان داخل واژن، شانس ورود هوا به کانال واژن را کاهش دهید. البته می‌توانید در حین صمیمیت جسمانی یا حتی در حین یوگا یا ورزش از برخی موقعیت‌ها اجتناب کنید. در فکر دوم، این ممکن است توصیه بدی باشد که هیچ زنی دوست ندارد از آن پیروی کند.

دکتر لیلا تدین

جراح و متخصص زنان اخذ مدرک دكترای عمومی از دانشگاه علوم پزشكی تهران دريافت مدرك تخصصی جراح زنان و زايمان از دانشگاه علوم پزشكی تهران دارای بورد تخصصی زنان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × یک =

درخواست مشاوره رایگان!