دکتر لیلا تدین / جراحی زیبایی زنان / جوانسازی واژن با PRP
۷ دقیقه
جوانسازی واژن با PRP

جوانسازی واژن با PRP

آنچه می خوانید...

جوانسازی واژن با PRP چگونه ممکن است؟ PRP واژینال شامل تزریق پلاسمای غنی از پلاکت به دیواره بالایی واژن و کلیتوریس می‌شود که منجر به تکثیر سلول های بنیادی و رشد بافت می‌شود. به دلایلی نظیر افزایش سن ممکن است پوست ناحیه تناسلی بانوان دچار تیرگی و پیری شود. تزریق PRP به واژن می‌تواند منجر به جوانسازی این قسمت و در نتیجه بهبود ظاهر و عملکرد آن شود. در این مقاله قصد داریم همه چیز درباره پی آر پی واژن را بیان کنیم، پس تا انتهای مقاله با ما همراه باشید

پی آر پی چیست؟

PRP مخفف عبارت Platelet-Rich Plasma است و حاوی پلاسمای غنی از پلاکت می‌باشد. PRP یک روش جوانسازی است که به نام پلاکت درمانی نیز شناخته شده است. پلاکت ها خواص جوانسازی و ترمیم زخم دارند و با داشتن فاکتورهای رشد به آسانی می‌توانند باعث زیباسازی واژن شوند. افزایش سن و عوامل مختلفی مانند تغییرات هورمونی فیزیکی و فیزیولوژیکی باعث ایجاد تغییراتی در ناحیه واژن شده و منجر به کاهش لذت جنسی، خشکی واژن و بی اختیاری ادرار می‌شود. روش های مختلفی برای درمان مشکلات نام برده وجود دارد که یکی از این روش ها PRP واژن می‌باشد.

پی آر پی واژن چگونه انجام می‌شود؟

پی آر پی واژن چگونه انجام می‌شود؟

برای انجام PRP پزشک ابتدا به لابیاها و کلیتوریس کرم بی حس کننده می‌زند. در ادامه از فرد خون گرفته شده و این خون با سانتریفیوژ به دو بخش مایعات و بافت های باقی مانده تقسیم می‌شود. پس از تزریق بی حسی موضعی به ناحیه واژن، پلاکت های خونی فرد به واژن تزریق می‌شود. تزریق این پلاسما به واژن، سلول های بنیادی شروع به تکثیر نموده و بافت جوان در ناحیه واژن شروع به رشد می‌کند. در نهایت کلاژن و الاستین در ناحیه واژینال افزایش یافته و منجر به تقویت جنسی، تحریک آسان تر، بهبود هیدراتاسیون واژن و ضخیم شدن بافت واژن می‌شود.

مزایای تزریق PRP واژن

مزایای مختلفی می‌توان برای این اقدام جوانسازی نام برد که مهم ترین آن ها عبارتند از:

بهبود ظاهر واژن

یکی از مهم ترین علائم پیری واژن را از بین رفتن توانایی آن در کلاژن سازی و در نتیجه تیره و افتاده شدن پوست واژن می‌دانیم. تزریق PRP به واژن با تحریک ساخت کلاژن در پوست این بخش می‌تواند به افزایش استحکام و زیبایی واژن شما کمک کند.

تهاجم کم

به اقداماتی تهاجمی گفته می‌شود که برای انجام آن ها از روش جراحی بهره گرفته می‌شود. تزریق پی آر پی واژن چنین نیست و نیازی به بیهوشی در حین انجام آن وجود ندارد.

افزایش لذت جنسی به کمک تزریق پی آر پی به جی اسپات (G-spot)

با تزریق پی آر پی به واژن استحکام پوست این ناحیه افزایش پیدا می‌کند. و در نتیجه میزان تحریک جنسی از طریق این قسمت بالاتر رفته و لذت جنسی بانوان افزایش می‌یابد.

رفع خشکی واژن

خشکی واژن مسئله ای است که باعث افزایش اصطکاک میان لبه های واژن و لباس زیر می‌شود. این موضوع یکی از مهم ترین دلایل تیرگی ناحیه تناسلی بانوان است و درمان آن دردسرهای خاص خودش را دارد. تزریق PRP واژن می‌تواند جلوی بروز این مشکل را گرفته و درمان خشکی واژن را کاملا انجام دهد.

تنگ کردن واژن

گشادی واژن به دلیل کاهش استحکام پوست و عضلات متصل به آن اتفاق می‌افتد. تزریق پی آر پی واژن می‌تواند با پر کردن جای خالی کلاژن و تحریک پوست واژن به کلاژن سازی بیشتر، باعث تنگ شدن دهانه واژن شود.

درمان بی اختیاری ادرار

یکی از عمده ترین دلایل بی اختیاری ادرار، ضعف پوست و عضلات واژن است. تزریق PRP به این ناحیه می‌تواند در رفع این مشکل نیز موثر واقع گردد.

تعداد جلسات تزریق PRP  

تعیین تعداد جلسات تزریق پی آر پی به پارامتر های مختلفی مانند میزان چین و چروک پوستی، سایر عارضه های پوستی، شرایط فیزیکی فرد و … بستگی دارد. تعداد جلسات لازم برای هر فرد در جلسه مشاوره پس از معاینه متخصص زنان مشخص می‌شود. به طور کلی معمولا تعداد جلسات برای انجام این روش 1 تا 3 جلسه است. حتما برای رسیدن به نتیجه ی مورد نظر به طور منظم برای انجام PRP به پزشک خود مراجعه کنید.

ماندگاری PRP واژن

ماندگاری PRP به عوامل مختلفی بستگی دارد. به طور کلی ماندگاری PRP واژن به مدت 6 تا 12 ماه می‌باشد. اما امکان دارد در برخی افراد ماندگاری بیشتر یا کمتر باشد. عواملی که در میزان ماندگاری PRP موثر هستند، عبارتند از:

وضعیت فیزیکی و سلامت عمومی

عامل دیگری که در تعیین مدت ماندگاری PRP موثر است وضعیت سلامت عمومی و فعالیت هورمونی فرد می‌باشد. عواملی مانند سن، تغذیه، عادات زندگی، وضعیت هورمونی و عمومی بدن می‌توانند بر ماندگاری موثر باشند.

تعداد و نوع جلسات

برای دستیابی به نتیجه ی بهتر، تکرار جلسات توسط پزشک توصیه می‌شود. تعداد و فاصله ی زمانی بین جلسات بر ماندگاری PRP تاثیرگذار است. اگر می‌خواهید نتایج PRP طولانی مدت ظاهر شود، بهتر است که تعداد جلسات تکرار شود.

سبک زندگی

عوامل استرس و رفتار های زندگی بر ماندگاری PRP می‌توانند تاثیر بگذارند. استرس، سیگار، مصرف الکل و عوامل مشابه می‌تواند باعث کاهش ماندگاری PRP شوند.

درباره پی آر پی

چه افرادی نمی‌توانند PRP واژن انجام دهند؟

از پی آر پی می‌توان برای جوانسازی پوست بخش های مختلف بدن از جمله واژن بهره گرفت. اما حقیقت این است که برخی از افرادی که به بیماری های خاصی مانند سرطان یا لوپوس مبتلا هستند، نمی‌توانند تزریق پی آر پی به واژن انجام دهند. به علاوه افرادی که ویژگی و مشخصات زیر را دارند نیز نمی‌توانند PRP را انجام دهند:

  • افرادی که شیمی درمانی انجام می‌دهند.
  • افرادی که به آلرژی یا پورفیری مبتلا هستند.
  • افرادی که دارای اختلالات پلاکت و اختلالات متابولیکی می‌باشند.
  • افرادی که دیابتی هستد.
  • افرادی که باردار بوده و در دوران شیردهی قرار دارند.

آیا تزریق PRP درد دارد؟

ممکن است تزریق PRP برای برخی از افراد دردناک باشد. به همین علت پزشکان برای این که بیمار حین انجام PRP احساس درد نکند، از آرام بخش سبک استفاده می‌کنند. پزشکان می‌توانند به صورت ترکیبی با تزریق پلاسمای غنی در واژن مشکلات رحم، تخمدان و واژینال را در همان روز درمان کنند زیرا این روش درمانی برای برطرف کردن تمامی مشکلات سازگار و مناسب می‌باشد.

عوارض پی آر پی واژن

تزریق پی آر پی واژن به خودی خود عارضه ای در پی ندارد اما اگر توسط یک پزشک بی تجربه و با استفاده از مواد بی کیفیت انجام شود، عوارض سطحی و جدی مختلفی را به همراه خواهد داشت. در حقیقت برای آن که تزریق PRP به واژن را در بهترین شرایط و بدون تجربه کمترین عوارض ممکن انجام دهید، باید در وهله اول بهترین متخصص زنان در تهران را پیدا و انتخاب کنید.

مراقبت های بعد از تزریق PRP واژن

بعد از تزریق پی آر پی واژن انجام اقدام خاصی لازم نیست اما مراقبت هایی که برای نتیجه گیری بهتر لازم است رعایت کنید شامل موارد زیر می‌باشد:

  • تا زمانی که پزشک توصیه نکرده است از دستمال کاغذی برای تمیز کردن منطقه تزریق استفاده نکنید.
  • بهتر است پس از PRP آبکشی منطقه تزریق را با با آب گرم و با فشار کم انجام دهید تا منطقه تزریق حفظ شده و تحریک کمتری در آن ایجاد شود.
  • برای جلوگیری از تحریک و عفونت در منطقه تزریق از محصولات بهداشتی ضعیف و بدون عطر استفاده کنید. 

هزینه تزریق پی آر پی واژن

هزینه جوانسازی واژن با تزریق کردن پی آر پی به عوامل مختلفی از جمله میزان پی آر پی تزریقی و تخصص دکتر زنانی که به او مراجعه می کنید مربوط است. نکته ای که در رابطه با هزینه تزریق PRP به واژن باید به آن توجه کنید، این است که در صورت انجام این روش، نتیجه ای دائمی را تجربه خواهید کرد و نیازی نیست که برای انجام دوباره آن هزینه ای پرداخت کنید.

دکتر لیلا تدین

جراح و متخصص زنان اخذ مدرک دكترای عمومی از دانشگاه علوم پزشكی تهران دريافت مدرك تخصصی جراح زنان و زايمان از دانشگاه علوم پزشكی تهران دارای بورد تخصصی زنان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × 5 =

درخواست مشاوره رایگان!